www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jул 08, 2020 2:51 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 9:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Последно време не можам веке да пратам што е мит а што вистина за бојата на конците.
Има се поголем број на крапчии кои користат флоуросцентни дречави бои на конци: црвени, жолти, зелени, плави, шарени и какви не се а од друга страна се форсираат мимикри конци кои се стопувааат со дното и што ти не.
За предвез ок, игра голема улога што каков е ама за основен конец бојата некако не ми делува пресудна туку квалитетот на конецот.
Ај од искусните рибари мислење дали бојата на конецот има големо значење во успешноста на риболовот и зошто.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 2:08 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLON Вто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON 3043
ЛокацијаCOLON Скопје
Везе нема.. сум ловел и на флуоросцентни а и на камуфлажни.. разлика нема..

За предвез.. да.. ок.. ама за главен конец мое мислење е дека тоа е гачки и прикаски..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 2:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
mene najveke mi udira na rtuc zolt konec :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 3:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Прашањево го потегнав пошто и овде на форум а и на други форуми има големо фалење на мимикри и камуфлажните конци како невидливи во вода а никој не лови дирекно на нив, јадицата е врзана на предвез со скин, без скин, флоукарбон итн.
Која е користа од Mимикри или камуфлажните конци ако истиот не е дирекно врзан на јадица. Цената е доста поскапа во однос на обичните крапски конци од иста марка а има и поквалитетни конци од иста марка.
Или битно е да се прати мода :lollol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 4:06 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
A ШТО Е СО БОИТЕ ВО ТЕМНИЦА :confused: :confused: :confused:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 4:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Gospoda , fluorescentnite konci ne se izmisleni za krapot tuku za Vas ...............Korisna rabota vo dosta situacii ............. :ok_ok:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 5:59 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
mimicri i ostanatite kamu konci se za mnogu bistri vodi kako bledsko.ne se faka samo kako nasite matni vodi.sekoj konec si ima svoja uloga za nekade,a za kaj nas ima efekt na ribarite :)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 7:25 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Keltan НапишиCOLON
Gospoda , fluorescentnite konci ne se izmisleni za krapot tuku za Vas ...............Korisna rabota vo dosta situacii ............. :ok_ok:
Апсолутно точно, нема што повеќе да се објаснува.

Јас пецав годинава со МАD Trinity....конецот е добар - али ноќе е невидлив, го пцујам цела година коа ќе се стемни!!

Сеа ќе купам Катран ЗЕЛЕН ЏИШ или Суфикс Tritanium ЖУТ и нека дречи - нека пука! :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 8:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
АтачментиCOLON
1222s6u.jpg
АтачментиCOLON
72f5e0.jpg
:seir:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 09, 2016 9:38 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Spaiva НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Gospoda , fluorescentnite konci ne se izmisleni za krapot tuku za Vas ...............Korisna rabota vo dosta situacii ............. :ok_ok:
Апсолутно точно, нема што повеќе да се објаснува.

Јас пецав годинава со МАD Trinity....конецот е добар - али ноќе е невидлив, го пцујам цела година коа ќе се стемни!!

Сеа ќе купам Катран ЗЕЛЕН ЏИШ или Суфикс Tritanium ЖУТ и нека дречи - нека пука! :D
"The pessimist complains about the wind; the optimist expects it to change; the realist adjusts his tactics"

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum