www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Aпр 05, 2020 6:21 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 4:19 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Keltan НапишиCOLON
sasokone НапишиCOLON
Заклучок од мене:
За ловење на Крап бојата на конецот нема никакво пресудно значење освем ако се риболови во многу бистри води од тип на Охридско езеро и тоа дење на чисти места без муљ и слично.
Значи ловењето со камуфлажни или мимикри конци за нашите води не е неопходно, најбитно конецот да е квалитетен и тазе.
:fishing:
Procita tri-cetiri posta na internet i donese zaklucok deka e taka :ok_ok:
Јас прашав да се изјаснат колегите од свое искуство дали бојата главниот конец влијае при риболов на Крап и од досегашните одговори заклучив дека нема никакво влијание, и дека најмногу влијае предвезот и презентацијата.
За риболов на бела риба бојата на конецот доста влијае на уловот особено кога се лови без предвез, дирекно врзан на јадица.
Баш би сакал да се изјасниш како делува бојата на главниот конец на Крапот а користиме предвез, баш би сакал да научам нешто ново затоа и ја поставив темата.
:fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 4:32 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
sasokone НапишиCOLON
Последно време не можам веке да пратам што е мит а што вистина за бојата на конците.
Има се поголем број на крапчии кои користат флоуросцентни дречави бои на конци: црвени, жолти, зелени, плави, шарени и какви не се а од друга страна се форсираат мимикри конци кои се стопувааат со дното и што ти не.
За предвез ок, игра голема улога што каков е ама за основен конец бојата некако не ми делува пресудна туку квалитетот на конецот.
Ај од искусните рибари мислење дали бојата на конецот има големо значење во успешноста на риболовот и зошто.
Сашо, јас според болдираното гледам дека прашуваш за крап и пишувам/пишуваат само за крап.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 4:41 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Можда го утнав малку насловот и требаше да пишува:
,,Влијание на бојата од главниот конец при риболов на Крап кога користиме предвез"


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 6:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
sasokone НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
sasokone НапишиCOLON
Заклучок од мене:
За ловење на Крап бојата на конецот нема никакво пресудно значење освем ако се риболови во многу бистри води од тип на Охридско езеро и тоа дење на чисти места без муљ и слично.
Значи ловењето со камуфлажни или мимикри конци за нашите води не е неопходно, најбитно конецот да е квалитетен и тазе.
:fishing:
Procita tri-cetiri posta na internet i donese zaklucok deka e taka :ok_ok:
Јас прашав да се изјаснат колегите од свое искуство дали бојата главниот конец влијае при риболов на Крап и од досегашните одговори заклучив дека нема никакво влијание, и дека најмногу влијае предвезот и презентацијата.
За риболов на бела риба бојата на конецот доста влијае на уловот особено кога се лови без предвез, дирекно врзан на јадица.
Баш би сакал да се изјасниш како делува бојата на главниот конец на Крапот а користиме предвез, баш би сакал да научам нешто ново затоа и ја поставив темата.
:fishing:
Vidi vaka , ako krapot ZNAE da razlikuva trevka od konec ni se e......a majkata :D Vcetvrtok popladne ce go fatime :lol: .Znaci razlikuva trevka od konec a ne razlikuva olovo od kamen ili jadicka od ne znam sto ? Dalje , konec sto ubavo se gleda bilo nojce bilo denje ima dosta prednosti i ne samo koga lovis krap i za spin e super :ok_ok: Eve ti nekolku primeri zosto.......do mestoto kade hranis i lovis / primer 80 metra dalecina / levo imas na 50 metri potopeno drvo ...desno na 20 metri od obala imas karpi ............blabla. Toa sto mozes ubavo da go gledas konecot ti dava prednost da znaes TOCNO kade ti e ribata i da mozes da manevriras precizno . Ako imas malku povejce iskustvo , od agolot pod koj izleguva konecot od vodata mozes mnogu tocno da znaes na koja dlabina ti e ribata .........Za nojce ne treba ni da spomenuvam ...........Jas lovam na debeli pletenici koj ubavo se gledaat i denje i nojce i me spasile vo mnogu situacii da ne ja izgubam ribata ......
PS . A da ne ti mati nekoj umot deka e poinaku , deka znaat ribite sto e konec .... SAMO prasaj se kako gi lovat vo mrezi :shake_hand:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 8:32 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Za se ova si vo pravo, samo sto prasanje sto go postaviv se odnesuvase za sosem nesto drugo, zatoa I ja otvoriv temata.
Site se slagame za istoto deka so drecavite,florocentnite konci ni e polesno ribarenjeto.
Prasanjeto so prosti zborovi kazano bi bilo dali na Krapot mu smeta bojata na osnovniot konec I ako ne mu smeta zosto da koristime kamuflazni konci koi se dosta poskapi a uslovite na nasite vodi ne go baraat toa.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 8:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
kamuflaznite konci ne se poskapi,skap e materijalot od koj se napraveni,a ima dosta poskapi od niv a ne se kamuflazni :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 8:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
sasokone НапишиCOLON
Prasanjeto so prosti zborovi kazano bi bilo dali na Krapot mu smeta bojata na osnovniot konec I ako ne mu smeta zosto da koristime kamuflazni konci koi se dosta poskapi a uslovite na nasite vodi ne go baraat toa.
Заради маркетинг, заради регионална пропаганда на добавувачите, заради профит на добавувачот, заради профит на некој дилер/локалец кој има процент, заради неинформаираност...доволно е?

Па до пред неполна година цела Македонија пецаше на Окума машинки, пролоџик трски, C-Line гачки итн итн... :D

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 10:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
sasokone НапишиCOLON
Za se ova si vo pravo, samo sto prasanje sto go postaviv se odnesuvase za sosem nesto drugo, zatoa I ja otvoriv temata.
Site se slagame za istoto deka so drecavite,florocentnite konci ni e polesno ribarenjeto.
Prasanjeto so prosti zborovi kazano bi bilo dali na Krapot mu smeta bojata na osnovniot konec I ako ne mu smeta zosto da koristime kamuflazni konci koi se dosta poskapi a uslovite na nasite vodi ne go baraat toa.
........................................izbrisano od mene

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 2 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 10:18 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Spaiva НапишиCOLON
sasokone НапишиCOLON
Prasanjeto so prosti zborovi kazano bi bilo dali na Krapot mu smeta bojata na osnovniot konec I ako ne mu smeta zosto da koristime kamuflazni konci koi se dosta poskapi a uslovite na nasite vodi ne go baraat toa.
Заради маркетинг, заради регионална пропаганда на добавувачите, заради профит на добавувачот, заради профит на некој дилер/локалец кој има процент, заради неинформаираност...доволно е?

Па до пред неполна година цела Македонија пецаше на Окума машинки, пролоџик трски, C-Line гачки итн итн... :D
.......................izbrisano od mene

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 2 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мит или Вистина - Боја на конец
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 10, 2016 10:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Keltan НапишиCOLON
...... Inace ne me cudat ama apsolutno ic krapciite .....koristat kamuflazni alista pa ne konci :lol: Nebare Rambo od Konopiste trgnal da gi bara pa se kamufliraat kako komandosi :D .....
Е ова е добро :lollol: :lollol: :lollol:
Инаку и јас од секогаш сум се прашувал зошто носат маскирно крапџиите, а ловат далеку од брег и во прилично длабоко.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum