www.ribar.com.mk
http://www.ribar.com.mk/forum/

Мит или Вистина - Боја на конец
http://www.ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=132&t=6531
Страна 15

АвторCOLON  sasokone [ Сре Ное 09, 2016 9:41 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Мит или Вистина - Боја на конец

Последно време не можам веке да пратам што е мит а што вистина за бојата на конците.
Има се поголем број на крапчии кои користат флоуросцентни дречави бои на конци: црвени, жолти, зелени, плави, шарени и какви не се а од друга страна се форсираат мимикри конци кои се стопувааат со дното и што ти не.
За предвез ок, игра голема улога што каков е ама за основен конец бојата некако не ми делува пресудна туку квалитетот на конецот.
Ај од искусните рибари мислење дали бојата на конецот има големо значење во успешноста на риболовот и зошто.

АвторCOLON  martinMK [ Сре Ное 09, 2016 2:08 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

Везе нема.. сум ловел и на флуоросцентни а и на камуфлажни.. разлика нема..

За предвез.. да.. ок.. ама за главен конец мое мислење е дека тоа е гачки и прикаски..

АвторCOLON  JaneMK [ Сре Ное 09, 2016 2:36 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

mene najveke mi udira na rtuc zolt konec :lollol: :lollol: :lollol:

АвторCOLON  sasokone [ Сре Ное 09, 2016 3:18 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

Прашањево го потегнав пошто и овде на форум а и на други форуми има големо фалење на мимикри и камуфлажните конци како невидливи во вода а никој не лови дирекно на нив, јадицата е врзана на предвез со скин, без скин, флоукарбон итн.
Која е користа од Mимикри или камуфлажните конци ако истиот не е дирекно врзан на јадица. Цената е доста поскапа во однос на обичните крапски конци од иста марка а има и поквалитетни конци од иста марка.
Или битно е да се прати мода :lollol:

АвторCOLON  Bobi_Brada [ Сре Ное 09, 2016 4:06 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

A ШТО Е СО БОИТЕ ВО ТЕМНИЦА :confused: :confused: :confused:

АвторCOLON  Keltan [ Сре Ное 09, 2016 4:47 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

Gospoda , fluorescentnite konci ne se izmisleni za krapot tuku za Vas ...............Korisna rabota vo dosta situacii ............. :ok_ok:

АвторCOLON  JaneMK [ Сре Ное 09, 2016 5:59 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

mimicri i ostanatite kamu konci se za mnogu bistri vodi kako bledsko.ne se faka samo kako nasite matni vodi.sekoj konec si ima svoja uloga za nekade,a za kaj nas ima efekt na ribarite :)

АвторCOLON  Spaiva [ Сре Ное 09, 2016 7:25 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

Keltan НапишиCOLON
Gospoda , fluorescentnite konci ne se izmisleni za krapot tuku za Vas ...............Korisna rabota vo dosta situacii ............. :ok_ok:
Апсолутно точно, нема што повеќе да се објаснува.

Јас пецав годинава со МАD Trinity....конецот е добар - али ноќе е невидлив, го пцујам цела година коа ќе се стемни!!

Сеа ќе купам Катран ЗЕЛЕН ЏИШ или Суфикс Tritanium ЖУТ и нека дречи - нека пука! :D

АвторCOLON  vasil [ Сре Ное 09, 2016 8:39 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

АтачментиCOLON
1222s6u.jpg
АтачментиCOLON
72f5e0.jpg
:seir:

АвторCOLON  Keltan [ Сре Ное 09, 2016 9:38 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Мит или Вистина - Боја на конец

Spaiva НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Gospoda , fluorescentnite konci ne se izmisleni za krapot tuku za Vas ...............Korisna rabota vo dosta situacii ............. :ok_ok:
Апсолутно точно, нема што повеќе да се објаснува.

Јас пецав годинава со МАD Trinity....конецот е добар - али ноќе е невидлив, го пцујам цела година коа ќе се стемни!!

Сеа ќе купам Катран ЗЕЛЕН ЏИШ или Суфикс Tritanium ЖУТ и нека дречи - нека пука! :D
"The pessimist complains about the wind; the optimist expects it to change; the realist adjusts his tactics"

Страна 15 Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/