www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maј 03, 2024 9:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за сонар
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 13, 2013 9:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Ontario pa ne ni se razlikiva mnogu nasite obrazlozuvanja,imam dosta pisuvano za branovite i Peak to Peak i drugi finesi okolu sonarite..neznam vo koj del na mojot post mislis deka se kosime so pisuvanoto..Ako mislis za meurot toe e tocno,sonarot voopsto ne razlikuva dali e toa riba ili prazna kankta od polikolor,tuku vozduhoh zaroben vo meur ili nesto slicno na nego...Gi podrzuvam vakvite debati i gi povikuvam i ostanatite da se priklucat...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за сонар
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 13, 2013 9:40 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Jas kako sto znam ima 2 vida na sonari ednite se pasivni odnosno slusaat za neshto da ispusti zvuk pa da obelezat kolku dalekut itn.... a pak drugite koi se aktivni samite ispustaas i cekaat eko koe se prerabotuva vo slika :D Fintata e shto toj zvuk pominuva niz razlicno gusti tela itn i taka se toa se mapira
[ img ]
Mozam da kazam deka dobar del od sto znam za soanrot go imam nauceno gledajki filmovi so podmornici :D Drugoto od ljubopitnost sobareno od knigi,internet,spisanija :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за сонар
ТемаИспратеноCOLONСре Maр 13, 2013 10:17 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON109
ЛокацијаCOLONSkopje
Еве еден текст од форумот Varalicar за тоа дали со сонар може да се распознава рибата. Автор на текстот е Srdjan, човек кој што мислам дека навистина знае што пишува.
Е сега дали имам право да пренесувам текст од други форуми без нивно овластување не знам, за тоа нека решат модераторите и администарторите

scotty je napisao:
Srđan@ mene zanima može li sonar prepoznati ribu tj, kroz određeni simbol na ekranu da mi prikaže što je smuđ, a ovo je štuka i sl.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Ne, u principu ne može, ali odraz (echo) od svake ribe za istu njenu veličinu je neznatno drugačiji našem oku, a bitnije drugačiji procesoru fishfindera. Stoga će pojedina vrsta ribe biti drugačije prikazana. Ovo se može uočiti na ekranu fishfindera ukoliko se isključi FishID. Sa takve točke gledanja, može se reći da fishfinder može i to prepoznati. Na žalost nemam puno iskustva u okružju u kojem većina forumaša lovi (slatke vode), ali imam relativno slična pitanja na moru. Evo vam jedan živi dokaza da fishfinder/sonar/sonder kako hoćete može prepoznati ribu. Pretpostavljam da neki na forumu sigurno znaju što je plivarica. Za one koji to ne znaju mogu reći ukratko da je to ribarski brod (koji se naziva po mreži koju nosi, jer njegova mreža pliva, za razliku od recimo koćarice koja poteže mrežu po dnu, pa takve ribarske brodove nazivamo koće) koji lovi plavu ribu odnosno ribu koja "lebdi". Tako ovdje kod nas ljudi razlikuju koćarski ulov koji se sastoji od riba koje leže po dnu (najpoznatiji koćarski ulov je škamp (norveški rak)) i plivarćarski ulov (najpoznatiji ulovi su srdela i inćun). E sada da bih dalje prešao na stvar trebate ukratko znati kako plivarica lovi. Osnovni alat plivarice (uz samu mrežu) je sonar odnosno fishfinder koji je u ovom slučaju dosta skup i velik i velike izlazne snage te na njemu NEMA simbola ribe. Dakle bez njega plivarica ne mora ići na more loviti. Zatim plivarica izađe i lov predvečer i počne ribu tražiti fishfinderom. Kada kapetan primjeti PO ODRAZIMA na fishfinderu da bi neko mjesto mogla biti dobra lokacija brod se zaustavi i usidri te plivarica upali svoje poznate ferale odnosno svijetla (veoma jaka) i počne svjetliti okomito u more. Pošto ova svijetlost privlači ribu riba se počme kupiti ispod broda dok u zoru ne izađe na površinu. Za to vrijeme plivarica manjim brodom oko sebe pusti mrežu (ta mreža bude 700m duga i 250 duboka) znači opaše (ne znam kako bi se izrazio) i mreža se sa donje strane zatvori i počne stiskati. Tada se ugase i ferali. Za cijelo ovo vrijeme radi fishfinder na kojemu kapetan - ribar prati što se događa. Doslovno svaki kapetan će pogoditi što je u mreži! Mislim ovdje na veličinu ribe i vrstu ribe. Kapetani čak pogađaju po prvom odrazu (pogađam i ja :D ) znači prije nego što je brod stao što je dolje (mislim na vrstu ribe) na 40 - 100m dubine.
Sad pazite dalje:
Ovdje u Splitu nalazi se "Oceanografski Institut" koji upošljava mnoge inženjere, magiste i doktore koji se bave proučavanjem podmorja. Ljudi znaju sve o ribama, školjkama.......ukratko sve o morskim organizmima. Tijekom godine moraju i terenski odrađivati mnoge projekte i imaju brod sa kojim plove i do otvorenog mora pa tamo vade plaktone, uzorke i što ja znam šta i ljudi to proučavaju. Poznajem nekoliko ljudi iz Instituta i mislim ljudi to znaju. Znaju kako se riba ponaša, gdje su staništa, gdje se mrijesti, kako se mrijesti koliko se mrijesti, zašto baš tamo.....i mnogo toga. E sad, u sastavu nekakvog projekta u neko vrijeme godine ukrcali su na svoj brod nekoliko ribarskih kapetana u svrhu odrađivanja nekog zadatka. Kapetani u plovidbi su se malo igrali sa fishfinderom (šta će drugo radit) kad u po bijela dana u neko doba godine na ekranu odrazi ribe i jedan će kapetan: "Evo inćuni! na 80m" Ostali kapetani pogledaju ekran i svi se služe u istom. "Inćuni". Kako ljudi iz Oceanografskog znaju da u to doba godine, na toj lokaciji u to vrijeme po svim dosadašnjim saznanjima NE MOŽE TU BITI INĆUN bili su gotov uvjereni da su ribari pogriješili. Međutim ribari i dalje tvrde "Inćun!". Oni pitaju; "Ma jeste sigurni da je inćun; da nije nešto drugo" Kaže jedan od ribara: "Ovo je inćun!" Pošto je brod opremljen svim ribarskim alatima oni odluče stati i provjeriti tvrdnje ribara. Ulove ribu i.......inćun!?!? Dakle ribari to znaju preoznati po odrazu signala. Inaće je ovaj događaj otvrio nova saznanja o kretanju inćuna na Jadranu. Dakle htio sam reći, da svaki ribar/ribolovac može prepoznati po fishfinderu koja je to riba. Fishfinder mu u tome pomaže, a ribar prepoznaje!

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за сонар
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 14, 2013 1:29 pm 
Отсутен
Молчалив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 24, 2012 1:49 pm
МислењаCOLON8
ЛокацијаCOLONStrumica
Kolega kompir i vie ste vo pravo so teorijata za vozdusniot meur no so taa razlika sto toj metod e veke nadminat i ne se koristi kaj novite sonari, toa bilo kaj predcite na denesnite sofisticirani modeli. Vo posledniot komentar prosleden so ilustracija ubavo ste objasnile deka zvucniot signal go prepoznava predmetot po negovata gustina taka da povratnite zvucni signali ke se procesirat razlicno od sonarot vo soglasnot so gustinata na predmetot. Natamu sonarite koi imaat fish ID opcija za koja nasekade se zboruva deka Humminbird e vodac vo taa tehnologija, pravi procesiraniot predmet da se oformi i prikaze kako riba so oznaka na koja dlabocina se naogja, bez opcija fish ID ribata ke bide prikazana kako bumerang. Na isti nacin se raspoznava dali dnoto e meko ili cvrsto (pr. karpa), ako zvucniot signal se odbie od dnoto so pomal intenzitet od emitiraniot bran togas del od signalot se absorbiral od dnoto i sonarot pokazuva deka dnoto e meko so crvena boja na primer dodeka cvrsta podloga ke bide so bela na primer. Edna od opciite na Humminbird 586c hd e da izberes dali sakas da registriras samo ribi ili sakas detalna konfiguracija na dnoto vklucuvajki gi site predmeti sto mozat da bidat precka za lovenje. Sonarot ovozmozuva i da baras odredeni predmeti vo voda sto se naogjat nekade na dnoto pr. potonat camec, ribarski stap itn.
Koj sto saka neka zbori negativno za sonarite za mene toa e pomagalo od sustinsko znacenje pri ribolov na ezero, sonarot ne gi lovi ribite, samo gi registrira, se drugo lezi na iskustvoto i opremenosta na ribarot. Koga e taka zosto nekoj go smeta ribolovot so sonar nepriroden duri go poistovetuva so ribokradenje :confused:
Naskoro sleduva reportaza od Kanada "Ice fishing" Carson Lake, Alberta
Do togas pozdrav do site kolegi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Препорака за сонар
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 25, 2014 9:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Malku podzaboravena tema....Na prikazov gledam kolku e tesko da se nauci da se cita sonarot,znaci ne e toa tv i da vidis kade lezi ribata..


_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum