www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 10:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS53»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sator
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 14, 2011 2:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
А дали излегува воздухот кон надвор (да дише платното) нешто слично како Горотексот? па и тоа да се мери во некакви единици


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sator
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 14, 2011 7:19 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ne,za toa ima specijalni materijali i se mnogu skapi takvite shatori.Aquatex Aqua firmata go izmisli a potoa go praktikuvashe i vo svojata sestrinska firma trakker.foxoviot e ven tec,greysoviot climatex,na starbaits e ABM itn.Nash ima duplo vnatreshno platno kako i Avid.Seto ostanato e najlon koj spored pletkata se deli na 210D,420D i 600D.Najdobro e 600D kako najgusta pletka megutoa skoro i da e otfrlena od upotreba zoshto e preskapa izrabotkata.Vo posledno vreme skoro site se pravat od 210D so zajaknata vodonepropustnost ali zatoa mora da zemesh i gorno platno zoshto bez nego zime e ladno,mnogu brzo kondenzira koga e toplo i koga ima dozd.Ovie podobrite i pokvalitetnite se skapi ama vredat.Medjutoa skoro celoto proizvodstvo denes e prefrleno vo kina kade sve zivo se kopira i mnogu lesno mozesh da zemesh shator za 200 eur koj istiot od renomirana firma cini 400.Ostana samo Aqua kako racna izrabotka vo engleska,Avid i nekoi shatori od NAsh.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sator
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 14, 2011 7:29 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
So drugi zborovi materijalot na shipkite i na platnoto e recisi segde ist.Razlikata e vo modelot i imeto.Poradi krizata poslednite tri godini celata ribarska indutrija se prefrli na ekonomicno a koricno medjutoa ne i kvalitetno i izdrzlivo.Sega pred mene se na shtrinci na oluja se skrshi shipka 16mm aluminiumska od shator kineski.Zidot na shipkata beshe tolku tenok da e toa normalno ama zatoa pa malku koshta.(kupen vo formax ovaa godina).MOjot trakker koj e star 5 god.proizveden vo anglija nebi go menuval za nieden segashen trakker.Za dzabe ne koshtashe istiot 800 eur so duplo platno a sega 500.I bez gorno platno sum bil i vo dekemvri,januari bez nikakov stud i kondenzacija.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sator
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 9:44 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
filipe 12 sati se nishto,mene me biel dozd 48 sati bez prestan a vetrishta pogolemi od 80 km na cas toa e prav test.Vremeto ne se bira za po riba nego toa shto ke te zadesi a ti treba da si shto pospremen.Osim toa nemash pojma kolku e ubav zimskiot ribolov na krap.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sator
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 1:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Јас лично имам JRC Quad Continental со Overwrap...шаторот го купив откако се уверив дека за мои услови нема подобар,Јупи го има истиот,добро ги запознав неговите перформанси и можности па и јас купив ист таков.ланска година бевме на снежен риболов...насабајле кепчињата беа како лепези замрзнати,сулендари по трските и род-подовите,а ние како бебиња у шаторот,со повремено палење на плинската греалка,оти инаку ќе зовриеш...значи се си има и своја цена и своја намена...џабе не се вика..,,за колку пари толку музика,,...епа сега некој парите ги фрла по пички, а некој да му е удобно кога е по риба ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON КРЕВЕТ
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 6:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Уште еден од низата нешта кои ни се нужни при подолг престој поред вода. Гледам доста често во форумите дека се спие на душеци на надувување , разни постилки. Избегнувајте го тоа да кажам скоро директно спиење на земја, ноќите поред вода знаат да бидат студенки па тоа многу брзо може да се одрази на Нашето здравје.
Во зависност од винансиските возможности и деновите кои преку годината ѓи поминувате крај вода може да избирате од подвижно легло кое најчесто масовно се користи од камперите или да решите да си купите крапско легло.
Што да купите ?
На пазарот денеска се нудат многу модели од многу фирми , кое и да го купите едвај ли би погрешиле.
На што да внимавате?
Димензиите на креветот да одговарат на габаритите на корисникот , доволно долго и доволно широко легло. Друг многу важен фактор при купување на крапско легло е тоа да има три пара на ногари. Така ќе го избегнете несаканото случајно превртување ноќно време.
Денеска сите легла имат телескопски ногари кои се регулират по височина, скоро сите користат еден ист систм на застопорување на ногарките.
Екстри кај некој од леглата- вградена перничка , дополнителен стрничен џеп са ситен прибор
Запомнете - спите на легло кое ќе е барем десет сантиметра надигнато од земја, здравјето е најважно кај човекот
Еве го моето легло и скоро се што ми треба за подолг престој поред вода

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кревет
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 29, 2011 10:47 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Немам моментално слика ама од мојо JRC(прва прилика шом го отворам сликам) сум и превише задоволен...шом до сега машки ја поднесе мојта тежина а и уште ја поднаса алал да му е...а и многу слатки сништа сум имал на него,испрекинати од најслаткиот звук,свирењето на индикаторите... :roll:

Слагам се со Васил дека креветот е многу битен дел од крапскиот прибор...секако не се работи за инстант риболов,туку за повеќедневни кампањи а богами на душеците само бубрезите страдаат ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sator
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 16, 2012 11:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
interesna tema ;) i mnogu poucna,, sator najdobriot del vo ribolovot, koj nemoze toa da go razbere , podocna ke razbere,,,gledam moive dvajca zajci probale da objasnat :idea:

mora kvalitetn stor pred se e sigornost i zdravje,, sum lovel i na minus mnogu pati, so dobar sator vnatre temperaturata ti e 25c bez problem,,so grealicata...

problem e samo 1,,,koga ke ti udri krap noke u 1,2 casot ripas i si na obicno bluzice, dodeka go izvadis ke izmrznes, zatoa sto na ripanjeto zaboravas ventijaga da obleces :D :D :D

ne zalete pari samo za sator, za drugo na se moze da se skrati, iako prilepskiov petel ke vi kaze, mozes i so najlon :D :D :D

sega nekoja slika i od mojot..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sator
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 16, 2012 11:58 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
чекај сале ќе ги ставам за 10 минути


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: sator
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 17, 2012 12:07 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Ај сега кажи кој бевте на сликата ве знам тебе и Деан,а кој е тој со црната јакна и тој што ви држи предавања како се мести шатор :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS53»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum