www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 2:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 12, 2014 9:05 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... вибрацијата ја дознаваме со допир а орган е кожата, а звукот со увото ;)
воблерите без тропки се користет најчесто во бистри води и за грабливки кои повејќе напаѓаат со оптичко пратење на рибата ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 12, 2014 9:13 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Епа затоа и се збунив, мене добро ми се покажале воблери без тропка (Salmo Hornet 4) на езера во малку заматена вода, со алга, при бранчиња и слично (Козјак, Дебарско)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 12, 2014 9:45 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Исто е потполно, само што се различни фреквенциите. Звукот, (за нас луѓето) е со
фреквенција од 20Hz do 20KHz И го регистрира увото. "Вибрацијата на воблерот" е
обично со многу пониска фреквенција од 20Hz па неможе да ја регистрира увото.
Кај рибите е таа латерална линија задолжена за тоа, за ниските фреквенции.

1Hz (еден Херц) изнесува една осцилација во секунда.
10Hz = десет осцилации во секунда ... и тн.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 12, 2014 10:59 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Би можеле да кажеме дека вибрацијата е визуелно поважна, пошто
имитира плен, начин на движење на риба, инсект и др. со што го привлекува грабливецот.
Веројатно откако ке се приближи доволно до пленот, улога има и латералната линија.
Не сум знаел дека само на мали растојанија можат да регистрираат движење со неа.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 12, 2014 12:11 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
Убаво и внимателно прочитав, да не ме караш :)

Ај сега да прашам, доколку вибрацијата се губи на многу кратко растојание, зошто некогаш на езеро се поефикасни воблери со ситна вибрација кои немаат тропка, односно не произведуваат звук кој би можеле да го слушнат рибите кои се наоѓаат на 10-тина метри длабина и да се кренат на 2-3 метри и да го нападнат воблерот?

Или, зошто воопшто прават воблери без тропки ако вибрацијата се губи на многу кратко растојание? Значи ли тоа дека тие воблери ќе бидат успешни само ако поминат на 30 см од рибата?

А дали таа вибрација прави звук? И каков звук прави? Еве на пример Мепс си го снимале звукот кој се прави од вибрацијата и вртењето на нивните спинери, односно звукот на “вортексот“. Дали и воблерите кои немаат тропка прават таков звук кој стига многу подалеку од вибрацијата и на тој начин исто стануваат забележани и ловни?
Si se prasal li nekogas kako uspevaat sardinite da plivaat vo takva gusta formacija i sinhronizacija / posebno koga gi opkolat i lovat grablivci /a da ne se udiraat pomejgu sebe .Sto mislis kako edna pastrmka uspeva nojce da se dvizi niz brzak/turbulentna voda koja izobiluva so vibracii / bez da udira po kamenja ?
Mutav vobler ne sum cul dodeka raboti pod voda , znam deka raboti po vrvot na trskata i po pletenicata . . .dodeka nekoi vobleri koj sum gi koristel za som i imaat tropalka sum gi slusal na 5-6 metri rastojanie od mene ... :D
Eeeeeeee , sega stanuva interesno . . . .znaete li deka teloto na ribata ima skoro isti karakteristiki kako vodata i deka zvukot niz nego patuva skoro isto kako niz vodata ? I sto toa bi znacelo ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 12, 2014 12:18 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
Епа затоа и се збунив, мене добро ми се покажале воблери без тропка (Salmo Hornet 4) на езера во малку заматена вода, со алга, при бранчиња и слично (Козјак, Дебарско)
Koj setila se prioritetni kaj edna pastrmka za uspesno da lovi krkuski vo brza plitka voda /reka/ kade vrie vodata od razni hidrodinamicki poremetuvanja - vibracii ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 12, 2014 12:27 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
VladoMKD НапишиCOLON
Би можеле да кажеме дека вибрацијата е визуелно поважна, пошто
имитира плен, начин на движење на риба, инсект и др. со што го привлекува грабливецот.
Веројатно откако ке се приближи доволно до пленот, улога има и латералната линија.
Не сум знаел дека само на мали растојанија можат да регистрираат движење со неа.
Sega znaes :D


Go vidov od daleku strci prema pozadinata kako bandera vo pustina .... trgam na nego .....ejjjj ova ima poznat oblik/silueta na hranata koja ja jadam ....pa uste i mrda ...znaci zivo e ...... ce go jadam ..... :D e ne se jadelo plastika bilo ..AMA ne mozam da go pluknam ...nesto me bocna i me drzi ....

Se razabira ova vazi za normalni uslovi na nekoja ajde relativno bistra voda ..Ribite imaa mnogu organi-setila , koj koga koristat zavisi od uslovite vo okolinata kade ziveat . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum