www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:43 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4445464748ELLIPSIS51»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 19, 2015 9:16 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Jas sum prasuval poveke pati i sum predlozuval, i na Vasil licno, treska, bidejki e teska za cuvanje, isklucitelno interesna voda, da bide pod zastita na Grad Skopje, so poseben rezim na ribolov, a i Gradot ima golem broj na lica kako obezbeduvanje pa tie da se grizat za rekata. No odgovorot e deka nema pravna moznost grad Skopje da se javi kako koncesioner.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 12:52 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
saso НапишиCOLON
Prvo, nemoj da mesas Ribar 2011 so nekoj poedinec. A deka U.O. na Ribar 2011 se odnesuva arogantno bi te zamolil da mi objasnis kako toa U.O. se odnesuva arogantno kon nekoj aktivist ?
Vtoro , pismo so predlozi za menuvanje na ribolovna osnova ne se dava na raka, na forum, po SMS .... prosledi go kako treba i na kogo treba za da bide pravilno po nego postapeno.
Treto, posto ne znam za sto se raboti vo pismoto no mozam da pretpostavam deka se raboti za Treska, mozam da ti kazam deka deka koncesijata ke se spoi so skopski Vardar ( ako za toa se raboti ).
Saso
Se raboti za pismo koe go spremiv pred 2-3 godini i vo koe bea vkluceni nekolku tocki za promena na RO na Treska 3. Tockite otprilika bea za proglasuvanje na celosno salmoniden revir( nemase da lovat na crvi), proglasuvanje na C&R , eden del da bide FF del...
Sigurno znaes za sto ti zboram zatoa sto prvo na tebe ti go prativ i ti dade nekoj predlozi. Se dogovorivme da bide isprateno od Ribar 2011 zatoa sto ke dobie na tezina i zatoa sto povekje od 1000 clenovi bi zastanale zad taa idea ( indirektno).
Kako takvo go isprativ do UO na Ribar za da go procesuira ponataka( stavi na memorandum, potpis i pecat)
Znaci ne e SMS ili slicno kako sto vikas.
E sega toa kako takvo bilo nekade vo vijugite na Filip koj bese ( generalen) sekretar i gi trcase tie raboti.
Posle mnogu vreme na eden od sostanocite vo cetvrtok koga se zborese za musicarskiot kup vo MK i slicno jas prasav do kade e pismoto?
Filip odgkvori deka ne e prateno voopsto a deka rokot za predlozi za izmeni na RO bil izminat den porano.
Tigas Boris reagirase i rece deka e dobro pismoto da se isprati i se nadevase deka zadocnuvanje od eden den nema da napravi razlika.
I tolku.
E sega jas kako avtor na toa pismo i inicijator bi sakal da znam dali voopsto e prosledeno ili nekoj si igra kamaj so mene.
Filip mi odgovara deka moeto pismo e glupost.
E sega nemoze nekogas on da bide sekretar na Ribar a nekogas obicen clen.
Kako i da e posebno sum zasegnat zatoa sto izigrava redar tuka na forum koj e prav a koj kriv a koga imase moznost da napravi nesto so promena na koncesijata na Treska ne mrdna so mal prst.
Kako i da e jas sum razumen covek ( ili bar taka mi vikaat majka mi i tatko mi), i mozese da mi odgovori deka od x- pricini ne e isprateno pismoto i tolku. Vaka samo go prlja imigjot na UO na Ribar.
I sega namesto vie da se zanimavAte so mene zasto vikam deka se odnesuvate arogantno bi trebalo da se zanimavate so Filip zasto odgovara arogantno na postaveno prasanje.
A zasto bash Filip zatoa sto kaj nego e odgovornosta za toa pismo, a ne kaj bilo koj od Vas.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 8:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ај да ти разјаснам. Ти не си член на РИБАР, ниту пак активист, по сопствена желба, така да нема што тебе да ти објаснувам што се случило со “писмото“. Во УО на РИБАР доколку ме праша некој, ќе му одговорам детално дали, кога и каде било доставено писмото и што сум добил како одговор (читај меѓу редови).

А за концесијата на Треска 3 е направено нешто. Бидејќи на два конкурса не се избра концесионер (искрено ме чуди зошто МК Матка не аплицираше за концесија на последниот конкурс, дали на некого му одговараше ваква ситуација на безредие или не, не знам), изработувачот на риболовните основи, Институт за сточарство, реши да го припои ревирот Треска 3 кон Вардар 6, а минималната бројка на рибочувари на Вардар 6 да ја зголеми од 1 на 2. На тој начин, при наредното доделување на концесии, Треска 3 ќе биде под концесија и ќе мора да се чува. Тоа е најдобро решение бидејќи Треска 3 како ревир сам за себе не е воопшто исплатлив и никој не сака да го земе бидејќи многу брзо би се соочил со одземање на концесија.

И во оваа прилика повторно ќе се навратам на плановите на РИБАР да го земе овој ревир под концесија, што и ќе се случеше и имавме разработено план и финансиска конструкција, но, поради излегувањето на дел од мушичарите и формирање на МК Матка, УО на РИБАР реши воопшто да не аплицира на тендерот за Треска 3. Поенатата на целата замисла беше РИБАР да ја има концесијата, а мушичарите како најзаинтересирани за тој ревир да бидат главните носители на активностите (покрај рибочучарската служба). Со формирањето на МК Матка, спласнаа очекувањата дека мушичарите ќе бидат лидерите на активностите, а истовремено спласна и расположението да го земеме тој ревир под концесија. Едноставно кажано, да не направивте глупост со МК Матка, сега Треска 3 ќе беше под концесија на РИБАР, ќе имаше "fly fishing only" ревир во горниот дел (ова можам со глава да го гарантирам) и ќе имаше некој ред на реката.
Така да, вината за останувањето на Треска 3 без концесија е кај тебе и твоите колеги од МК Матка, колку и тоа да не ви се допаѓа или да го негирате.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 4:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Tocno izminuva edna godina ne znam dali nekoe drustvo go povtori ova ama zapamtete ribar toa go pravese vo nekolku navrati....A do krajot na godinata ima uste malku vreme zatoa spremete se za uste nekolku vakvi videa...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 31, 2015 1:07 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Слушaм денес билo интереснo нa Трескa 3, a држaвaтa ќе биде пoбoгaтa зa еднo 11-12.000 еврa ;)
Тaмaн, дa се нaпрaи еден спoменик нa пaстрмкa некaде нa Трескa, пoшo кaј и дa е ќе јa дoистребaт.

Пoздрaв дo кривoлoвците, пaк дa oдите пo пaстрмкa :ok_ok:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 07, 2016 12:02 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Нa Трескa денoвиве дoстa кривoлoвци. И oд двете стрaни, нa скoпскa стaндaрднo, aмa имaлo дoстa и нa Мaк.Брoд. Иaкo тaму зaбрaнaтa е дo 01.03, се лoвелo пaстрмкa увеликo. Нa ФБ се гледaaт слики дури и oд мушичaри кoи вo слoбoднo време глумaт зaгрижени рибoлoвци

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 06, 2016 1:43 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 22, 2013 9:39 pm
МислењаCOLON209
ЛокацијаCOLONSKOPJE
Treska 3 od malku podrug agol ;) ;)

[ img ]

_________________
Spinning forever !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 06, 2016 9:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
Prekrasno.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 29, 2016 7:01 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ova se realnite problemi kaj nas.
Mnogu pogolemi od onie za koj so denovi raspravame.

[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 29, 2016 9:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Selska slava imaat lugeto....
Ovie treba da visat namesto pastmkite...

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4445464748ELLIPSIS51»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum