www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Maј 30, 2020 1:17 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 16, 2013 5:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON 2221
ЛокацијаCOLON Skopje , Macedonia
Match uste od kako e izmislen samiot nacin na lovenje e so tridelna trska :)

Tele-match e Italijanska napravija za da ne ostane bolonezata zaboravena . Eve kazi mi ti sto e razlika
ponegu tele match 5,50 mt i boloneza 5,5 mt ????

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 16, 2013 5:18 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
јас сега ке ти кажам тоа што го мислам и тоа што имам гледано и слушано пошто како што реков кај нас нема такви реки на кои би го тоа употребил, можи на вардар во некои периоди на висок водостој и места каде се лови на далечини над 30 тина мери ама на други реки мислам дека е скоро и непотребен

со телемечот имаш предност во зафрлување - многу ретко да жилата ке се лепи на трската поради распоредот на многуте окца а и овозможува подалеку да се зафрли, риболов со тапи со поголеми грамажи од 8 грама а исто и ловење на поголеми длабини користејки ги клизачите тапи. Сигурноста и јачината на меч трските е далеку поголема од болонезите со исклучок на некои боло кои се со ознаки за потежок боло риболов и кои ги произведува секој подобар производител ама во споредба со цените се со огромна разлика во корист на болонезот


значи ова го кажувам само за риболов на река, за езерски риболов не правам споредба зашто тоа е друга математика

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 18, 2013 11:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON 2221
ЛокацијаCOLON Skopje , Macedonia
Demant odma :)

1.) So boloneza mozes da zafrlis poveke od 30 mt dalecina i da kocis i kontriras podobro od tele-match :)
2.) Konecot ( zilata ) ne se leli na bolonezite od denesnicata ( imaat anti lepliva povrsina ) :)
3.) Lovenje so tapi nad 8 gr. - denesnite bolonezi se proizvedeni so slednive karakteristiki :
- Anti - lepliva povrsina
- FUJI okca ( da ne go zapaluva konecot )
- Akcija od 25 gr - 100 gr na zafrluvanje
- Tezina i balans da n osekas deka lovis so Bolonez .
- cena ( poskapa od obicna NO NAME trska ) ama kvalitet X 20 podobar
Eve eden predlog da razgldas sto ovie bolonezi nemozat vo soodnos so tele - match
- Colmic Regal 350 XXT - 5 mt / tezina : 170 gr / akcija na zafrluvanje do 35 gr !!! = 90 eura
- COLMIC - FIUME XXT 250 6MT. / Akcija na frlanje 25 gr / Tezina 230 gr. = 165 eura
- Colmic POTENZA XT / 5 mt ./ 100 gr akcija na zafrlanje ( feeder ) :) / tezina 240 gr. = 135 eura
kako sto kazav malku poskapi od obicnite bolonezi , ama kvalitet besprekoren :)
SITE OVIE TRI MODELI SE SUPER IZBALANSIRANI I OSTRI , BRZO SE VRAKAAT DO PRVOBITNA SOSTOJBA POSLE ZAFRLANJE :)

nekogas vredi da se zeme podobra trska i da se plati malku poskapo ako toa ni donese sigurnost i primena vo poveke situacii.

se nadevam deka te razubediv vo vrska so tele- match i boloneza ;)
Edinstven faktor koj moze da odluci e finansiite , ama ako platis dobar telematch siguren sum deka nema da bide golema razlikata vo vrska so bolonezite koi gi navedov .

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 18, 2013 11:11 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
јас не планирам да купувам - затоа што нема кај да го искористам и ке мора да купувам некоја
5м болонез
МАВЕР- ЈУРАСИК
ТУБЕРТИНИ -ЛЕВЕЛ ТЕЧ, НО ЛИМИТОТ
и слични такви други реков да не ги набројувам, не го што прават оние познати скобалјаши на дрина со тоа телемеч/меч трски и тоа дури и на тој нивни натпревар
мене тука ме јади црвот - дај овде демант одма :D

за погоре знам како е бизнисот ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 18, 2013 11:12 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
g.cuculoski НапишиCOLON
- Colmic Regal 350 XXT - 5 mt / tezina : 170 gr / akcija na zafrluvanje do 35 gr !!! = 90 eura
Ова е добра работа. Вади мрена живота без проблем?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 18, 2013 11:29 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON 2221
ЛокацијаCOLON Skopje , Macedonia
neka im dojdat Srbite so bolonezi na tie vo Bosna , ke vidis kakov crv Bosancite ke gi jade :)
Pa slobodno bi rekol i makdeoncite so bolonezi ke gi porazat tie tamu .
Vo Bosna se imaat odrzuvano poveke natprevari , nikogas domakinite ne lovele so tele match uste pomalku pobedile :)

Filip: so Regalot vadis mrena zivota od shala , a so potenzata krap zivota :)

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 18, 2013 11:58 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Убаво му реков на Ицо дека со лесна трска (170 грама) може да се извади мрена живота :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 18, 2013 2:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
цуцуловски
мојте информации зборуваат дека на терен е сосема обратно, ама то нема врска со темата
еве конкретно за што ти зборувам
да не барам уште ги има колку сакаш примери, што е финтата што овие дечки одбрале меч наместо болонез а не дека немаат таму од кај да си купат и што да купат со оглед дека кај нив имаат избор колку ти душа сакаш а и се далеку понапред од нас во риболовот и техниките а имаат и води каде сето тоа можат да го истестираат

јас сум убеден дека има нешто во таа нивна одлука да одберат меч место боло

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 18, 2013 4:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON 2221
ЛокацијаCOLON Skopje , Macedonia
lugevo se daleku od profesionalci :)

eve ti primer za lovenje so bolonez

http://www.youtube.com/watch?v=6a83tcqsmVE#t=155

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mec ili bolo
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 18, 2013 5:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
ги знам нив кои се и што се http://ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=13&t=4034 :D
туку ти зборам за конкретниот пример - погоре
штое финтата што одбрале тоа ме копка, инаку дури сме кај италианите - дури не ги видам со босанско коло има уште фурни да кркаат :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum