www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Maј 30, 2020 12:29 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 1:33 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Јан 19, 2011 7:12 pm
МислењаCOLON 84
ЛокацијаCOLON Скопје
Ми треба еден совет од поискусни рибари за на река...
Како да ги чувам црвите (претежно бели), кога сум влезен во река и треба да сменам нови црви на јадица, а да не треба да излегувам од вода за да земам нови црви?
Има ли некој начин тоа да биде лесно за манипулација?
За леб е лесно, во кесичка и во некој чеб или бубреже, ама проблем е со црвите...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 1:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Maр 30, 2011 3:46 pm
МислењаCOLON 190
Imas povekje kutii za taa namena a ako nemozes da najdes togas ti vrsi rabota i kutija od cedevita si ja stavas u bubrece ili elece i nemas nikakov problem


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 1:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Imas tie kutivcinja za crvi se prodavaat,a isto imam videno izbusena kapakot za vazduh onie od kremi za race sto se

Ne bi trebalo da e povise od 100 denari.
[ img ]

Jas nikakvo ne koristam mi odgovara cashkata sto mi ja davaat butam u elek po potreba si vadam posle frlam u kanta cashkata i cist racun :D
Ako caskata mi se skrsi,napukne obicno po nashive reki ima dosta plastika na lice mesto nesto ili iskrojuvam ili kako sto e go koristam :lol: :lol: :D
Moj sovet ne si troshi pari ako veke sakas kutija najdi od onie pogore so vikam ili nesto takvi izbusi so zagreana igla dupcinja i uzivaj :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 2:02 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Јас ги ставам во мала кутија и ми стојат обесени на врат, во футрола за мобилен со врвка што ми ја даде Емил од ВИП, или пак во внатрешниот џеб од кобинезонот

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 2:54 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
Madzarmaalci stari i pomladi gi chuvaat vo usta i gi prochistuvaat.Fala bozhe shto jas ne sum madzarmaalec.
2/vtor/nachin:Chashka od jogurt,vrzuvash konec(liko ili dr) i ja obesuvash na vrat.Na pokratok konec da dojde do pod nos,da te odrzhuva adrenalinot koga si vo ladna voda.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 3:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
zemi drugar tic-tac bomboni stavisi beli vnatrevo kutivceto i koa ke vadis taman po 2-3 keti iskacaat ne poveke i bidejki si v reka gi namaluvas sansite datise isturat site.jas
od dette taka si punam doza beli...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 3:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
akiribar НапишиCOLON
zemi drugar tic-tac bomboni stavisi beli vnatrevo kutivceto i koa ke vadis taman po 2-3 keti iskacaat ne poveke i bidejki si v reka gi namaluvas sansite datise isturat site.jas
od dette taka si punam doza beli...
odlicna ideja aki

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 5:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON 716
Еве ти друже готов производ.
Дво делно за бели и црни се става на каиш,при рака е се и само пецај.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 8:16 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Јан 19, 2011 7:12 pm
МислењаCOLON 84
ЛокацијаCOLON Скопје
Фала на сите за предлозите. :thumbs_up:
Некако методава на аки интересна и практична.
А и некоја комбинација со кутивце врзано на врат може да биде решение, само да биде лесно за манипулација (лесно да се отвора капачето).
А и ова на caparius интересно изгледа, само некако гломазно. Иначе каде може да се најде?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Начин чување црви при риболов
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 29, 2014 8:24 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON 716
stefci НапишиCOLON
Фала на сите за предлозите. :thumbs_up:
Некако методава на аки интересна и практична.
А и некоја комбинација со кутивце врзано на врат може да биде решение, само да биде лесно за манипулација (лесно да се отвора капачето).
А и ова на caparius интересно изгледа, само некако гломазно. Иначе каде може да се најде?
Така ти изгледа воопшто не е гломазно,а за жал продавницата од каде го земав не постои повеке.
Да видиш во Рибарски приказни и таму ги имам гледано.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum