www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Jул 02, 2020 11:56 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Саб Aвг 18, 2018 9:14 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
вчера не знам кој кур ме натера го направив следново. значи сакав да намотам подебело влакно на шпулната како потпонка и врз него да го намотам потанкото. е сега проблем беше што потанкото векје ми беше намотано па фатив рачно го премотав на куптијата со која што го купив, па на шпулната ставив подебело влакно и после врз неа пак го вратив потанкото. е сега тек денеска видов дека влакното воопшто не е затегнато на шпулната и е многу лабаво и сега сакам да го премотам ама па ме фака страв пак да не биде затегнато така да прашањето ми е како да го премотам на оршата али да биде затегнато на шпулната? има некоја тактика или толку е да одам ново да купувам?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Саб Aвг 18, 2018 11:55 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Ke fo drzis si prsti dur motas ili nekoj drug so penkalo vo koturot i ke ti podzakocuva pomalce kolku da ne e labav...ili vo kofa so voda stavi go koturot i motaj...

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Саб Aвг 18, 2018 4:44 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
top go premotav ko sto kaza i tamam e sega.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Aвг 24, 2018 10:31 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Kofa so voda i spulnata so konecot stavanje vo nea + malku pojako zategnuvanje na konecot koga go namotuvas.
Megutoa najbitno od se e vrzuvanje na konecot na spulnata. Ako go nemas vrzano konecot za spulnata pri samiot pocetok na namotuvanjeto moze da ti se sluci ( pri pojak dril ) da ti se vrti celiot konec ( kocnicata da ja nema funkcijata ).

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Aвг 24, 2018 8:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
So edna raka motaj a so drugata nad shpungla edno 30cm drzhigo konecot so krpa ili neshto slichno da netigi iseche prstite i da bide jako zategnat i shto pozategnat go motash toa poubavo jas barem taka pravam,bistro!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum