www.ribar.com.mk
http://www.ribar.com.mk/forum/

Пчиња-Спин
http://www.ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=153&t=7189
Страна 11

АвторCOLON  filipco [Нед Maј 26, 2019 8:24 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Пчиња-Спин

Ме интересира за Пчиња (Скопски регион) Катланово, Коњари,,, ,,Купив спин трска со 10-20г акција 2.4м, па ме интересира дали би
била погодна за за овој терен,,,да речеме васер кугли мушици евентуално воблер..Претходно имам ловено на црви со вообичаен телескоп 5м-полу пец,
кој реално дава резултат, али сега сакам малку да сменам со спин...Ме интересира било какво мислење.

АвторCOLON  Филип [Пон Maј 27, 2019 7:38 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Пчиња-Спин

Васер кугла со 3-4 мушици, мушиците пред куглата треба да ти бидат, на едно 25-30 см оддалеченост една од друга, куглата не ја пуни многу, 1/4 до 1/3, да не мава прејако, ама сепак да шљапа.
Воблер на Пчиња не ти препорачувам, подобро ти е со васерка, а најдобро да научиш да мушичариш :mrgreen:

АвторCOLON  filipco [Пон Maј 27, 2019 6:15 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Пчиња-Спин

И ја мислам дека теренот не е за воблери, 300 треви, корења и други глупости, милина за трокуки :fishing: :head_bang:
Можда треба да размислам за мушичарење, али си бара доста пракса.Мушичарењето го третирам како
уметност у риболов.Самата опрема, движењата,, абе несвес..Балет :))))

фала за предлогот, вреди да се проба.. ;)

АвторCOLON  limun75 [Вто Jун 04, 2019 9:54 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Пчиња-Спин

Малце ти е јака трската за спин по река,доволно ти е од 5 до 20 грама(реално се и послаби поевтините трски),мали воблери до 5 грама и блинкери 1,2 големина и пробувај за клен,дава ситен до кај 300-400 грама,а знае и поголем главоња да удри.
Фрлај флоатинг воблери што не одат длабоко,со кратка пакта..биди упорен,од еднаш два пати неможеш да кажеш дека нејке или нема риба да удри..бистро.

Страна 11 Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/