www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 7:33 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 1:14 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Кога ловиш на блинкер или воблер,рибата го брка.... :!: А на трокука,ти ја бркаш рибата,т.е.ја закачуваш...... :!: Да јадело на трокука,ке немаше бели,лепче,трева како мамци.....Во овој случај се фрла во групата(јатото) и нормално ке закачиш риба,која ја БУТКА(одбив, бидејки се брани територијално) а не ја јаде трокуката(не ја гледа како мамец)...........Се друго ван ова,е лечење гревови од несовесни риболовци.... :!: :!: :!: ТОЧКА.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 1:16 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Не не да џапаш... го гледав еден чоек си вози само нај нормално и пропадне тапата ништо повеќе не бев под вода да гледам што како се деси али кога извади све регуларно за уста закачено.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 1:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Па ти пишав пријателе,територијално се брани.....нема раце да ја отргне трокуката....нормално со уста дека го прави тоа....Да има мозок ке земе стап и ке ја бутка....вака со уста ја одбива(трга) и нормално ке се закачи....ко попадиките во маврово што ги таманат....јадела на гола јадичка....МАДЕ ГОЛО......Ја иритира светлината и ја трга со уста и некоја,во тој случај секоја втора се закачува......ТОА СЕ ПРИКАЗНИ ЗА МАЛИ ДЕЦА....СО БУБУЛИЦИ :!: :!: :!: :!:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 1:32 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 10:22 pm
МислењаCOLON144
limun75 НапишиCOLON
Па ти пишав пријателе,територијално се брани.....нема раце да ја отргне трокуката....нормално со уста дека го прави тоа....Да има мозок ке земе стап и ке ја бутка....вака со уста ја одбива(трга) и нормално ке се закачи....ко попадиките во маврово што ги таманат....јадела на гола јадичка....МАДЕ ГОЛО......Ја иритира светлината и ја трга со уста и некоја,во тој случај секоја втора се закачува......ТОА СЕ ПРИКАЗНИ ЗА МАЛИ ДЕЦА....СО БУБУЛИЦИ :!: :!: :!: :!:
Jok za trokuka. Jok za 30kg karas od Dojran (za 5 sata!!!) i ostanati egzodusi. Ako ides po riba idi da uzivas, a ne da punis zamrzivac.

_________________
>>Ајде клене куде мене<<


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 1:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
nemagreska НапишиCOLON
limun75 НапишиCOLON
Па ти пишав пријателе,територијално се брани.....нема раце да ја отргне трокуката....нормално со уста дека го прави тоа....Да има мозок ке земе стап и ке ја бутка....вака со уста ја одбива(трга) и нормално ке се закачи....ко попадиките во маврово што ги таманат....јадела на гола јадичка....МАДЕ ГОЛО......Ја иритира светлината и ја трга со уста и некоја,во тој случај секоја втора се закачува......ТОА СЕ ПРИКАЗНИ ЗА МАЛИ ДЕЦА....СО БУБУЛИЦИ :!: :!: :!: :!:
Jok za trokuka. Jok za 30kg karas od Dojran (za 5 sata!!!) i ostanati egzodusi. Ako ides po riba idi da uzivas, a ne da punis zamrzivac.

Мој човек...РЕСПЕКТ :!: ;)

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 1:45 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Нејќам да навлегувам али што имам читано и испробувано пример за кострежот напаѓа одреден предмет бидејќи го иритира или му оди во негова територија (дел од негово понашање) само што него го нервира блинкер незнам јас ова го сваќам како само начин на фаќање познато е дека крапот не е некој фаворит за факање на блинкер или воблер затоа користат пченица пченка истото ако нејќе на еден мамец ќе идеш на друг сега во овој случај ако е трокука нека е тоа како и да е рибарите користат различни техники да ги факаат ако не бива со трокука не ќе може ни со црвче бидејки тој мисли дека е јадење и ја лжеме рибата вие што рековте да има раце .. ќе го извади црвот ама нема.На крај краева да земеме со раце да ги фаќаме нај поштено ке биде :lol: :lol: :lol: :lol: Иначе друже не се лути ова е мое мислење не ти одам контра или ништо друго.Јас лично одам по риба за ќеф не да пунам замрзивачот најмалце ми е за јадење рибата ја враќам ако некој ми побара обично ги враќам назад целта ми е ја надмудрам :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 2:01 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па затоа е форумот бе другар за да направиме една наскока и пат по кој треба да се развива
риболовот а не да шлапаме по батаци кој лево кој десно :D еве секој ке каже и на крај ке си се најди кој кај припаѓа па да извлечи поука ако залутал да се врати
поздрав !

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 2:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Епа тоа е муабетот Волчко......ако нејке рибата на класични мамци,значи нејаде и крај....можеби период на мрест,пред мрест,после мрест,водостој,ладна вода,топла вода,ниска вода,висока вода......И тоа јас како спортски риболовец го поштувам...А на неконвенционални начини,јок....

Не контрирам ниту јас,сигурен сум дека си и ти совесен риболовец,во спротивно не ке беше член на форумов... :D него образложуваме,демантираме и коментираме начини на риболов....

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 2:16 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 10:22 pm
МислењаCOLON144
Volcko НапишиCOLON
Нејќам да навлегувам али што имам читано и испробувано пример за кострежот напаѓа одреден предмет бидејќи го иритира или му оди во негова територија (дел од негово понашање) само што него го нервира блинкер незнам јас ова го сваќам како само начин на фаќање познато е дека крапот не е некој фаворит за факање на блинкер или воблер затоа користат пченица пченка истото ако нејќе на еден мамец ќе идеш на друг сега во овој случај ако е трокука нека е тоа како и да е рибарите користат различни техники да ги факаат ако не бива со трокука не ќе може ни со црвче бидејки тој мисли дека е јадење и ја лжеме рибата вие што рековте да има раце .. ќе го извади црвот ама нема.На крај краева да земеме со раце да ги фаќаме нај поштено ке биде :lol: :lol: :lol: :lol: Иначе друже не се лути ова е мое мислење не ти одам контра или ништо друго.Јас лично одам по риба за ќеф не да пунам замрзивачот најмалце ми е за јадење рибата ја враќам ако некој ми побара обично ги враќам назад целта ми е ја надмудрам :D
Таман работа, не се лутам. Лично јас не би седел на -10 со трокука, на мене тоа не ми личи на ќеф. Респект за враќањето риба, меѓутоа како ќе го вратиш бојникот со распарана глава во река. Незнам што се случува таму на Вардар, можеби луѓето си нашле занимација да им помине време, сето тоа е ок. Не е ок мрежата, динамитот, и рибочуварот што ги применува сите овие техники додека ние седиме со трска во рака како бедници.

_________________
>>Ајде клене куде мене<<


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 2:58 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
Nemam izlezeno dva meseci po riba od ednostavna pricina sto ova sto se slucuva po vardar i toa vo centarot na gradot e nevideno po 30 telinja ili magarinja naredeni eden do drug so trokukite na megdan go izoraa dnoto na vardar jas sekoja godina od septemvri odam nad aleksandar palas pa se do sostav lepenec vardar i vo toj period se pominuva solidno siten bojnik po nekolku parcinja dovolno za kejf ama otkako pocnaa volovive so trokuki site sportski ribolovci si ostanaa po doma a aramiite na voda pa uste i tehniki si razmenuvaat na kakvi trokuki jadelo pa i koga ke kazat abe vcera jadese denes nekje da pipne abe telinja edni kakvo crno jadenje kako sto kazaa pogore i kolegite da ne se povtoruvame ednostavna pricina voda mala i dosta ladna ribata grupirana trokukata potpira na glavata na bojnikot pa i da nema svrkanje od samoto beganje na ribata samata ke se zakaci na trokukata.Ova go napisav od ednostavna pricina zasto sum mnogu iznerviran me izbrkaa od prekrasen teren i mi go ebaa kejfot ne go napisav tekstot da navredam nekogo ama stvarno ova mora da prestane POZDRAV DO SITE SPORTSKI RIBOLOVCI BISTRO


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum