www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 4:04 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 1:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
ico ne znam kolku e regularno no..ja zema trokukata so dobar udar (ne e butkannje)i imam loveno i na temperatura od + stepeni posle zabrana ,znaci od 15 maj nataka na kaskada kaj obedineti nacii.
a kolku e regularen voblerot so dve trokuki????
znaci trokukata e napadnata ,ne e butkana!!
i bas sakam da slusnam otvoreno mislenje okolu ova za da nemam cuvstvo na nesto sto ne smeam da go pravam

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 1:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 11:18 am
МислењаCOLON158
Ovoj vid na ribolov najzastapen e vo sosedna Bugarija kade e dozvolen normalno (za filip)i tamu i odime na Struma i sekoja riba e zakacena na usta,na vozenje na tapata,a celata finta na ovoj ribolov e toa sto ribata e grupirana vo jato i zatoa treba da ja pogodis dlabocinata toa e najvazno .A za problematikata zosto se lovi na trokuka :?: a edno prasanje :?: zosto na voblerite blinkerite i ostanati ne se stava edinecma jadicka tuku se stava trokuka :!: :?: toa so drpanjeto ne e vo red normalno a ovoj ribolov go podrzuvam iako samo odime vo sosedna BG na struma.pozdrav.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 3:48 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ај да ви одговорам за воблерот/блинкерот. Таму рибата го напаѓа вештачкиот мамец (воблер, блинкер, спинер) бидејќи и личи на рипче или некое друго водно животинчето што е дел од нејзината исхрана.

Кај вашиот риболов со трокука, вие немате друг мамец кој рибата ќе го напаѓа, а ќе се закачува на трокуката. Вие имате гола трокука, и како што самите потенцирате, битно е да најдете каде е јатото. Што ви кажува тоа? Дека има група од 50, 100, 200 бојника, трокуката поминува меѓу нив, сите се свртени со главите спротивно на течението на водата, и нормално е ради конфигурацијата на устата на бојникот и поставеноста на трокуката, првиот бојник на кого ќе налета трокуката да се закачи на истата при контрирање.

Еве, според мене, како тоа се би изгледало:

[ img ]


А на тие што веруваат дека бојникот ја напаѓа трокуката и регуларно се закачува, пробајте со вакви трокуки, па ќе продолжиме со дискусијата ;)

[ img ] [ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 4:37 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Maр 20, 2011 2:59 pm
МислењаCOLON673
ЛокацијаCOLONskopje
Logicki se soglasuvam, ne sum lovel :) da ne se pravdam pak,ali i jas si go mislev istoto.A postoi i druga solucija cesto se slucuva da sum fatel bojnik na nos i od strana na ustata,ima periodi koga ne saka da jade tuku ja butka so nos i se pravat utki (zakaci, otkaci i toj sto ke go izvadis e za nos faten)e zasto butka :?: istoto go mislam i za 3kuka samo sto potesko bi se otkacuval ili (utki) mislam deka prasanjeto e zosto butka? mislenje (toa se slucuva koga e vo mrest i si go brani mestoto). Na pcinja go imam videno slednovo na bistra voda znaci bojnikot koga mu dojde mamecot recisi do nego do usta, go izbegna se pomesti(e togas bojnikot znaci nejade na nisto :!: ) a posle mrestenjeto znaete deka sekoja riba jade kako luda,e togas na sto sakas fakaj jade :? :!: Ajde i jas cekam mislenja - jas sum protiv bojnik na 3kuka zosto siguren sum deka se ostetuva ribata mnogu ako ne se izvadi (otkaci) :evil:

_________________
GOLEM MAMEC-GOLEMA RIBA


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 5:03 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Да поедноставиме, намената на трокуката е да биде дел на ВЕШТАЧКИ МАМЕЦ(воблер, мушица итн.), или да се стави ПРИРОДЕН мамец на неа па да се лови, како и на секоја јадица.
Сета останата примена на трокуката, па и на гола јадица, за мене е неспортски риболов.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 5:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
така блинкерот воблерот кашика произведуваат вибрации кој рибата ја иритираат и ги напаѓа
а ова трокуката влечка по дното и што закачи контра убаво прикажа фили со слика

и за мене ова варијанта на риболов е не спортска и никогаш нема да ја подржам ниту техниката
нити риболовецот зошто сепак риболовот треба да е рекреација а не на било кој начин да се фати риба

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 5:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
tapa НапишиCOLON
ico ne znam kolku e regularno no..ja zema trokukata so dobar udar (ne e butkannje)i imam loveno i na temperatura od + stepeni posle zabrana ,znaci od 15 maj nataka na kaskada kaj obedineti nacii.
a kolku e regularen voblerot so dve trokuki????
znaci trokukata e napadnata ,ne e butkana!!
i bas sakam da slusnam otvoreno mislenje okolu ova za da nemam cuvstvo na nesto sto ne smeam da go pravam

tocno e tapa se slagam so tebe, ne sum za trokuka i pisav,, ama znam kako odat rabotite..2003 god kaj nas vo veles selo kalaslari se izvadi 300 tona bojnik za 3 meseca...

i zatoa ti kazuvam..poveketo mislat deka ja lapa trokukata ne e tocno,, moze samo da ja butne od radoznalost,,ako lapa ke jade i bel crv i leb...

vtora rabpota se vadi bojniik koj e zakacen za usta vnatre,,ne od so ja lapa, nego od samoto vozenje i pogoduvanje na dlabocina, bojnikot vo intervali ja otvara ustata i ona go kaci vnatre,,

ne sum za ovoj vid ribolov, ama zakon za ova nema veruj....

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 5:58 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Овакво време, дебела зима, мала вода, сета бела риба а поготово бојникот се групира во јата во подлабоки и мирни делови на реката кои не за џабе се наречени зимовници. И да пуштиш гола обична јадица меѓу нив, нормално ќе закачиш нешто. А теренот кај руска плажа(после Александар Палас) е одамна познат зимовник за постарите скопјани.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 6:17 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
obicna jadica ne moze, s0o samoto dvizenje na vodata jadicata e svrtena nagore, od samata tezina i ja zabavuva,,znaci kacenjeto e naprazno..... ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 6:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
ico baits НапишиCOLON
obicna jadica ne moze, s0o samoto dvizenje na vodata jadicata e svrtena nagore, od samata tezina i ja zabavuva,,znaci kacenjeto e naprazno..... ;)
Може Ицо може, на тој терен и други се разбира, имам ловено години и години, е дека има многу промашувања има, ама поентата е дека имаш многу повеќе промашувања ако ставиш лепче или црв на јадица, врвот на јадицата треба да е гол најмалку 2-3 милиметра, што значи дека гола јадица 4 или 6 величина без мамец е најдобра, и тоа е суштината.
Не дека јаде бојникот, закачува голата јадица во масовен митинг на риба.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum