www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 6:11 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS17»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топла препорака
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2011 10:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Atanasovski НапишиCOLON
Млад Риболовец НапишиCOLON
abe ova fati pusti denes me iznervira
cekajki crvenoperka na dubinsko mi se zakaci krapce prvo vo mojata ribolovna kariera
dojde eden proklet cuvar go izmeri bese 800gr i me natera da go pustam za da ne mi gi zema trskite :x
Pofalba za cuvarot. Covekot sovesno si rabotel.
Според мене совесно оти бил Младиот Риболовец со крапчето :D ако бил Стариот Риболовец,сигурно нема да било баш така :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топла препорака
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 24, 2011 11:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Млад Риболовец НапишиCOLON
bese 800gr i me natera da go pustam za da ne mi gi zema trskite :x
Не се секирај многу, што е твое ке си дојде,за неколку години кога ке порасне крапот едно 3-4 кила и го фатиш, има да го бацуваш чуварот.Камо секаде вака совесно да си ја вршат работата :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топла препорака
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 25, 2011 12:28 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
:shock: :shock: :shock: ova e rekord vikam jas deka samo so kavga mozat da se napisat povece strani za den dva,a i kako nevidov jas navreme pa da se ubacam u temata.Gi citav vnimatelno site 12strani, i gledam mnogu nervoza ste nabile ali izgleda ne vi kazale kako mali deka babi i zabi ne se mesaat,kodeksot fati/pusti si e OK ali toa preku noc nebiva sekoj koj za sebe so respekt moze da kaze deka e ribar vo svesta mu e vrezano deka treba ribata da ja vraca ali ne sekoja si ima nekoi ribarski merki za toa.Koga ke gi uvidime site problemi vo drzavata nasa i na glava da dubite nemozete da me naterate da bidam fati/pusti(mislejki na sekoja riba)preku noc,sto vikaat sosedite"za sicko si i ima precedura ke po cakas malku".Se spomnuvaat tuka nekoi dalecni zemji i reki Grcija,Italija,Spanija,tamu nikoj ne bidnal ribolovec fati/pusti od moralna strana deka ja trebi ribata i go namaluva fondot,nego ti grkot,italjanecot,spanecot nemozes da go ubedis da ti jade recna nekvalitetna i nehranliva riba koga moreto mu e pred k..r i sekoj den si jadat riba koja e 100% hranliva bogata so O3 masni kiselini,zatoa i po slatkovodnite vodi nikoj ne frla mrezi sto ke i pravi na taa riba koga nikoj ne ja jade,jas imam priateli vo Zadar koi ribarat po reki a u zivot recna riba ne se jale,zatoa grckite reki i ezera se polni a ne zaradi fati/pusti.Procitav nekoi kometari za r.Ebro i deka tamu sekoj vadi dozvola,pa ke vadi koga e 8evra za godina spanija ne pecali od dozvoli nego od turizmot 500evra 7dena spienje,hrana,vodic,camec.Sto kaza Boris siromasnoto makedonce nema pari za svez zubatac,bakalar i dr od po 10-15evra kilo,zatoa od kaj mrezarot ke si kupi klence,mrenka 100-150den od vardar iako vardar e zagaden 5 kategorija.Na gogomon odam i jas i si pravam kejf,i tamu sum ribolovec fati/pusti so dusa i telo :D :mrgreen: ,ne se davaat 750den za 3kg krap,a na vardar koga lovam krap nemozam da bidam fati/pusti zatoa sto za da pustis prvo treba da fatis ,a ja lani posleden pat nefativ nisto :lol: :lol:
Vasata cel e sosema ispravna i samo napred,ali i nasata e ispravna,borbata treba da ja prebacime kon onie tretite mrezarite,a ne medju sebe pozdrav i bistro

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON CATCH & RELEASE
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 2:05 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Temava e nameneta za sportskiot nacin, pristap i POCIT kon ribata shto ja lovime.Ne sekoj ke se soglasi deka sekoja riba treba da se vrati no sekako TOA E NEGOVO LICNO PRAVO.Zatoa e ovaa tema-pred se pocit kon ribata koja ke ni go krene adrenalinot, ke ne napravi posrekni i poveseli i shto bi rekle postarite ke ni go prodolzi zivotot :)
Trgnuvajki od mene jas licno se cudev koga pred poveke od 15 godini na eden zid vo ribolovna prodavnica vidov edna slika so eden decko (prijatel na Sportex) :D kako vrakja krap od preku 10kgr. nazad vo zivot! :shock: prvata pomisla beshe:pa ovaj ne ...... Ama dlaboko vomene taa slika mi ostana vrezana i ke ja pamtam duri sum ziv.Mojot prv krap ke bide vraten nazad so POSVETA na isto toa lice koe prv pat koga go vidov se cudev, ama stanav pobogat so znaenjeto shto znaci toa FATI I PUSHTI !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CATCH & RELEASE
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 5:52 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
браво Баџо кај ти текна :lol: :lol: :lol:

и јас сум поборник за Фати и Пушти поготово за риби над 5-6 килограми . Тоа се веке трофеи кои мислам дека нема никаква логика да се носат на трпеза :P . Искрено ( си зборувам во мое име ) секоја риба која ке ја уловам над 5 кг ја враќам во вода . Исто така и ако се уловат повеке парчиња на поситни примероци ( 2-3 кг ) сигурно нема да ги земам сите ... може од пусти мерак да земам едно до две парчиња максимум но ништо повеќе . Се разбира не станува збор за ситните примероци кои обавезно одат назад во вода :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CATCH & RELEASE
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 6:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Респект кон темава со една фотка од Мавровица!

[ img ]

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CATCH & RELEASE
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 7:31 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
[ img ]

Од десетина години сите риби се враќат назад , ова есетра од 8кг. ми е една од омилените снимки !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CATCH & RELEASE
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 8:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Еве едно фатено ловејќи караш,тие што беа од страна прво ме направија дека не знам да разликувам крап од караш :D :D ,а потоа луд бидејќи тоа било највкусно за јадење,мојот одговор беше фатете го па јадете го


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: CATCH & RELEASE
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 02, 2012 8:26 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
браво младо, лекции им држиш таму кај тебе, само напред и едуцирај ги луѓето


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 12:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Толку многу имам дискутирано на оваа тема во минатото и на форуми и во живо со риболовци и на состаноци, што ми е мачно веќе и да постирам било што на истата.

Никогаш не сум ги осудувал тие што не враќаат риба иако не е баш по мој ќеиф.

Риболовам од дете и до 96, 97 годиниа не бев ни чул за фати и пушти за да од кога запознав некои луѓе кои ме внесоа во модерниот начин на риболов на крап со сета потребна опрема, почнам полека и јас да се навлекувам на ова. Од почеток се разбира срамежливо, само по некој крап за да потоа ги враќам назад сите уловени риби.

Во моите напори да го омасовам ова движење сум успеал неколку луѓе да навлечам на тотален фати пушти, на пример како Тони и Оливер од Битола, додека пак кај други тоа не ми успеваше.

Едноставно тие сакаат да ја носат уловената риба дома и крај, некој само повремено, некој сите до една.

Иако не ја разбирам потребата да се носи дома уловениот крап, (бил убав за јадење, што никако не е точно, според категоријата на квалитетот на месото спаѓа во најдолните групи), бидејќи секогаш за помалку пари може да се купи во продавница, немам ништо против луѓето што се определиле за овој начин.

Најмногу ми е жал кога ќе видам како се убива капитална риба која тежи 10 + килограми и која што загуба една вода не може така лесно да ја надомести, но тоа е тоа.

Кај риболовците преовладува тотално погрешно мислење дека малите риби треба да се пуштаат за да пораснат а големите треба да се земаат.

Губитокот на Малиот крап од килограм два или три, една вода ќе го надомести во наредните 5 години со сигурност а ко е добро чувана, но и требаат 10 плус години да надомести загуба на риба со тежина над 10 Кг а пак да не зборуваме за поголемите примероци колку време е потребно.

Крапот расте доста споро и секоја загуба на капиталци ќе се одрази на таа вода во иднина.

Прв чекор кон Фати и Пушти секогаш бил и ќе биде добриот дигиталец.

Не кошта многу а е одлична сатисфакција за лечење на сопствената суета. Прави прекрасни фотографии за спомен на успешните риболовни излети и ве поштедува од болката во рацете која се јавува кога треба да покажете колку беше голем крапот што го уловивте минатото лето, а кој го изедовте со пријателите, без да го сликате за успомен.

Како и да, сите крапџии без разлика дали враќаат риба или не, треба да се почитуваат и не треба да се омаловажуваат од една единствена причина што сите нас не спојува една работа - ЉУБОВТА КОН КРАПСКИОТ РИБОЛОВ.

А кога во многу скоро време нивните риболовни излети ќе почнат се почесто да резултираат со бленкови, ќе седнат и ќе се размислат зошто е тоа така, па можеби ќе почнат и тие да враќаат по некоја риба....за доброто на нивните деца!!!

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS17»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum