www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 25, 2022 3:03 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 13 14 15 16 17 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Чет Maј 10, 2012 12:08 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 418
Ke si dadam za pravo da spomnam nekoj iminja i toa bez troska sram za sebe licno zatoa sto imav zadovolstvo i cest mi bese da ucam za krapskiot ribolov od lugje koj nesebicno se trudea so svoeto iskustvo i znaenje da go prenesat i na drugi entuzijasti vo periodot posle 2000 godina vreme koe se sovpadna i so formiranjeto na MKA makedonska krapska asocijacija i so organiziranje na Makedonska krapska liga i drugi privatni kupovi vo koj i ja poleka navleguvav vo toj vid na ribolov.Beskrajno se zablagodaruvam na Sergej,Toni Dukov,Ico,Zoki pizdra,Mangja,Sveto,Pepi,Jove,Jonce,Roko i ke prosti nekoj moze sum go zaboravil zasto veke nekolku godini si lovam sloboden stil i pretezno sam.Inace nikogas covek ne moze da kaze deka znae se i deka moze se narocito vo krapskiot ribolov.Zatoa Ico druze ne se nerviraj mnogu zasto na narod usta i na pole vrata ne mozes da zatvoris.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 13, 2012 11:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Никогаш не е доцна човек да се промени, еве јас денес сите риби ги пуштив на гогомонд. :lol:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 14, 2012 1:11 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Јас многу време не се бавам сериозно со риболов порано идев онака фрлам тапа и чекам од бога милост али се уозбилив пред 4-5 години и е ве ја мојата сркомна листа што како пуштам.
Во регионот на пчиња рибите немаат толкава можност да растат па вака ги рангирам сите риби што се под 100 грама ги враќам назад бидејќи рибите од и над 500 грама се премија.На вардар веќе други правила применувам кленот гледам да е покрупен 200-300 грама мрената под 100 грама би ми било жал да ја зимам некогаш и поголемите ги пуштам,крап уште немам фатено на вардар али ако е помал од 1.5кг греота (сега може некој нема да се сложи али јас не одам целно да фаќам крапови од 10кг ловам со лесна опрема) бојникот и попадиката ретко ги фаќам немам некое правило одредено,а за сомот помал од 2-3 кг нема шанса бидејќи знам дека може огромен да порасне обавезно се враќа имам мали сомчиња од пола кило и кило фатено бајаги на дубинско порано не ги пуштав толку разбирав али почнав ги пуштам.На моето нај омилено место Селемлиската брана има сасвин други правила караш,црвеноперка секоја големина оди директно во чуварка али обично не удираат помали од 100-150 грама (барем јас немам фатено) сунчицата се што фатам позади мене во грмушки фрлам освен ако ловам на рипче па ги чувам,белвицата ја зимам бидејќи е напаст ако факаш на леб ќе те ошури и сега веќе дојде кострежот бидејќи ми е омилена риба за кога одам костреж да ловам ставам намерно големи јадици за да неможе длабоко да ја голтне и можам рибата да ја вратам назад неповредена и за кострежот имам најстрого правило иако многу ретко да порасне поголем сите што се под 200-300 грама ги враќам назад обавезно само поголемите ги зимам.Крапот исто така тука е присутен имам фатено неколку само и си ги имам земено не се мерени али околу 2кг се .Знам дека крапџиите нема да се сложат со мене али
тоа е тоа.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 23, 2012 7:36 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 10:05 am
МислењаCOLON 120
Ќе порасне и го чекам повторно за 2-3 години ...

[ img ]

_________________
http://www.samaholiday.com.mk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Чет Maј 24, 2012 9:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON 1142
Браво Антонио...поздрав и секое добро! ;)

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 11:52 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Ja iscitav cela tema.Interesni stavovi ima od kolegi.Mojot e ovaj. . .. se dodeka gi pocituva ribolovecot normite koi nekoj gi propisal e OK.Znaci moze da si zeme kolku mu sleduva a moze i site nazad zivi da gi pusti,negova odluka.
Dolgo vreme ne sum bil vo ribolov,i nekako se hranam so spomeni,so momenti od minatoto ..Razmisluvajci za tie ubavi momenti od minatoto , kako senki pocnaa da me pratat nekoi ulovi..Se sto mi ostanalo vo glava e borbata,adrenalinot ,zadovolstvoto sto sum go doziveal ..silata i upornosta so koja se borele za svojot zivot .Pametam i toa toa deka gi nema povecjce...dali sum kasnal i jadel od niv i dali bile vkusni voopsto ne pametam. I sega mi e krivo,mnogu krivo sto zavrsile taka.Pa kako sum mozel na nesto sto mi napravilo tolkav kev,zadovolstvo da mu go odzemam zivotot...? nazad nema ,toa ce me prati sekogas,bez razlika sto ete od denes natamu bi pustal se nazad.....sum pustil mnogu,ama stvarno mnogu...ama jok ne pomaga toa...da sega mi bide pomirna dusata .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 11:59 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Keltan НапишиCOLON
I sega mi e krivo,mnogu krivo sto zavrsile taka.Pa kako sum mozel na nesto sto mi napravilo tolkav kev,zadovolstvo da mu go odzemam zivotot...? nazad nema ,toa ce me prati sekogas,bez razlika sto ete od denes natamu bi pustal se nazad.....sum pustil mnogu,ama stvarno mnogu...ama jok ne pomaga toa...da sega mi bide pomirna dusata .. .
Доста искрен и реален пристап.
Добро е секој вака да размислува и да е самокритичен.
После постов, и ако продолжиш со нов пристап се би ти простил што си направил.
Голема работа е ова, браво Келтан.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 12:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Саб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON 1249
ЛокацијаCOLON Богданци
Риби пуштам само мали крапчиња до 1-1.5 кг одат назад,друга риба ако ми ќејф еве во неделата ловејќи црвеноперки удрија два клена по 200-300 грама прво ги ставив во чуварка ама на одење,викам ај ќе ги пуштам нека пораснат и ги вратив :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 12:28 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Ako odam od merak po riba ne ni nosam cuvarka pravo vrakam nazad ali ako imam vo plan da spremam skara 90% od ulovot si go zimam. :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 4:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4783
ЛокацијаCOLON skopje
koj moze i e finansiski spremen na toj luksusz da ribolovi i da ja vrakja ribata normalno e deka treba toa da go stori :!: koj nema za jadenje i ide da ulovi za da prezivee isto taka e dobro da si ja zeme i jade a ne da trpi i gladuva.koj e ribolovec i e meraklija da si ja fati ribata i jade so drushtvo i pije isto taka nema shto da mu se meshame samo treba sekoj da e sovesen i da ima usul i za narednite generacii da ne pravi genocid...najpovekje me boli koga se zimaaat mali mreni od vardar :!:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 13 14 15 16 17 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum