www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 3:02 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS121314151617»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 8:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Nikogas vo zivot ne sum ja nosel seta riba doma sekogas sum pravel selekcija,ponekogas udirala po 20klencinja pod 100grama koi vednas po otkacuvanjeto bile vracani.Iako so niv bi imal 2kg riba sum se vracal so 2 karasa ili 2 bojnika tie dve ribi nikogas ne gi vracam vo voda tie se napast ,za mene licno

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 9:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
mislam deka sekoj so licno ubeduvanje okolu zemanjeto na ulovenite ribi celta na ovaa tema e sto poveke da se zgolemi brojot na ljugjeto koi osloboduvaat pa makar i od 10 uloveni ribi edna da se oslobodi e pozitivno i pametno za idninata na ribolovot .poentata e edna da oslobodis a taa ke izmresti iljada i edna mozes i od taa idea da se vodis nemora da ides u krajnost so prifakanje na fati-pusti Catch & Release

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 9:33 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 1:56 pm
МислењаCOLON678
fati-pusti dobra retorika koj moze da je prinameni jas licno skoro sum 25god ribolovec posebno obozavam da go lovam krapot dosega nikogas nesum pustil dobar primerok edino onije mali krapovi kilo do kilo i pol mojata slabost je privacam kako negativna.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 9:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
[ img ]

Ајде малку едуцирање
Филипе на фотографија овој десно висок 2метра е Сергеј од Велес или овде на форумов Спортекс, другиот понискиот но во нокаков случај послаб мајстор е Оливер од Битола
Го имам тоа задоволество да ги познавам овие двајца мајстори.
Третиот за кој Ти од за мене неразбирливи разлози зборуваш и сакаш да го оцрниш е Оливер од Охрид кого за жал не го познавам што незначи дека еден ден нема да се запознаеме.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 9:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Tasim НапишиCOLON
fati-pusti dobra retorika koj moze da je prinameni jas licno skoro sum 25god ribolovec posebno obozavam da go lovam krapot dosega nikogas nesum pustil dobar primerok edino onije mali krapovi kilo do kilo i pol mojata slabost je privacam kako negativna.
Не е лошо да си ја сменеиш навиката, покорисно ќе е за рибната популација, во случајов крапот !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 9:52 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Еве го мојот став за фати-пушти:
- Тоа е благородна работа и навистина претставува голема доблест за секој кој го практикува, ете примерот на Спортекс.
- Јас лично не го практикувам но се сметам за колку толку совесна личност, па еве го мојот начин и моите лични мерки:

1. Костреж: над 15 цм. го земам, инаку ги враќам, ако не им е голтната јадицата до г...от
2. Плашка: скоро секоја ја враќам
3. Караш: најмногу имам фатено 14 кг. и сите ги земав, секогаш сите ги земам и не враќам освен помали од 12-13 цм.
4. Црвеноперка: се што е под 12-13 цм. враќам назад, над ова и 10 кг. да фатам не враќам.
5. Крап: до 600-700 гр. срце не ми дава да го ставам во чуварката, од пролетва воведов и шпиц клешти за да можам да ги ослободувам од јадицата се случува да вратам и по 10 парченца во еден ден, над тоа ги земам...ама па толку и фаќам :lol:
6. Америчко сомче: тие одат на суво :D
7. Сом: немам фатено, не би земал под 1,5 кг.
8. Амур: прв пат фатив минатиот викенд 700-800 гр., закаснив со реакцијата и јадицата му беше длабоко голтната со преку 15 цм. од конецот, го измачив иако внимава и пробав да го вратам но едноставно 5 минути не успеа да се исправи на стомак и го ставив во чуварката, ми беше многу криво. Сметам дека се што е под 1,5 кг. треба да биде вратено.

Ова се рибите кои најчесто ги ловам на Тиквешко и тоа е мојот став за нив, поздрав

_________________
[ img ]


Последна промена од 1 на Rade, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 10:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
da toj oliver od bitola pusta riba tocno , e sega ima eden problem,, nikoj nikogo ne moze da nauci i da sovetuva da pusta riba ako negovata svest ne proraboti i toa da go pravi od keif,toa se retki licnosti vo mk, jas sum pustal ribi a i sum zimal, i nikofas ne poreknuvam za nesto sto sum pravel,
gi znam site kako mal dgeb vo krapskiotribolov vo mk, i preku mene nikoj ne moze da pomine ako ne e tocen i iskren,,ZATOA,,citajte,,

riba vo mk.. pustale ,, zoran smilcevski, kokan kuka ,JANE MOJSOVSKI,i bogoljub jancevski..pica mecos,i oliver od bitola, u moe prisustvo od preku 100 ribolova so poveketo bar so mene nikoj nema zemeno..

drugi krapdgii ne da nemaat pustano, nego imaat i zemeno, a sto me boli najveke .VELESANI NAJMALCE IMAAT PUSTANO.. ako ne e taka koj laze majka da mu umre :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 06, 2012 11:24 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
kolegite od mac crpap .deni i robi.. 3kom site vrateni nazad, minatiot vikend,
21kg 10kg i 12kg..bistro, i da ne zaboravime,, bez prevari, koj kolku pustal i dali pustal ;) ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Последна промена од 1 на ico baits, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 7:53 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
...sto se odnesuva do fati pusti i jas imam negde pusteno okolu 1000 krapa, ama samo na natprevari i komercijali, a na divi vodi od 98 natamu nemam ripce doma odneseno, ZIMI TASE..site u kafani gi nosev, doma ne ;) ;) ;) a drugive velesani site gi varaakaa nazad :D :D

problemot u cela ovaa diskusija e sto poveketo zaboravaat kaj ziveeat, i se terudat minatoto sami po sebe da go zaboravat, i prezentiraat lagi nevistini, i po moe kurcenje nisto poveke,,
jas sum za totalno fati pusti vo krapski ribolov, i cestitam na sekoja vratena riba vo voda, po keif na ribolovoecot i negova zelba, ako nekoj nema zelba da pusta ribi nikoj ne moze da go promeni toa , osven on samiot ako saka,

doaga den koga ke reces deka od denes ne zinmaeme veke riba, poznavam takvi ribari poveke sto zimale i naednas prestanale i seto toa taka i bilo, se osekam deka mi ide i mene toj den samo za krapot i se nadevam deka vo idnina site ribi ke bidat vrateni nazad, ama nikogas nema da recam deka sum pustil riba a sum ja odnel doma, A NAJMALCE DEKA SUM EDUCIRAL NEKOJ DA GO PRAVI TOA,i sum uspeal,,, a lazam,, negov izbor i jas seto toa go postuvam...
pisav vo pogorniot post koj od mk stvarno pustaat ribi, i toa e taka i taka ke bide, ljudgeto od prv den pustaat a nikoj ne ghi ucel, nego oni probale da ucat ama bezuspesno, nisto poveke, se e vo voljata i zelbata na toj sto ja fatil, toa ide odnatre i nikako ne moze da se promeni,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: fati-pusti Catch & Release
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 07, 2012 5:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Никого нити сум осудил ниту пак ќе осудам некој од оние што не враќаат риба.

Некој од горе споменатите од страна на Ицо не заслужуваат да бидат во неговиот список на пуштачи од првиот ден на својот риболоверн стаж затоа што јас ги имам видено со свои очи (имам и слики) како земаат дома крпаови од велешко езеро.

Нема да ги споменам кои се, но тие ситите денеска за разлика од мене на пример јавно ги осудиваат сите кои земаат риба и дури им е пониќување да бидат членови на еден форум каде дел од членовите зимаат риба за дома.

За остантите се слагм, но треба да се знае дека како што наведов, јас ловам крпаови и разни други риби од дете, од 1976 година па наваму.

Повеќето од горе декларираните пуштачи без маани, дознале дека постои крапот како риба после 2000 година, па научувајжи го модерниот крапски риболов, се научиле и да пуштаат риби што им дава за потполно право да бидат членови на групата неприкосновени пуштачи.

Се разбира дека ни јас не спаѓам во таа група, бидејки поголем дел од својот риболовен сум носел риби дома и од езеро и од Вардар.

За сите споеменати кои ловеле со мене можам да гарантирам дека кога биле заендо со мене на риба не однеле дома ниедна риба, а тие истит што правеле потоа сами или со други не знам и не можам да кажам ништо.

А за тоа кој како се учи и што се учи тоа е друга приказна и дали може да се научи или тоа му доаѓа од внатре или од каде и да е.

На некој со време им доаѓа паметот од задникот во глава, на некои никогаш !

Успех голем е да пуштиш макар и еден крап, а пак да не зборувам за повеќе.

цензурирани зборови

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS121314151617»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum