www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 9:47 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1617181920»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 10:12 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
:filip: Непознавањето на зконските норми и одредби ме те ослободуваат од одговорноста


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 10, 2014 10:33 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Bobi_Brada НапишиCOLON
:filip: Непознавањето на зконските норми и одредби ме те ослободуваат од одговорноста
:lepi:

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 9:05 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
bravo bre sale,, +1
:hit_head: :seir:

Извини Васил :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 9:09 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Незнам како ќе изгледа со примерно педесет !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 11, 2014 9:13 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Вака:

:hit_head: :hit_head: :hit_head: :hit_head: :hit_head:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Дек 14, 2014 11:31 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Колеги,ќе сторам уште еден напор да ја објаснам суштината на проблемот,иако предходните постови тоа го објаснуваат,меѓутоа или не се чита или не се разбира или се уште сме заспани,не разбудени.Изворот за проблемите да не го бараме во другите туку во самите себе,мораме да признаеме дека риболовот е зависност кај повеќето од нас ако не и кај сите.Зависноста е иста со болеста,кои се како замена за некоја потисната емоција во нас,т.е. како еден вид само излекување.Ова зависност како и сите други, е еден вид на вентил за испуштање на внатршниот притисок од оваа потисната емоција за која не сме ни свесни т.е. ја изразуваме во несвесна состојба.Зависноста ако сакате и болеста , ќе се дружи со нас и ќе не потсетува на потиснатата емоција,се до оној момент кога ќе ја осознаеме оваа емоција и ќе ја ослободиме од нас,со тоа ќе си замине и зависноста или болеста.Кога ќе се разбудиме,ќе почнеме да го живееме сегашниот момент,во кој ,умот и егото нема да можат да функционираат,едноставно ќе ги снема.Со умот ќе си заминат сите мисли,зборови, прашања,тогаш ќе ги имаме сите одговори.Сакам да кажам,со себе промена,ни се менува погледот на светот а со тоа го менуваме светот,значи тоа е единствениот начин да се промени светот со само промена,никакви казни,никакви забрани,не можат да го променат светот ако ние самите не се промениме.Ова може да се разбере со отворен ум или ако сакате свесно,ако се уште спиеме т.е. му служиме на умот и на егото,ова излагање нема да се разбере како и предходното со што ќе покажеме дека се уште сме во длабок сон во животот.Овие текстови се напишани со цел секој да види до каде е во духовниот развој,меѓутоа од вашите излагања приметувам дека се уште сме во длабок сон,се уште не сме го направиле првиот чекор,но никогаш не се знае кога ќе го започнеме.Првиот чекор во духовноста е најтежок,после тоа работите се одвиваат многу брзо.Со својата само промена ќе ги потикнеме и другите да се менуваат околу нас а со тоа ќе почнеме да ја менуваме и околината.Поздрав,не се плашете од духовноста,тоа е единствен начин да го направиме светот поубаво место за живеење.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 26, 2017 9:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Temava e zapostavena so meseci.
Barav vo koja tema da go mapisam moeto najnovo neprijatno iskustvo pa resiv ovde.
Ne samo zaradi toa sto ima dopirni tocki so ona sto sakam da go napisam tuku i za da se procitaat postarite postovi od ovaa tema.
Prvo sakam nesto da kazam za da ne bidam pogrsno razbran.
Jas nemam nisto protiv da se zema ulovenata riba i da se konzumira ( iako smetam deka e prilicno stetna vo zavisnost od toa kade e ulovena ) i nemam protiv i da se zeme mnogu poveke od toa pa da se dade na komsii i da se pofalis no imam protiv toa bezrezervno da se opravduva, da se glorificira i da se bara koe kakvi opravduvanja za uloveni XXX pastrmki i xxx malomerni crvenoperki i xxx ribi polni so ikra i ...
Zarem se nema malku mozok vo glavite deka eden den seto toa ke ni se vrati, kako sto i ni se vraka so se pomalku ribi vo nasite vodi i so edno krajno nemanje na ribolovna kultura no i nepocituvanje na Zakon.
Zatoa pred da ja raskazam mojata najnova slucka povtorno ke apeliram, ulovete, zemete kolku sto mislite deka Vi e potrebno no drugite ribi pustete gi nazad vo voda, ne lovete vo mrest, ne lovete malomerni ribi, ne zemajte poveke od ona sto e zakonski propisano.

Sega za sluckata.
Dolgo rzmisluvav dali da ja raskazam i sepak se resiv da se napise, bez iminja i preziminja.
Vleguvam vo eden dukan za ribolovna oprema za da vidam dali i sto ima novo.
Dodeka razgleduvam vleguva edno momce i na prodavackata i bara ,, parashutki ,,.
Mala pauza, verojatno bidejki i jas sum tamo, i odgovor neznam dali imame eve ti telefon javi mu se na gazdata.
Deckoto vrti, gazdata ne mu se javuva, go vraka telefonot. Vo meguvremegazdata se javuva kaj prodavackata i ona mu go dava telefonot na deckovo koj barase vesterki ili parashutki. Go slusam muabetot samo od ednata strana megutoa sfakam deka se dogovaraat da zeme pogolema kolicina i deka gazdata ke dojde za 10 minuti.
Reagiram i mu velam na deckoto kako ne ti e sram da lovis na zabranet nacin, toj me gleda kako prv pat da slusa deka takvo nesto e zabraneto. Si izleguvam od toj dukan vo koj sto mojata noga veke nema da stapne ( iako imam naracano edna trska koja vednas ja otkazav ).
Do kade se odi vo borbata za profit, se prodavaat nedozvoleni mrezicki vo dukan vo Skopje ( verojatno potskrieni vo WC ili nekoe magacince )
Od dukanot - tolku, mene veke nema da me vidi tamo, se nadevam nitu ostanatite.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 26, 2017 9:30 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Pesnata E moj Sasa

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 26, 2017 10:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Стереотипите (да фатам по секоја цена и однесам по секоја цена) нема никогаш да ги излечиме.
Менталната слика на еден риболовец е токму таа погоре што Сашо ја опишал/доживеал.

Со години е веќе вака и незнам до кога ќе трае. Се ни се враќа и не удира по глава!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 26, 2017 10:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
duhovniot razvoj nie seushte kameno doba :lol: :?

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1617181920»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum