www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 6:52 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS20»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 2:55 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Volcko НапишиCOLON
Da ve prasam nesto dali vie nekogast ste se prasale zosto tie ribata ja prodavaat ? Mozebi od toa sto se vo tolku losha finansijska sostojba (nemaat rabota ili rabota so nedovolna plata) pa moraat da se snaogaat luget.Jas iskreno ke vi kazam nedajboze vo idnina mojata familija vo takva sostojba e nema mnogu da gledam za ribite kolku sto ke gledam da obezbedam krov nad glava i finansijska sigurnost na familijata.
Ne druze bas obratno e situacijata eden od niv veli NE SUM BUDALA DA RABOTAM ZA 500DEN DNEVNO
koga najsmrdenata stuka od limnohori grcija ja prodavam 200den kilo :evil:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 3:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Ако е како што вели Волчко тогаш ајде сите да продаваме риба.
Во државава има еден куп невработени, а останатите не заработуваат „доволно“. Ајде да ги вработиме или да им дадеме можност да си ги зголемат примањата. Нека си купат мрежи и решен проблем, сите ќе се вработени. А богами можеме да им дадеме совет дека со шверц на дрога се заработува и повеќе, па може да се занимаваат и со тоа за да ја „прехранат“ фамилијата.
Е сега сите тие што имаат работа и заработуваат „доволно“ нема да сакаат некои шефови и директори да се изживуваат со нив па и тие ќе купат мрежи, не се будали да трпат претпоставени.
До каде ќе стигнеме тогаш??? Колку риба треба да има во водите во државава ако ги поставиме вака работите?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 4:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Korenot na problemot e siromastijata i nevrabotenosta vie kolku sakate mozete tuka da filozofirate ama toa e toa.Kako sto gledam na vas nekoi raboti ne vi se jasni.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 4:14 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Е овде си во потполно право.
Рибокрадството не би било во овие размери доколку луѓето се вработени. Но никако не смее тоа да биде опција за обезбедување егзистенција на нечие семејство.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 4:25 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Tie shto nemaat pari ili imaat mnogu mali primanaj potpolno gi razbiram-ako si imaa kupeno dozvola i legitimacija ne na divo.
Ne gi rabiram onie koi gradat i kuki i vekindici i koli i koi imaat frleno pari na oprema od prodavanje riba.Izvini ama nezakonita rabota e nezakonita rabota pa kolku saka neka e beda.

Za primer krapot od kozjak do lani go prodavaa kako ohridski krap po 300 den/kg.Nikoj od tie shto gi znam ne e ispod 200 kg krap za tri meseci.Nekoi se falea deka vadele i po 400 kg krap za sezona.400 kg se 2000 evra toa e okolu 5-6 prosecni plati vo Makedonija.toa ne e egzistencija Volcko.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 4:27 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Volcko НапишиCOLON
Korenot na problemot e siromastijata i nevrabotenosta vie kolku sakate mozete tuka da filozofirate ama toa e toa.Kako sto gledam na vas nekoi raboti ne vi se jasni.
Siguren li si vo ova sto go napisa? Kolku primeri sakas da ti dadam kade najgolemi krivolovci se lujge koi imaat ne gola egzistencija tuku imaat malku povejce a lovat so mrezi strukovi,trski? za pustanje riba ne ni stanuva zbor ! Po nekoja slucajnost li :D obicno istite drzat restorani kade se sluzi patem i riba . . . A tesko na toj siromav sto misli deka so prodadena riba koja ja ulovil ce prehrani semejstvoto . .. . Poznavam mnogumina takvi kaj mene i sekogas im velam batalete ova.barajte nekoj posiguren nacin da zarabotite,nikoj kolku gi znam ne se zbogati od toa,samo maki,stravovi,nervpzi si stvaraat...Ova za obicnite ribolovci na trska vazi koi prodavaat ulovot,onie prvite koi gi spomenav podobro pominuvaat zatoa sto direktno ja prodavaat ribata po cena na trpeza ,ne na pazar .
Volcko ne ti pie voda ova,ako nemas ne znaci deka treba da krades oti nemas .Posebno zatoa sto nekoj drug kradel :shock:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 4:52 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Најлоши рибокрадци се токму оние кои никогаш во животот не биле спортски риболовци,верувајте баш овие немаат милост ниту никакво почитување кон рибата...во состојба се да УНИШТАТ се,само за профит...без разлика дали се сиромашни или имотни (сите се исти).
Ако почнале да ловат со мрежи и фаќаат по 100кг. риба,доволно е да им кажеш дека со динамит ќе фаќаат по 200кг. и готово......маваат динамит и око не им трепнува...додека мислам дека оние што биле спортски риболовци и по некоја "случајност" се преобразиле и полакомиле за повеќе риба,секогаш постои можност да "светне" сијаличката и да видат дека тоа не е во ред....сум имал работа и со првите и со вторите,ама овие првите.....вистински душмани се

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 7:34 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Tie prvite . . .. mora na uliv na Crna vo Tikvesko da ti se zgadile,Saso :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 9:33 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
:lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 9:44 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
JaneMK НапишиCOLON
Ne gi rabiram onie koi gradat i kuki i vekindici i koli i koi imaat frleno pari na oprema od prodavanje riba.Izvini ama nezakonita rabota e nezakonita rabota pa kolku saka neka e beda.

Ako e taka i vie ste krivolovci odite na voda bez koncesii.Ne e se crno belo ponekogas ima i malku sivo.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS20»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum