www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 25, 2024 1:00 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS20»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 29, 2012 9:53 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Volcko НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Ne gi rabiram onie koi gradat i kuki i vekindici i koli i koi imaat frleno pari na oprema od prodavanje riba.Izvini ama nezakonita rabota e nezakonita rabota pa kolku saka neka e beda.

Ako e taka i vie ste krivolovci odite na voda bez koncesii.Ne e se crno belo ponekogas ima i malku sivo.
eeee nemoj be Volcko...ne stavaj sol na ranata,za ova e stopati diskutirano na forumov..nemoj pak...dosta e

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 30, 2012 7:57 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Колеги не кажувајте кој што прави или направил,кажете за себе си во кој степен на развој сте,јас тоа го направив прикажувајќи го развојот преку личен пример.Најтешко е себеси да се ставиш во некоја фаза на развој,сакам да кажам како себеси да се промениме на подобро,со тоа ќе ја смениме и околината,значи прво себе си да се промениме па потоа другите,инаку негативни примери има без број тоа не значи да ги прифаќаме, напротив треба да се бориме против нив,со давање на личен пример на однесување.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 11:20 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:02 am
МислењаCOLON226
ЛокацијаCOLONSTRUMICA
Филип НапишиCOLON
Според мене, во грчка одат генерално рибари што сакаат да однесат дома многу риба, многу повеќе отколку што би фатиле во МК.
Кој оди за да ужива во риболовот, а не да биде “корморан“, си прави кеиф и на нашите води.
Мислам дека не си у право,имало случаеви кога сме поминале и по 600 км без рипче и пак за 2-3 дена сме се враќале на исто место,сум одел и сам за Грција, сега се збират по 5 души за да им се исплатило, тоа ли е риболов?Е сега за килажата ,се прави килажа зтоа што таму еден бојник е кило и нешто една штука е 5 кг ,четворица по 5 риби опа 20 кг нешто слично на вашите кленови од Козјак, мислам дека и вие не ги пуштате тие риби назад.Значи разлика нема, единствено од сите нас се разликува само еден човек ќе го спомнам се надевам нема да се налути а тоа е чичко Васил кој оди и до Унгарија за еден капиталец кој го враќа назад после сликањето а сите ние останатите можеби има исклучоци нека ме потстетат одиме да си фатиме риба е сега кој за дома а некој за продажба.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 11:32 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Касперски, секогаш има исклучоци. И никој не е потполно во право, ниту јас ниту било кој друг, ама секој има право да каже што мисли :)

Од Козјак како пример, знаеме да земеме кленови, а знаеме и да вратиме добар дел од нив. Зависи која е комбинацијата за риболов дента ;) Инаку, јас немам до сега ставено во уста ниту еден од кленовите од Козјак
Мене на пример, татко ми ми се љути зошто сум ги пуштал пастрмките што сум ги ловел на Треска 8-)

А за грчка е друг муабетот. Јас не знам рибар што отишол во грчка само за да си направи мерак и да лови по принципот фати-пушти

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 11:43 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 1:02 am
МислењаCOLON226
ЛокацијаCOLONSTRUMICA
Јас Филип да ти кажам и не јадам риба исклучок у некоја кафана дома ретко,повеќе ги давам по комшии и пријатели е сега некој ги зима рибите за да се пофали а некој се слика,рибарската е таа ако не се пофалиш исто како да не си фатил.БИСТРО!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 11:46 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Филип НапишиCOLON
Касперски, секогаш има исклучоци. И никој не е потполно во право, ниту јас ниту било кој друг, ама секој има право да каже што мисли :)

Од Козјак како пример, знаеме да земеме кленови, а знаеме и да вратиме добар дел од нив. Зависи која е комбинацијата за риболов дента ;) Инаку, јас немам до сега ставено во уста ниту еден од кленовите од Козјак
Мене на пример, татко ми ми се љути зошто сум ги пуштал пастрмките што сум ги ловел на Треска 8-)

А за грчка е друг муабетот. Јас не знам рибар што отишол во грчка само за да си направи мерак и да лови по принципот фати-пушти
pa ima pravo sto se luti za pastranmkata, so 3 parcinja doma ako odneses treska ne se osiromasuva :ico: :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГРЦИЈА
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 12:00 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
pa ima pravo sto se luti za pastranmkata, so 3 parcinja doma ako odneses treska ne se osiromasuva :ico: :D
Прати му ти некој крап од Велешко наместо моите пастрмки, ќе ти биде благодарен :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 12:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
krapce, ne krap, da ke mu pratam samo da znaes toa sto go fakas ne mozes nigde da go kupis i ne e starsno da zemes 3-4 ribi u mera za doma da se Zaprzat,, zboruvam za kvalitetot na ribata povrzan so keifot i ribolovot. ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 4:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
разгледајте ја малце оваа тема - има доста интересни коментари

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 4:11 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Не да се РАЗГЛЕДА.
За ЛЕКТИРА да се прочита и
да се напише расказ на ТЕМА


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS20»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 16 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum