www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 26, 2024 7:40 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS20»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 4:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
I potoa da se pogledne vo ogledalo i ni kaze sto videl :seir:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 4:58 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Илчо НапишиCOLON
Korenot na problemot e siromastijata i nevrabotenosta vie kolku sakate mozete tuka da filozofirate ama toa e toa.Kako sto gledam na vas nekoi raboti ne vi se jasni.
Каква сиромаштија,каква невработеност.Ти или не знаеш или си од тие што изловуваат колку можат.Тие две причини се само алиби.
МЕНТАЛИТЕТ!
Тоа е коренот на проблемот.
А што е со законските норми на уловена риба.Повеке од две парчиња крупна или 1-2кг бела риба?
Ниту јас не сум против тоа да семам нешто од уловот.Ке потенцирам НЕШТО. За следниот ден тоа веднаш се изеде.
И тоа да биде во граници на дозволеното,а да не говорам за тоа дека смрзната риба повеке од неколку недели не е за во уста да ја ставиш. "Сиромаштијата' што полни по дваесет замрзнувачиа,половина и повеке од таа риба ја фрлаат.
Алиби бараат баш тие што ги полнат замрзнувачите со риба,за профит.
Добро се знае колку може и колку е дозволено да се земе,ако баш мора да се земе риба од секое излегувањње на вода.
Одлична тема за размислување што прави секој од нас кога оди на спортски риболов.
Бидејќи на крапски риболов одам нај често еве прилог-слика колку му треба на едно крапче да стане капитален крап.

[ img ]

Верувам за некој и знам дека оваа табела ја знаат.Но има голем број што ја гледаат по прв пат.
И да се земе крап,два ама да не биде под 1,5кг и над 6-7 кг.
Само на тој начин на размуслување и делување ке имаме иднина и нема да се грижиме дали мрестот ке биде успешен.
Од мое,а и од видување на мој пријатели спортски риболовци и од присутните на форумот последниве две години има неверојатно успешен мрест на сите видови риби во Македонија.И шо да праиме сега да ги потаманиме дека се размножуваат?
И на крај колку што сме сиромашни и невработени и колку таа "категорија" на луге изловува риба,во земјава треба да се јаде риба повеќе од Норвешка и Јапонија заедно.
И да завршам со поентата на дното на сликата.

П О Ш Т Е Н О Н А В О Д А!

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 7:04 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Kazi mi kolku bogati luge frlaat mreza ? Luge sto imaat stalna plata doliv na pari dovolno za zivot ne idat da frlaat ? Sve se nekoi so zastava sto odat ili sto gi znam uste nemam videno mrezar,krivolovec da odi so bmw,mercedes ili razni dzipovi.Sekoj vtor den sum na voda i uste takvo cudo nemam videno.Toj sto ke zeme poveke od dozvolenoto ke napravu epten bajagi steta.
Tie pravila ne vazat za nisto nekoj ako zeme kilo ili dve poveke riba treba nesto da ti fali so nekoj za toa da se zamerish odkolku na toj sto nosi riba so toni.

I sakam definicija za zborot mentalitet nekako ne go razbiram :D

Uste nesto veke koga zborite kako e vo svetot kako e kaj nas .... gledajte krapot se smeta za gjubre riba vo poveke delovi od svetot i toa treba da se zeme vo perspektiva ;) Znaete ako sakame da sme moderni i u tek

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 7:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Знам!
И тоа скоро сите што фрлаат мрежи и го таманат крапот со ости во време на мрест се меѓу по богатите луге во преспанската околија.Сите работат,сите имаат ниви со јаболкаи уште да редам.ама никој не се откажува од додатен приход кој и не е занемарлив ако се земе дека кило крап го продаваат за 250 до 300 денари.
Некој што нема за гола егзистенција не може да си дозволи да купи 1500метри мрежи. А тоа што одат со 101, ха ха ха па со што сакаш да одат со Ленд ровер. Па и ако ги фатат да изгуби 200 евра ако му го земат.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 8:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Vie spomavte deka parite ne bile problemot tuku mentalitetot na narodot ama realnost e deka parite se i reshenie i izvor na site problemi.Tocno deka lugeto se zaostanati i imaat uste pesterski veruvanja deka prirodata e beskonecna kolku i da zimas uste ke ima.
Jas zimam riba od prosta pricina sto jas poshteno ja fakam dremam cel bozji den na reka,ezero ili vo nekoi slucai nekolku saati koga ribata ne e preplasena od mrezarite i si ja zimam ribata zatoa sto kolku i da ja imam taa zelba da ja vratam ribata i da dojdam dogodina ili posle 10 godini pak da ja fatam mnogu pogolema realnosta e sto mozebi nema da ja prezivee vecerta bidejki ke dojde nekoj so mreza ke ja iscrpi. :(
Postena smrt za ribata izgubila vo vecnata igra na nadmudruvanje pomegu ribata i ribolovecot ima denovi koga go papam na mostot no ima denovi koga jas si ja polnam cuvarkata i balansot vo prirodata e zadrzan.

Jas neznam kako e vo prespa ne gledam tamu sto ima jas vi kazuvam toa sto jas go imam videno jas kaj sto odam po riba.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 8:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kakvi pesterski lujge sega , aman decki pa ne sme do tamu vrateni . . samo seuste ne drzat stegite od minatoto , ovdeka od sekogas zivotot bil tezok , tesko se prezivuvalo . .. A toa se vika viewtopic.php?f=63&t=3910

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 11:34 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Greska si Filip jas znam luge sto bile vo Grcija radi merak i nezemale nisto.

Ilco sekoj onoj koj ke zeme poveke riba od propisanoto vo dozvolata e krivolovec toa so zakon e definirano.

Bliznacite so struja sto tepaat neznaat kolku pari imaat,za mrezarite da nezboram.kakva gola egzistencija.Ubavo e kazano mentalitet i jaki kazni bez nacin za kinenje ili pomiluvanje.

Gledajte discovery malku.Mu zavisi i hipoteka na kukata i vika moze nema da ima pari za deteto da go prati na skolo,ama ako fati ispod merka odma ja vraka.Zakooooooooooooon i paricni kazni samo toa e lekot.

Koj saka neka si zema.Sekoj si ima pravo da pravi sto saka so ulovenat riba-ama spored dozvolata i zakonot

Ne bile bogati????? ti nemoze plata tolkava da zemems kolku na trska nekoi sto vadat mesecno i prodavaat a kamoli so mrezi,strukovi i struja

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 11:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Gledam zakonot kolku e definiran forumot vrie od sliki od "zakonsko dozvolena" merka na ribi ili samo se ima sliki od prepolneti cuvarki ili ribi poredeni na zemja,premali ribi :eusa_liar: :confused: :hit_head: :nono: :bye_bye:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Последна промена од 1 на Илчо, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 13, 2013 11:54 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Razbirame kako ne , samo duhovno ne potresuva toa sto citame :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Духовен развој на риболовецот
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 14, 2013 12:19 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ic ne mi ste jasni ili pratet go zakonot do bukva ili uopste ne,a ne nekoj ako frli mreza e losh covek i pravi steta,a nekoj ako na trska fatil poveke od kolku sto e dozvoleno na nego mu se progleduva niz prsti e toa e toa,a ne kaznite toa sto samiot narod odobruva.
Zakon si e zakon ili odis po nego ili ne .... nema treto.Za site vazi pod ednakvo bez razlika od prekrshokot.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS20»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum