www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 10:05 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 11:48 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Ти очигледно или нечиташ што пишувам или не разбираш, за жал има такви појави , затоа се судиите да го спречат тоа.
Дека и едното и другото е риболов е само на зборови , едното е риболов каде можеш да отидеш и со една конзерва и да си ловиш а од другото ако сакаш да имаш резултати треба далеку да си бркнеш во џеб.
Иако решив повеќеда не се натпреварував прошлата година на молба на пријатели бев на три натпревари со освоени две први места , Ти како мислиш тоа со рекреативен пристап ли е направено?
А по однос на црвите, има води каде и тоа нема да ти помогне , несака крапот тоа да го земе.
Еве и две снимки за компарација

[ img ]
јако рекреативен риболов

[ img ]
јак натпреварувачки риболов, три дена и три ноќи ловевме без преќин, имавме 114кгриба, вториот 28

Не ми кажувајте дека е исто ве молам


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 11:53 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Maр 20, 2011 2:59 pm
МислењаCOLON673
ЛокацијаCOLONskopje
:confused: :confused: :confused: Temava iskoci sarena..... Treba MRF da pravi izmeni vo osnovata spored vas.Nekako nalikuva onie sto se deklariraat kako ,,Sportski,, Da imaat pravo da lovat vo bilo koe vreme od godinata,bez nikakvi prepreki duri i vo samijot mrest.A sto pretstavuva zborot ,,Rekreativni,, Luge sto jadat ziva riba...ili frlaat dinamit :confused: Vaka po mene site se ribolovci,no metodite sto gi primenuvaat za lovenje ja pravat razlikata.Sekoj sportski ribolovec poteknuva od ,,rekreativen,,.Ne treba da ja mesate ,,Etikata,, i odnosot prema pravilata.Zarem sportistite ne gi krsat pravilata,ili oni se postedeni zosto se sportski :confused:Sportski ribolovec za mene e onoj: Lice koe preminalo od rekreatvic vo spotski(profesjonalen) ribolovec,ili covek sto saka da natprevaruva,dobie pehar,i bide tretiran kako poedinec.Ako se deklarirate kako sportski,sportisti ste samo na nekoj odrzan natprevar(organiziran so pravila) Pred i posle pak ste si rekreativci :mrgreen:

_________________
GOLEM MAMEC-GOLEMA RIBA


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 11:55 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
JaneMK НапишиCOLON
Krshenje na drva,secenje za mesto,palenje,unishtuvanje trska,frlanje gubre kaj ke se stigne,cuvanje riba po tri dena,e nesportsko odnesuvanej pokraj voda.
Простотилак Јане, простотилак се вика тоа.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 12:03 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Василе те разбирам јас тебе многу добро. Не се наоѓај во онаа групација на Спортски риболовци
кои спортуваат НЕСПОРТСКИ. Да признавам дека пристапот кон самиот чин на риболов не е ист,
но ако се користи се и сешто само да се победи е тоа што е него само ОДБРАНА на ЕГОТО и
неспособност да се признае дека некој е подобар од тебе.

А за ЏЕБОТ не се слагам. Јас на рекреативен риболов одам со ЛИЧНИ средства а не добиени од
КЛУБОТ или СПОНЗОРОТ.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 1:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Gonny НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Gonny НапишиCOLON
dostate so komentari kako sportskire ribolovci go namaluvale ribniot fond
Gonny, мислиш на рекреативните риболовци, не на спортските.
Бар ова Лепи го знае најдобро и дека има огромна разлика.


Jas vo dolnata recenica primetiv (verovatno nenamerno) prvokacija. Za covek koj e cel zivot sportista, so poveke od 20 god pretstavuvanje na drzava, da mu kazes deka neznae ili nekoj drug znae podobro sto e sport a sto rekreacija, stoznam ... :!: :!: :!:

Kako i da e dobro e sto eve i jas pridonesov vo ovaa tema :thumbs_up: zatoa vo idnina pravete go toa sto ve pravi sreken vo ribolovot ama samo vo ramkite na zakonite :thumbs_up:

Хахах, Gonny бе...абе јас и Лепи сме единствени на форумот што неколку пати сме кажале дека има разлика
помеќу спортски и рекреативен риболов. Исто како мене и Лепи има во неколку поста давано забалешка дека
има разлика и дека треба да се внимава да не се мешаат тие 2 поими или термини...

Дури Лепи ми должи пијачка за ова пошо на 2-пати сугерирам на луѓе во пост, чисто поради самата разлика.

Еве нека потврди Лепи, затоа погоре беше напишано така и беше повикан Лепи.

Лошо си ми разбрал друже, апсолутно не се работи за провакација, ниту одблиску...

Дур јас продолжив мислејќи ти ме провоцираш да докажам каков спортст сум... :roll:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 1:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Темата дефинитвно не ја воведов како треба.
Излезе од мало недоразбирање кое апсолутно немаше никаква негативна конотација.

Колеги, без никакви одбрамбени штитови во коментарите и без напади.
Се работи за нормална класификација во начинот на риболов.

Сите ловиме од сатисфакција и љубов, тоа е неспорен факт.
Сите сакаме да сме покрај вода и да имаме успех и задоволство од времето поминато на вода.

Нормално е да е некој спортски риболовец доколку оди на натпреварување. Нема тука дилеми.

Боби, начинот на кој некој лови за време на натпревар е чиста индивидуална спортска одлука.
Истата може да се одреди како правилна или неправилна т.е спортска или неспортска.

Во секој спорт има неспортски моменти. Затоа постојат црвени картони, казни, банови итн.

Последен пример за неспортски чине е Lance Armstrong...дали знаеш што се случи со тој "голем спортист"??

Добро е секој да се дефинира себеси и да нема забуни пре самиот себе...
да искаже мислење и да не го сфаќа лично овој дел од проста причина што сите сме риболовци. ФАКТ!

Ако некој реши да биде спортист, мора да се наптреварува пред се...другото е одлика на карактерот.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 1:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Spaiva НапишиCOLON
... Дури Лепи ми должи пијачка за ова пошо на 2-пати сугерирам на луѓе во пост, чисто поради самата разлика...
:thumbs_up:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 1:38 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Убава тема за оние кои не натпреварувале да стекнат претстава КОЈА Е РАЗЛИКАТА. Некои истава тема ја користат за истакнување на сопствените фрустрации во овој спорт. Некои кои за жал немаат ниту еден натпревар зад себе најжестоко атакуваат со истакнување на сите можни девијации во овој спорт. Ако барате девијатни појави вие и ќе ги најдете. Ако барате рибокрадци и касапи, ги има еден куп.
НАТПРЕВАРОТ во спортскиот риболов е сосем друг вид доживувања исполнети со висок степен на возбудувања, докажувања, правење резултат. Има и убавина, не само девијации. Во животот можеш и тивко, мирно, во сенка, без ризик од пораз, разочарување. Но можеш и да се искачиш на пиедесталот, да почуствуваш дека си најдобар, дека вредиш.
Оставете живи мамци, риби под шатори. Обидете се да замислите дека сте државен првак. Дека сте репрезентативец. Зависи кој што сака и прави тоа да го има.
А разликите ги имате во двете фотографии од Васил.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 2:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sportski ribolovec :confused: :confused: sto e toa :?: :?: Valjda koga obicen rekreativen ribar ke se prijavi na odreden natprevar i vo momentot dodeka takmici za sebe moze da kaze deka e SPORTSKI :thumbs_up: koga ke se vrati na Vardar primer pak e rekreativen.Pravilata na igra vo daden moent odreduvaat kakov si.

Najverojatno nekoi mislat deka ako si go zalepis epitetot sportski po avtomatizam mislat deka stanale podobri ribari :head_bang:

Edno prasanje kakov ribar e Goran Radovic na video klipot


_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 2:49 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Frustracii nema.damo razmena na mislenja-zatoa e forumot.natprevarite se mnogu specificna rabota.umstvena i fizicka kondicija pred se.poznavanje od mnogu tehniki,taktiki,mixovi,pa do oprema.a da se kacis na piadestalot.probaj kaci se nadvor od kaj nas.10 pati e poubavo cuvstvoto.si bi vo prejaka konkurencija.adtenainot pri natprevar e ogromen ama i stresot i nervozata

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum