www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 6:47 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS10»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 04, 2016 6:42 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Oкт 24, 2014 1:32 pm
МислењаCOLON17
Ви благодарам за конструктивноста, не сум експерт, и затоа сакав да се консултирам и со вас и си други лица, поискусни, јас сум рибар ентузијаст кој ете стигна до фаза децата да си ги носи и да ги учи на риболов.

Како што пишав и претходно тоа се само појдовни точки, концепти, од кои после би се развил некој конкретен, издржан предлог.
Секое ваше размислување и коментар се добредојдени. Конкретно за неколку точки сакав нечто да се дообјаснам.

Контрола на концесионерите при порибување и некои други активности, кои им се обврска која произлегуваат од концесијата, не само да имаат контрола од државата туку и од некоја комисија составена од риболовните друштва и некои здруженија за животна средина. Така да сите имаат евиденција, како и што се работи, и кога се инволвирани поголем број луѓе не е така лесно да се помине со некое евро под рака.

За годишните дозволи, зависи од тоа во колкав процент се издаваат годишни дозволи а во колкав се дневни итн. дозволи. Како и да е, не се евтини, 7000 ден не се малку пари, а ако се намали цената за на пример 50% а се зголеми продажбата на истите, ќе ја добиеме иста сума во буџетот.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 04, 2016 8:07 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
goran_ohrid НапишиCOLON
ЦитатCOLON
Zgolemuvanjeto na ribniot fond nema vrska so ukinuvanjeto na stopanskiot ribolov.

:D uste ne mi se veruva sto procitav..
A uste pomalku ke ti se veruva deka nekokas na Ohridsko ke se povtorit periodot 2004 - 2012 god - period koga nemase koncesioner!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 04, 2016 8:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Морам да признаам дека очекував нешто овакво, и многу ме интересира кој ми диктирал.... :D

Stom si ocekuval vakvo nesto togas kaj i da e ke kazis uste nesto :D .


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 04, 2016 10:24 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Oкт 24, 2014 1:32 pm
МислењаCOLON17
Сега ми диктираат да ви напишам благодарност за конструктивноста а секако и за логиката ;)

Напиши нешто конструктивно...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 04, 2016 10:33 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Инспектор е тој, од оние за риболов, не очекувај конструктивност од него :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 04, 2016 10:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Hmm po nekoja si opsta matematicka logika ako gi vadat ribite od voda sto znaci go namaluvaat brojot na ribi prisutni vo toa telo voda kako toa ne vlijae na ribniot fond ?

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 05, 2016 1:44 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Миле Хаас НапишиCOLON
Ви благодарам за конструктивноста, не сум експерт, и затоа сакав да се консултирам и со вас и си други лица, поискусни, јас сум рибар ентузијаст кој ете стигна до фаза децата да си ги носи и да ги учи на риболов.

Како што пишав и претходно тоа се само појдовни точки, концепти, од кои после би се развил некој конкретен, издржан предлог.
Секое ваше размислување и коментар се добредојдени. Конкретно за неколку точки сакав нечто да се дообјаснам.

Контрола на концесионерите при порибување и некои други активности, кои им се обврска која произлегуваат од концесијата, не само да имаат контрола од државата туку и од некоја комисија составена од риболовните друштва и некои здруженија за животна средина. Така да сите имаат евиденција, како и што се работи, и кога се инволвирани поголем број луѓе не е така лесно да се помине со некое евро под рака.

За годишните дозволи, зависи од тоа во колкав процент се издаваат годишни дозволи а во колкав се дневни итн. дозволи. Како и да е, не се евтини, 7000 ден не се малку пари, а ако се намали цената за на пример 50% а се зголеми продажбата на истите, ќе ја добиеме иста сума во буџетот.
Миле уште еднаш ќе ти потенцирам 80-90 % од концесионерите се самите риболовни здруженија како сами на себе да си прават контрола, од друга страна незнам па која е поентата некое здружение за заштита на белите орли да контролира друго здружени кое пример е концесионер на велешко езеро.

Ова со дозволите пак не ти е јасно. Еве ќе пробам со пример и со некои бројки кои секако дека не се точни, ама приближноо ќе ти го долови соодносот и акција и реакција. Со моменталната сума на годишна државна дозвола, бројчано таквите дозволи се можеби 5% од вкупно издадените дневни, неделни и годишни дозволи за одреден ревир. Значи овие последниве 3 се 95%. Овие последниве три вида на дозволи, за разлика од државната, се слеваат во буџетот на концесионерите (кој колку си сработил и колку му вреди ревирот тој има и повеќе дозволи-пазарен принцип). Од друга страна државната дозвола парите во најголем дел се слеваат во државниот буџет и затоа концесионерите се против овие дозволи, затоа што некој плаќа на друго место, а доаѓа лови кај мене.

Е сега, ако речеме произволно дека за дозволи во Македонија годишно се трошат по 100.000 евра, ако државните дозволи се 5% тоа значи 5000 евра одат во Буџет на Р.М, а 95.000 евра кај концесионерите. Ако цената на државната дозвола ја намалиш за 50% тогаш многу рибари ќе извадат ваква дозвола затоа што за помали пари ќе можат да ловат секаде и во Буџет на Р.М ќе се слеат пример 40.000 евра, а кај концесинерите 60.000 евра. Прво прашање е зошто толкава сума од дозволи да насочиш во Буџет на Р.М кога државните органи ниту организираат риболов, ниту плаќаат чувари, ниту порибување. Од друга страна тоа е директен удар врз концесионерите и автоматски ќе значи откажување на дел од концесиите и доста реки и езера ќе останат без концесија, читај анархија и краде кој стигне, а пак другите кои ќе ги задржат ќе скратат на плати за чувари и порибување, читај полуанархија.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 05, 2016 2:11 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
goran_ohrid НапишиCOLON
ЦитатCOLON
Zgolemuvanjeto na ribniot fond nema vrska so ukinuvanjeto na stopanskiot ribolov.

:D uste ne mi se veruva sto procitav..
A uste pomalku ke ti se veruva deka nekokas na Ohridsko ke se povtorit periodot 2004 - 2012 god - period koga nemase koncesioner!
Ne ni sakam da se povtori toj period, a i ne ocekuvam, golemi pari lezat vo stopanisuvanjeto, zosto nekoj bi se otkazal od niv ili zosto policijata bi go cuvala ezeroto, Makedonija sme ili kade..

steta ne gledam Sitel, sigurno za periodov 2012 - do sega, se e rozevo so ezerovo :) nema prekumerno lovenje, nikako.. se e vo granicite na propisanoto :lollol:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 05, 2016 4:07 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Основата за се понатаму во врска со овој проект е напишано во темата за Мавровица, посебно во двата последни постови на г-ин Sportex.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 06, 2016 6:35 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
steta ne gledam Sitel, sigurno za periodov 2012 - do sega, se e rozevo so ezerovo :) nema prekumerno lovenje, nikako.. se e vo granicite na propisanoto :lollol:[/quote]

Gledaj kogo sakas i so sakas.........ama na nikoja TV i nikade poveke nema da go vidis filmot od 2004 - 2012 god za Ohridsko Ezero. Mislam deka poubo od mene go imas nauceno!!!!! A ako sakas mojs da im go raskazis na zainteresiranive na forumov da znaet so bese muabetot na filmot.......


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS10»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum