www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 05, 2022 1:40 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 6 ELLIPSIS 10 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 01, 2016 6:27 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Oкт 24, 2014 1:32 pm
МислењаCOLON 17
Рибите се ресурс на храна, приход и работни места но само со добар менаџмент, за сега, според официјалните ЕУ статистички податоци се искористени повеќе од две третини од целокупниот рибен фонд од целиот европски континент. Тие две третини од исчезнат рибен фонд значат намалени приходи, изгубени работни места и драстично намалување на природен и здрав ресурс на храна.
Ако функционира порибувањето добро, ако концесионерите работат како треба, државните институции и се друго нема зошто да се забрани стопанскиот риболов.
Сведоци сме на се помал број на риби во нашите води, замислете еден спортски риболовец со три трски и еден стопански риболовец со четири мрежи од по 50м, кој ќе улови повеќе риба?
Треба време да се обнови рибниот фонд во нашите води, никој не вели за секогаш да се забрани стопанскиот риболов, но да дадеме шанса на рибниот фонд да се обнови, тоа е добро за сите нас, за животната средина.
Вчера гледав репортажа за Словенија, река Савина, доаѓаат мушичари од цел свет, дневна карта чини 50 евра на ден, момците од Србија за еден час извадија најмалку 10 капитални примероци на поточна пастрмка, и што е нај интересно секоја риба мора да се врати, нема земање на риби.
Замислете да имаме одличен фонд на риби, можеме да развиваме и таков вид на туризам, дневни карти, хотели, ресторани...и што уште не.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 01, 2016 8:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Samo globa i zatvor mu e majkata..Svabata ne po sovesen i po kulturen od nas nego po uplasen od globa..kaj nas toa ne funkcionira zatoa e toa taka..

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 01, 2016 9:33 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
kompir99 НапишиCOLON
Samo globa i zatvor mu e majkata..Svabata ne po sovesen i po kulturen od nas nego po uplasen od globa..kaj nas toa ne funkcionira zatoa e toa taka..
:thumbs_up:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 01, 2016 10:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON 1985
kompir99 НапишиCOLON
Samo globa i zatvor mu e majkata..Svabata ne po sovesen i po kulturen od nas nego po uplasen od globa..kaj nas toa ne funkcionira zatoa e toa taka..
... во голема заблуда си Компир ;) Швабата т.е. германецот е и посовесен и покултурен од нас, и пред да напрајт нешто размислуват, за разлика од нас! Не знам колку е просек плата во Германија, но казната секако немат да е повисока од истата, така да не е тука проблемот, до казнувањето, туку до свеста на самите нас, почнувајќи од тоа да испушеното цигаре/одпадок не се фрлит во водата или тревата, туку да се водит сметка за екологијата.

Ви пишаф претходно шо е првенствено најважно: имат многу нешта каде треба да се работит на подобрување, како прво животната средина во која рибите живеат, па после све останато :!: Повејќе пати имам спомнато дека во нашите води неконтролирано се користит прихрана обогатена со разни хемиски додатоци, ароми, дипој, разни масла, индустриски бетаин итн. Гледам дека никој не коментирал до сега на моето поранешно спомнување на овај проблем, а имат доста „загрижени“ како рибата била третирана :!: Исто така влевање на непрочистен води дирекно во реки и езера е голем проблем кој хитно требит да се регулрат.

Епа тука требит како прво да се почнит ...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 01, 2016 11:29 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5851
ЛокацијаCOLON bitola
не се мачи за џабе -- освен ако некиш и ти да скиниш некоја пара од тој проектот

пред тебе имало проекти и проектатори -- со лопати да ги риниш. Ги наполнаа реките и езерата со риби кој никогаш не ги имало кај нас и сето тоа на штета на автохтоните видови кои постоеле од давнина(затоа што за нив е тешко да се прават репроцентри и бара матици и помладоци и мрестилишта и .........)

затоа ако сакаш да помогнеш -- немој преку проектите
-- ке му ги нарасиш очите на некој репро центар или некому со докторат.

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 02, 2016 11:41 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Oкт 24, 2014 1:32 pm
МислењаCOLON 17
Не е добро да се откажуваме така лесно ако сакаме да смениме нешто, треба да бидеме упорни и ќе вроди со плод. Макар и минимален напредок е подобар од тапкање во место.
Сега на кратко ќе ви ги представам точките кои ќе бидат представени во проектот.

• Откривање и одстранување на загадувачите на водата, чистење на речните корита и езерата, чистење на бреговите на реките и езерата.

• Контрола на работата на концесионерите од страна на риболовните друштва и граѓанските организации. Да се има увид во нивната работа и дали и како ги извршуваат своите обврски кои произлагаат од концесијата.

• Зголемено порибување и зачувување на автохтоните врсти на риби, создавање на подобри услови за нивно размножување. Безбедно одстранување на неавтохтоните врсти на риби кои ја нарушуваат природната рамнотежа и егзистенцијата на автохтоните видови риби.


• Привремена забрана за стопански рибилов, селективно, или на целата територија на Република Македонија, како начин за природен пораст на рибниот фонд.

• Намалување на цената на годишната републичка дозвола за риболов за 50 % како стимуланс за поголем број купени дозволи, развивање на овој вид на спорт и кај помладата генерација и едукација на истата.


• Зголемување на контролите од страна на Министерството за внатрешни работи и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

• Издвојување на поголем дел од буџетот на Република Македонија во областа на риболовот и изготвување на акционен план за зголемување на рибниот фонд со активно учество на риболовните друштва и здруженијата за животна средина.

• Построги санкции за тие кои ги прекршуваат законите, риболовци без дозвола, риболовци со прекумерен улов и улов под мера, рибокрадци, концесионери кои правилно не си ги исполнуваат обврските и сите оние кои делуваат спроти законските одредби.

Доколку сметате дека треба да се надолопни нешто ве молам пишете.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 02, 2016 12:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Ako celta na proektot e da se napise studija kako seto ova treba nekoj da go ostvari i tolku, mislam deka ke uspeete. Ama ako celta e ova da go ostvarite na delo, mislam deka pred da go pisuvate proektot ke treba da registrirate politicka partija, pa da dojdite na vlast, pa posle da go pisuvate proektot, a na kraj da gi smenite nekoi 2-3 Zakoni i eden kup pravilnici vo interes na ribolovcite i zanemaruvaki gi drugite interesi kako proizvodstvo na struja, kolektorski sistemi, separacii, izgradba na patista ..... eden kup biznisi koi nosat mnogu poveke pari i rabotni mesta od ribolovot.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 02, 2016 12:39 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Da ne me razberete pogresno, se soglasuvam so poveketo od navedenite tocki (so del od niv ne), ama mislam dera realno e neizvodlivo ova sto e napisano.
Red moze da se vovede na nasive vodi samo togas koga Drzavava ke gi resi eden kup drugi socijalni problemi i koga ke se kreneme finansiski, do togas ke si tapkame vo mesto so mali napredoci na odredeni reviri.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 02, 2016 1:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON 652
Ova e NAUCNA FANTASTIKA samo C&R fati pusti e dovolno za pocetok.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 02, 2016 2:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Sto ke napravis so fati pusti ? Sovesni ribolovci ke gi pustat,a ostala bagra pa ke soberat ribata,a pravilata gore dole se uredu nego nivnoto sproveduvanje odnosno NE sproveduvanje ja dupi rabotata.Mozete da izglasate 10000 zakoni da ima izgovori nie ova ona smenivme no dzabe e koga nema koj da gi sproveduva.
Moze da se uvede smrtna kazna za koj zima riba ama dzabe e koga na nekoja voda NEMA kontrola ili e mnogu slaba.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 6 ELLIPSIS 10 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum