www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 25, 2022 2:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Cuvanje na ribata
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 02, 2016 5:28 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Maј 05, 2015 12:23 pm
МислењаCOLON 21
Zdravo kolegi da prasam od poiskusnite ribari dali bi imal nekoj problem vo smisol da se rasipi ili izgubi na kvalitet dokolku ribata sto e napecana denes ostane so cuvarkata vo voda vo tekot na nokta i naredniot den.

Ps. Za zimniot period od godinata.

_________________
Не се грижам поради тоа што украле моја идеја… Се грижам поради тоа што немаат свои.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cuvanje na Rivata
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 02, 2016 5:52 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Kako sto se ladni vodite I ako koristis pogolemi cuvarki vo zimno vreme, ne samo sto mozes da ja koristis ribata tuku I ziva ke bide do naredniot den.
Samo nemoj da gi prepolnivas cuvarkite.

Letno vreme ribata za naredniot den vo golem broj slucaevi ne e za koristenje.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cuvanje na ribata
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 02, 2016 7:36 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
Жива риба не е проблем да ја чуваш ниту лете ниту зиме.

За умрена риба е веќе дискутабилно. Рибата брзо се расипува иако е во вода и засмрдува. Прво и основно зависи од температурата на водата, а како второ зависи од видот на рибата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cuvanje na ribata
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 02, 2016 8:00 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Dodeka e ziva ribata, cuvaj ja vo voda.
Dokolku e mrtva, mnogu poloso e da ja cuvas vo voda otkolku na suvo. Vo toj slucaj iscisti ja i taka cistena cuvaj ja na suvo i ladno.
Ova vazi za sekoja riba.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cuvanje na ribata
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 03, 2016 7:16 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Maј 05, 2015 12:23 pm
МислењаCOLON 21
Po konkretno me intersira za crvenoperka bidejki odam vo dojran ovoj period na 1-2 megutoa nemam kade da ja cuvam. Pa za toa me intersira dali bi bilo problem vo vodaa da otstojat edna vecer

_________________
Не се грижам поради тоа што украле моја идеја… Се грижам поради тоа што немаат свои.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cuvanje na ribata
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 03, 2016 7:55 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
Nemas nikakov probmel vo dolga cuvarka za ovoj period osven ako nekoj ne ti ja ukrade.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cuvanje na ribata
ТемаИспратеноCOLON Саб Дек 03, 2016 8:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Треба некој да почне да изнајмува фризидери во Дојран, мислам дека би бил добар бизнис :fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Cuvanje na ribata
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 05, 2016 9:10 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
vasil НапишиCOLON
Треба некој да почне да изнајмува фризидери во Дојран, мислам дека би бил добар бизнис :fishing:
Да не те чуди ако почнат да си носат и хладњачи-камиони. Страшно е колку се луѓето ненаситни

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum