www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 20, 2024 5:08 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 10, 2018 3:34 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON37
здраво

сакам да купам трска оваква директно што само на врв се врзува влакно и ловиш. да ми кажете некоја препорака или на што да обратам внимание при изборот? што знам, должина, тежина, модел... значи навистина немам поима. за на велешко езеро ми треба доколу нешто ви значи, и не ми е битно да не најефтината, нормално и да не е некоја од 500 евра... значи пристојна цена за пристојна трска. оваа што ја имам моментално околу 100 евра ја платив сосе орша така да орентационо и за оваа сум спремен да дадам некој 50-60-70 евра. ваљда е доволно, а?

фала унапред


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 14, 2018 10:32 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Дирекраш најдобро е да си земеш 5 метарски за на Велешко .
Е сега каде ... искрено немам видено директаши али ако не ти е мака прошетај ... нема многу продавници кај нас ;)
Ке прашам утре во Рибоцентар дали има :lepi:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 14, 2018 2:07 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Па и ШТЕК од 10 и повеќе метри е директаш


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2018 10:12 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON37
а зошто да не земам поголем? на пример 7-8 метри? нели ке ми биде подобро, ке можам подалеку да фрлам итн....? или ко што вика Bobi_Brada, 10 метарски? или па ако е погоголем има поголеми проблеми ко што ти ја знам, повеке се заплеткува, по тешко е за држење....?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2018 11:10 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Не сум стручен за директаши, имав само еден од 5м и го користев за лов на Плашка, Попадика, Караш на езеро кога се лови близу од рака. Предност брзо зафрлање и вадење на рибата, мана ограниченост со него во далечина на зафрлање и длабочина на ловење. Затоа го преправив и му ставив окца и го направив телескоп додека не го заборавив негде или ми го украдоа а каде немам врска пошто стално носам повеке трски во кола а користам две три.
Бидејки ловев со 5м мое мислење околу него е дека е добар за ловење риба во близина на обала со постојано држење во раце ако го оставаш на чатал уште повеке се доближува тапата до тебе. На времето 6 и 7м беа доста скапи и доста потешки. Ако бараш долг директаш 6, 7, 8 итн. очекувај да биде доста потежок а ако бараш полесен рачунај дека е многу поскап и понежен и мораш да внимаваш да не го скршиш.
:fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2018 11:40 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON37
ете тоа ми беше битно што сакав да знам. фала sasokone

чисто информативно, мислиш дека за 100-тина евра ке најдам директаш од 7-8 метри кој што е лесен за држење?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2018 12:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Сега пролистав низ нет, дирекни трски гледав на хрватските и бугарските страни, сигурно ги има и на србските. На бугарската megafishing.bg има избор на Тика директаши како поквалитетни од тоа што нудат и некој непознати за мене кој се ептен ефтини. Прочачкај по нет и разгледај што се нуди, треба да ги има и низ МК ама точно каде ги има не знам. Ако знае некој нека напише.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONСре Aвг 15, 2018 7:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
blagojkk НапишиCOLON
а зошто да не земам поголем? на пример 7-8 метри? нели ке ми биде подобро, ке можам подалеку да фрлам итн....? или ко што вика Bobi_Brada, 10 метарски? или па ако е погоголем има поголеми проблеми ко што ти ја знам, повеке се заплеткува, по тешко е за држење....?

Тоа веќе иде у штек ... друга приказна и друга димензија .
Најубаво помини на езерцето у парк , обично таму има неколку пливкари со штекови што тренираат.
Може да добиеш некој квалитетен совет .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: совет за трска?
ТемаИспратеноCOLONЧет Aвг 16, 2018 8:52 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON37
не бива не сум од скопје. ајде ке земам шо ке земам па ако се погоди арно ако не се погоди пак арно, ке се ориентирам според таа утка па наредната ке биде подобра. од повеке трски да имаш ја мислам дека глава не боли. :) ајде ке видам што ке земам деновиве па ке ви пишам тука дали ја бива или не.

фала на советите


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum