www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Дек 07, 2019 3:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Риболов со директаш... ОПШТО
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 19, 2013 7:21 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Maј 28, 2013 5:45 pm
МислењаCOLON 19
Поздрав
Има некој да ми појасни за риболов со директаши. Конкретно како се поврзува системот на трската? Имам trabucco demon 4 метри е. На врв има метално окце. Што ако удри потешка риба? Кој е системот за заштита? Би ловел плашица на езеро.
Бистро


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 19, 2013 10:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
прашај во продавниците за риболовна опрема дали имаат такви пластични конектори(баш за таа намена)
-ама да си го носиш и врвот од трската, пошто има разни големини . после можеш и сам да го залепиш со секундарно лепило
се монтираат на врвот на трската и во нив се става јамката од системот

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Вто Aвг 20, 2013 5:35 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Maј 28, 2013 5:45 pm
МислењаCOLON 19
Sega ke odam po prodavnicite da se rasprasam za takvi konektori kako sto mi napomena. A dali ima nekoja montaza koja moze da ja zastiti trskata, primer nekoj elastik ili kopci so pukaat na odredena kilaza gramaza?
Pozdrav


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Вто Aвг 20, 2013 8:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
A sto kompliciras ? Stavi tanok podvez i kraj ! Kolku tanok samo ti ce znaes koga probas na trska :D
Ima edno video na tube , deckoto vadi amur od 16kg na direktas , trca kako prilepski majmun po obala :D ama na kraj go slika amurot . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Чет Aвг 22, 2013 10:42 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
simonovski НапишиCOLON
Sega ke odam po prodavnicite da se rasprasam za takvi konektori kako sto mi napomena. A dali ima nekoja montaza koja moze da ja zastiti trskata, primer nekoj elastik ili kopci so pukaat na odredena kilaza gramaza?
Pozdrav
па заштита ти е предвезот(подвез) и секако дека нема да ловиш со главен конец 0.50 :mrgreen: , инаку никој до сега никој не се пожалил дека му ја скршило риба трската - сите се жалат што им скинало конецот :D
-немај гајле за трската изфржува таа - слабата карика во целиот систем е жилата и чворовите(тука прво ке пушти)


-инаку има ти тоа што го бараш се вика ластик и се користи кај оние кои ловат со штек трски(риболов со штек) :arrow: viewtopic.php?f=130&t=2543

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Пет Aвг 23, 2013 6:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Samoto ime direktas kazuva,znaci se vrzuva direktno za vrvot,i sto ke odis vo prodavnica koga vece kazuvas ima okce na vrvot.Inaku 4m e kratko za direktas,prepravi si ja vo bolonjez.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Саб Aвг 24, 2013 3:49 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Maј 28, 2013 5:45 pm
МислењаCOLON 19
Мене ми е доста 4 метри дека ловам на Црна која и не е така голема кај што фрлам во Демирхисарски реон за сите ситуации е одличен од 4 метри. Со петка или шестка ке биде голема гужва на таква река. А директашот во секое време ќе ми послужи за кедери. алиот исто така ќе праи кеф ако сме на езеро ке му прихранам да се учи на мали риби рефлекси.
Бистро


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Саб Aвг 24, 2013 6:12 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Maј 28, 2013 5:45 pm
МислењаCOLON 19
spiro_jas НапишиCOLON
прашај во продавниците за риболовна опрема дали имаат такви пластични конектори(баш за таа намена)
-ама да си го носиш и врвот од трската, пошто има разни големини . после можеш и сам да го залепиш со секундарно лепило
се монтираат на врвот на трската и во нив се става јамката од системот
Купен конектор баш сега го лепам ако остане време трк до река да се проба. Дали ги правите системите на сама река или дома па на некоја моталка до вода ги носите?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 25, 2013 8:37 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Ke si nabavis vakvi motalici i ke si spremis nekolku sostemi cisto da ne gubis vreme na voda.Dolzinata na namotaniot konec zavisi od dolzina na trska,znaci 4m vo tvojot slucaj.

[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболов со директаш....
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 25, 2013 10:15 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Mora li da bide 4 m. ? Zosto ne 5 ili 6 m .?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum