www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Дек 15, 2019 8:04 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 128 129 130 131 132
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Вто Oкт 30, 2018 9:36 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON 275
Сунчицата не е страшна...гледајте американецот да не се појави :x

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Пон Ное 05, 2018 5:14 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 134
пред 20 години доста беше застапена на преспанско, сега ја нема некако, можда реши и во охридско да си ја проба среќата :D

Инаку тие од радожда што не покажат севкупно што фатиле во мрежите, ја истребија пастрмката овие 50 години.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 20, 2019 5:09 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 134
бев на охридско неделата, прво застанав кај 8 и пол кај Лагадин пофрлав на блинкер ништо не удри, продолжив градиште, и таму пофрлав на блинкер и мишуци со васер, пак ништо, појдов кај карпите гледам мренки врие, зедов на тапа да им фрлам, ама веќе фате жешкото 10 замина, пробав црв, ларва, леб, пченка од конзерва, ништо не пипаја, само овие ситните плашици се тепаја, стотици мренки а ниедна не јади, сменав на лесна дубинка пред уста да им пуштам ништо. Се изнамачив, па во два сатот правец струга на улив на дрим. Си реков таму сигурна добивка, според искуството од пред 10тина 15 години, кога почеток на јуни се собираше плашицата под мостот, и на бел црв со 5 јадичиња фрли фати, на 10 секунди по 5 крупни плашки од 20 цм. А пред уливот накај трската на ларва и црв на лесна дубинка крупни мренки и кленови се пецаја. Исто надолу по течение од мостот имав видено крупни кленови порано како фаќа едно бате на блинкер сребрен. Меѓутоа ништо од наведеното немаше ни плашица ни мренка ни клен. А езерото пред улив речиси без вода, само едно 40 цм. Нешто ич не е како што треба со охридско.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 20, 2019 7:39 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11611
ЛокацијаCOLON Скопје
На мрените друго им е во памет периодов :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ОХРИДСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 04, 2019 11:53 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 134
некој совет за трпејца, за спин, ноќ, ден, имав читано на форумот дека на сабајле излагале добри парчиња. Дали навечер иди кленот до обала па да се проба воблер или со француско лепче на тапа со ампула


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 128 129 130 131 132

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum