www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maр 19, 2024 1:46 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS261262263264265266»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2018 12:24 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
tapa НапишиCOLON
Значи не се координирани и не работат ништо ...кретени !,тогаш МРФ кои ги застапуваат риболовците и живеат од нивните средства треба да застанат жестоко на страната на риболовците кои во случајов се изманипулирани , а не представници од Мрф да се мајтапат со тие кои извадиле уредно дозвола.
Инструкции бе ? Ама не само во нашиот случај ! Ништо не работат , го пуштаат Јован да казнува риболовци,да не случајно казниле некој концесионер што не си ги исполнува обврските .!? Ни заштитуваат ни порибуваат ,стопанските ја извадија рибата...и на крај јас крив со уредна дозвола ќе ме казнеле ?
Подобро е во држава во која владеат лоши закони, отколку во држава без закони (или ако ги има не се почитуваат).


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2018 12:50 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Што мислиш Коста ние сме во првата или во втората држава?

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2018 8:26 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 19, 2011 8:09 pm
МислењаCOLON324
Ова е класична измама на концесионерот према рибарите,иако знаеле дека ке прекине концесијата
си наплаќаат дозволи со фул цена.И нормално концесионерот никогаш нема да биде казнет.
За жал тоа е нашата култура и совест.Земи му ги парите па после што сака нека прави...ццццц

_________________
ТАПА СИ Е ТАПА!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 20, 2018 6:10 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Aпр 19, 2015 7:18 pm
МислењаCOLON17
Vo slucaj robolovec da bide zakeknat na riboloven revir bez koncesija, nadlezniot republicki inspektor moze da mu pobara da se legitimira za da moze (ako saka da go predupredi deka ne smee da ribolovi) ili da mu podnese baranje za poveduvanje prekrsocna prijava.
Vo interes na SITE, Ministerstvoto za ZSV treba da istakne na vidni mesta i pristapi ili preku javni glasila i drugi nacini na efektivno izvestuvanje da objavi deka revirot e zabranet za ribolov od-do datum. Ova od pricina sto poveketo ribolovci nemaat internet i ne sekogas moze da we informiraat za revirite. Koga bi imalo takvi informativni tabli na poveketo pristapi, a ribolovecot i pokraj taka istaknati informacii e zateknat na lice mesto, apsolutno se aoglasuvam da bide kaznet. Dodeka e vaka, bez soodvetni tabli, samo od rekla kazala, tesko deka ke moze ribocuvarot da kaznuva, pa duri i na sud moze prekrsokot ,,da padne,,.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 20, 2018 7:43 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Феб 12, 2017 11:52 pm
МислењаCOLON11
jade nesto na kozjak?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 20, 2018 10:47 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
zokimkd НапишиCOLON
jade nesto na kozjak?
Зоки за риболов на Козјак останува уште утрешниот ден односно 21-ви од 22-ри завршува концесијата на Јасен и нема да смее да се риболови се додека не се обнови или додели на друг.Ќе помине најубавиот период за крап по мене толку од Козјак оваа година.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 26, 2018 9:03 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON359
ЛокацијаCOLONSkopje -Ilinden -
Koj ima godishna dozvola za na kozjak ili republicka moze slobodno da lovi. Za site ostanati ribolovot e zabranet i dozvooli voopshto ne se izdavaat

Info od vikendov,

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 27, 2018 7:35 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Точна е информацијата, ми ја потврдија и од инспекторат, ќе прогледуваат низ прсти на тие со годишни дозволи поради целата ситуација и класичното доцнење на тендерот за нови концесии. А за другите риболовот е забранет.

Поголема глупост немам слушнато ниту пак видено. За едните ќе важи законот, за другите нема да важи законот. Јас кога би ловел на Козјак, би си ловел сега без дневна, па нека дојде инспектор. Ако ме казни мене, ќе мора сите што се на езеро, без разлика што имаат годишни. Така да, слободно ловете, кој ги онади.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 27, 2018 11:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
i jas ne sum za selektiven pristap ama ako ja gledas od druga strana rabotata pravdata e zadovolena ,e sega za da bide celosna nekoj treba da si prevzeme odgovornost ! Isto taka ne vazi i republickata .

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONВто Aвг 28, 2018 2:07 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONПет Maј 03, 2013 11:48 am
МислењаCOLON6
ЛокацијаCOLONСкопје
Ваква балабурдија како за душмани ни стегнаа, Резил !


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS261262263264265266»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum