www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 22, 2024 9:05 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2012 10:03 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Нажалост,Битолскиот ревир (без Стрежево) денес наликува на село без кучиња :cry:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2012 11:19 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Ги отворив сите твои постови и ги читав и морам да речам дека НЕ сум импресиониран! Вклучисе во работата на било кое друштво, сакаш Барбус, сакаш Црна Река.Само така може да се помогне едно риболовно друштво да успее и работи како треба. Покажисе на дело и да видиш како одма може и претседател може да те стават - ова ти го пишувам крајно сериозно !
А луге за работа ионака нема никогаш доволно.Во еден твој пост го пофали Тасим (рака на срце за нивното друштво нема зборови), ама бе другар тие работат со 30 ВОЛОНТЕРИ !!!!! Ке пробаме кај нас да направиме една контрола и ке волонтираме, па да видиш колку ке се пријават, а на колку на крајот ке им дојдат гости, не ке има кој да ги чува децата, па ке го стават трета смена..... оправдувања колку сакаш.
Најлесно е кога се седи на страна и се гледа комшијата кога ги сечи, цепи и носи дрвата, АМА кога ке стигнат кај нас-одма бараме луге за да ни помогнат.Можеш и сам да ги носиш, ама ке ти треба време, а што па ако ти заврне на сред работа?-овај пример ти го давам бидејки иста е ситуацијата со СИТЕ КОНЦЕСИОНЕРИ во државата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2012 5:14 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Дали си ти импресиониран од мене или не, мене не ме интересира ,зошто секој има право да си го кажи своето мислење ! Јас сум платил дозвола и сакам ,нормално, за тие пари друштвото да го спроведува она за кое се нафатило да го работи ! Како мислиш да волонтираш,кога дотичниот концесионер воопшто не покажува никаков интерес за обврските на кој се нафатил (или како што еден рибар вчера ми рече - ни ги зеде парите па сега никаде го нема)? И каква врска има поранешното друштво Црна река кое непостои? :?:
И овде темата е за РЕК а не за твоите приватни импресии спрема мене .И како што можам да заклучам од твоите постови,последниве месеци доста "волонтираше" во Стрежево .Незнам дали таму "волонтиравте" заедно со господинот Dumbal ,но моите критики кон него беа најдобронамерни - во обид да се разбуди неговата заспана совест и да се растрча по својот ревир ...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 18, 2012 9:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
И овде темата е за РЕК а не за твоите приватни импресии спрема мене .И како што можам да заклучам од твоите постови,последниве месеци доста "волонтираше" во Стрежево .Незнам дали таму "волонтиравте" заедно со господинот Dumbal ,но моите критики кон него беа најдобронамерни - во обид да се разбуди неговата заспана совест и да се растрча по својот ревир ...[/quote]
Ако подобро прочиташ-импресии кон тебе и кон било кое лице од поснажниот пол-НЕМАМ, туку кон твоето ПЕСИМИСТИЧКО гледање на работите.
А за тоа колку јас имам волонтирано на Стрежево-тоа ти ни во овој ни во другиот живот нема да го постигниш, а за мојот риболов на Стрежево во време без концесија-јас ги изнесов моите ставови во друга тема.
Затоа и ти пишав ПП, затоа и ти оставив и телефон, за да ако мислиш дека си толку голем поборник за риболовот, па дај вклучисе!
Думбалот и Диме сами не работеле ниту можат да работат, туку водењето на едно риболовно друштво е СКЛОП НА РИБАРИ, пред се вљубеници во риболовот.
А инаку за твоја информација-Црна Река е прво риболовно друштво-НАЈСТАРО во МК, постоело и ке постои.Сега колку што знам им е блокирана сметката, поради .....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONНед Aвг 19, 2012 8:43 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Господине Баџо,Владимир или како веќе се викаш,немам намера да полемизирам со тебе и да ја пренасочувам темата за РЕК во друг правец,но се сложувам дека е многу лесно да се критикува вака преку интернет ,ама е уште полесно да се брани пријателот вака на интернет, без никакви аргументи.
Би било добро концесионерот Г-дин Думбал,место да пушта други ,самиот да се јави на темата кој самиот ја отвори viewtopic.php?f=99&t=1916 и ако сака да не информира за неговите секојдневни активности во ревирот кој го доби од државата (само не одговор од типот – дојди во друштвото па ќе ти кажам).
Например :
Колку пати неделно или месечно го посетува својот ревир ,микроакомулациите,езерото РЕК ,и Река Црна ,со оглед на тоа да ревирот не е толку голем па да неможи да го помини за неколку сати - во поглед на контрола на дозволи ,дозволена големина на риби ,дозволен вид ... По познатата маршрута Битола – Рапеш – на враќање РЕК – Црна кај Новаци – Тулана – Црна кај Радобор – и две три микроакомулации од кај Кременица ,и сето тоа можи да се помини за неколку сати.
Колку пати во соработка со полицијата и инспекцијата има превземено акции против мрежарите,било инцидентни акции или по пријава од рибари за поставени мрежи (имало повеќе) и колку пријави се поднесени и колку метри мрежи се запленети досега? Или конкретно за РЕК ,дали и колку пати отишол на разговор со директорот на РЕК Битола за проблемот со наводно секојдневното мрежарење на чуварите на браната на кој им е и директор. ( Како што се зборува имале многу бериќетна пролет со крупни крапови и штуки за време на мрестот,а последните денови само по некое кило караси што е нормално после толку мрежарења).
Потоа кoлку рибочувари има вработено ,како што налага законот за рибарство ?
Порибување ,ако досега е порибено ,каде,кои врсти и колкави количини на риба и други информации.
Дајбоже да критиките кон концесионерот се невистинити и да не е десеткован рибниот фонд во неговиот ревир - зошто тоа е и од наш интерес. И ние сакаме во неговиот ревир да имаме капитални улови како и неговите ,при неговите кампувања ова лето во езерото без концесија Стрежево viewtopic.php?f=17&t=459&start=330 (последниот пост).Патем се надевам дека неговите улови во езерото без концесија Стрежево ,беа по системот фати пушти ,за кое по кажувањата на рибарите не сум баш сигурен...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REK EZERO BITOLA
ТемаИспратеноCOLONПон Aвг 20, 2012 1:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON534
ЛокацијаCOLONKumanovo
Bozeeeee ludje pa vie ne ste ribari... Vie ste bile politicari... So vakvi izrazi i razgovori vo parlament se sedi.. Bravo be... :oops:
Iskreno se sramam sto forumot se pretvora vo kavgi i dokazuvanja, skoro i da nema tema na forumot sto e bez kavga pomedju nekoj od clenovite... Jas ne sum od BT. i regionot ne go znam dobro no ednas imam otideno na ezeroto REK Bitola, i lovevme i ne ulovivme nisto i ne ni dojde ni edna kontrola, sto logicko znaci deka ne se kontrolira nisto tamu (toa e moe mislenje), a vo vrska so mrezite stom ke se pusti muabet deka se mrezari sigurno vo celiot muabet ima vistina, znaete kako kaj nas stom ke se susni nesto sigurno ima vistina vo toa...
Ne sum tuka kako pregovarac za pomiruvanje pomedju skaranite strani no bas bi mi bilo merak koga ke zaminam na ribolov vo nekoj od regionite vo Makedonija da me preceka nekoj poznanik od forumot i da me upati na prava lokacija... Mislam deka ovoj forum e za druzenje a ne za raspravanje, Inace ribolovnite mesta se malku i zamislete da se sretnete so nekoj clen od forumot so koj ste se raspravale :(... Ke vi se rasipe i denot i vikendot i nedelata...
Koj poribil ke poribuva, koj mrezaril ke mrezari i ponatamu dzabe raspravii koga nekoi raboti nemozeme nie tuka so raspravii da gi resime. Ajde na po edno rakiice i so trskite vo race i so ubav muabet da se druzime onaka bas kako rekreatvni ribolovci...
POZDRAV DO SITE SKARANI STRANI... :lol: :ugeek: :mrgreen:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО РЕК - Битола
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 06, 2013 5:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
БЕЗ КОМЕНТАР :(
[ img ]
[ img ]
езерото веке 2-3 год. се соочува со вакви промени на водостојот :(

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО РЕК - Битола
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 12:00 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 29, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON32
ЛокацијаCOLONBitola
Ova ezero se spremaat da ja ispustat vodata.Taka se sirat muabeti neznam kolku e vistina,ama cim nikoj ne prevzema nisto najverojatno deka e taka.Navodno REK ke kopal tuka pod samoto mesto :shock:

_________________
Pobudala od ribar ima dvajca ribari samo


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum