www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 1:17 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 27, 2017 2:25 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Не е само стопански риболов ...КРИВОЛОВ е правиот збор и тоа со амин на институциите. Од каде некои ресторани се фалат дека имаат смуѓ кога го има само на Велешко, а таму нема стопански риболов ?!?!?

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 27, 2017 3:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Stopanskiot ribolov e dosta znacajna ribolovna a so toa i ekonomska granka vo Makedonija,kako go vovedoa dosta zazivea turizmot vo tie mesta primer vo dojran pravat mnogu fkusna corba vo koja blagodarejki na nepreceniot lov za vreme na mrest ima i zrela ikra vo corbata sto i dava edinstven fkus.

Vo ovaa prilika mu zablagodaruvam na izgotvuvacot na ribolovnata osnova za stopanski ribolov i mu davam celosna podrska da go prosiri i po drugite ezera pa i reki niz Makedonija.Primer Vardar e golem potencijal za razvivaje na ovaa stopanska granka,mnogu vkusno somce drzi taa reka i da ne se harpundziite obicen covek ke nema od kaj da kupi.So toa ke zazivee i toj kraj a novite stopanski ribolovci moze i da ja iskorista merkata za samovrabotuvanje i da zemat kredit za nabavka na oprema.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 27, 2017 4:05 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 05, 2016 2:05 pm
МислењаCOLON113
Vo osnova stopanski ribolov i koncesija DA no ne na nekoj si privatnjaci tuku na registrirani dolgogodisni ribolovni zdruzenija koi so finansiska pomos od federacija i od drzavata kje se grizat za ribolovnite reviri kako sto treba. Vo kontekst na predhodnite komentari jas licno lanskata godina na Ohridsko imav edna neprijatna situacija. Vo mrest klenot se tamanese so mrezi. Odkoga se ispcuvme so majmunite i po nekoj frlen kamen da mi kazat,, odi be ebi se, nas gazdata ni dozvoli da go fakjame ne go sakal vo Ezero. Komentar za ova ostana izlisen.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 27, 2017 4:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
не го сакал во езеро, за да не му влегува во мрежите. Само пастрмка да има а?...ц ц ц

Па тој ли треба да каже што треба да има во водата, татко му порибувал па сеа он ихтиологот со know how ќе прави природна селекција.

Отвори се земјооооо... :hit_head:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 27, 2017 7:54 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
за жал ... уште пред некоја година концесионерот се прецени и даде зелено светло за лов на кленот во мрест , бидејки бил штетник .
неможам да го најдам тој пост , го има некаде по темиве за охридско езеро .
ја истреби пастрмката , сега ке удрат по крапот бидејки и белвицата ја нема , а згора на се крив му е кленот :head_bang: :head_bang: :head_bang:
и како шлаг на торта , за се ни се криви комшиите ... во Албанија се таманела рибата а нашиот концесионер се грижи да не ја снема :kompir:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 27, 2017 8:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
najgolemiot neprijatel na ribata mometalno se stopanskite kocesioneri koi rakovodat so nekoja voda !

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 27, 2017 8:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 05, 2016 2:05 pm
МислењаCOLON113
vekje udrija po krapot, jas sum ohrid sluzbeno sekoja nedela i gledav sto se slucuvase na kanalot. Zalno i sramotno.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 27, 2017 8:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Тоа што се случуваше во каналот е жално во најмала рака ... тука се гледа комплетната незаинтересираност на концесионерот за сочувување на рибниот фонд . Среќа што пастрмката не влегува во каналот ... кој знае каков масакар ке беше тоа .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 28, 2017 12:05 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
ТафТабиТ НапишиCOLON
за жал ... уште пред некоја година концесионерот се прецени и даде зелено светло за лов на кленот во мрест , бидејки бил штетник .
неможам да го најдам тој пост , го има некаде по темиве за охридско езеро .
ја истреби пастрмката , сега ке удрат по крапот бидејки и белвицата ја нема , а згора на се крив му е кленот :head_bang: :head_bang: :head_bang:
и како шлаг на торта , за се ни се криви комшиите ... во Албанија се таманела рибата а нашиот концесионер се грижи да не ја снема :kompir:
Za zal inicijativata za lovenje klen vo mrest potekna od rekreatinite ribolovci i zdruzenijata. Rekreativnite ribolovci od Ohrid se zalea na zabranata za ribolov na klen vo mrest so obrazlozenie deka toj bil stetnik i deka od sekogas bilo dozvoleno da se lovi klen vo mrest, toa bilo tradicija koja morala da prodolzi, deka ribolovot vo Ohrid nemalo da postoi dokolku ne se dozvolel ribolov na klen vo mrest, OE bilo specificno i nemalo uslov za ribolov od obala dokolku e zabrana za mrest .....
Ovaa inicijativa na rekreativcite mislam deka ja iskoristi koncesionerot i se izbori za da se dozvoli ribolov vo mrest na klenot ..... za radost na rekreativcite ..... ama ako e dozvoleno za rekreativci zosto da ne e dozvoleno za stopanski ribolov, neli e stetnik klenot?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Stopanski ribolov - Da ili Ne ???
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 28, 2017 12:25 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
кои здруженија Емил ???
зарем има 20 здруженија во Охрид ???
па не верувам дека здруженија од цела Македонија повеле иницијатива да се лови клен во Охридско езеро за време на мрест .
и на крај краева не е на концесионерот да одлучи дали некоја риба е штетник .
утре ке му текне дека и белвицата е штетник па ајде и неа да ја таманиме во мрест ...

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum