www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:05 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1011121314»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 1:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Типчето го познавам лично,моментално лови крап на легален начин 3год. веке. Точно дека е познат мрежар(бифши :) ) Сега за сега се само претпоставки дека става мрежи,може и да става не викам не,ама јас лично не сум го видел,ниту пак знам за некој друг што го има видено.Мислам дека не е во ред на некој да му се лепат етикети,без докази...

Како и да е полека Калиманци се опоравува и заличува на нешто што беше некогаш,а верувам дека и ке биде подобро.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 3:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
bittno ste fattile krapchinja po koi ste bile trgnatti i ste uzhivale vo prekrasnatta priroda shto ja nudi toa ezero :lepi:
a ova so dvaeskive navistina tie preoptimistichko :lol:

za boris namenetto posttot.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 3:42 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
па не бевме тргнати по крапчиња, туку по крапови, инаку има повеќе примери над 20-ки извадено таму Аки.....лани е извадена една 22-ка и тоа женка, го молеле локалецот да ја врати...попусто, оваа и на слика ја имам видено, а има и луѓе кои ми тврдат дека во мрежа и 30-ка е извадена....така што не треба чудење


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 4:35 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
sharan НапишиCOLON
1. Во времето кога сте биле на Калиманци имаше контрола од ДРЖАВНАТА РИБОЛОВНА КОНТРОЛА при МРФ која во сабота и недела го пречешла двапати езерото и не најдоа ни една мрежа (тоа беше тешко да го спомнете,нели). Имаше двајца рибари без дозвола токму таму каде што сте биле и ловеле белвица.
2. Од оваа година има вработено рибочувар кој постојано е на терен (и него беше тешко да го спомнете).
3. ЗРСК Шаран е единствен концесионер кој не издава дозвола на лице место туку само на двата пункта во М. Каменица и Кочани.
4. Околу „чудното“ однесување на продавачот во трафиката немам коментар само знам дека чесно си ја врши работата, можеби бил изненаден што луѓе од Скопје дошле да ловат три дена.
5. За типчето со шаторот и Достоевски е мал за да ги прераскаже сите приказни.
6. Во три акции оваа година пронајдени се 27 мрежи и истите се предадени со записник на ДИЗ Кочани.
7. Писателот веднаш да објави каде и кога тоа они фаќале 20 кг крапови во Македонија, освен во рибник.
Оооо добар ден Горане, честито 9-ти коментар на форумов, убаво ти текнало да пишеш нешто, последен коментар во темава за Калиманци ти бил пред скоро 2 години, а претседател си на здружение концесионер на Калиманци, наместо да си го промовирате езерото никаде ве нема....не е битно, убаво што те поттикнав...нека е за арно

1. Околу контролата на МРФ што тоа прочешлала и колку дена од каде јас да знам, ниту сум ги организирал, ниту јас бев со нив, па да спомнам или не што правеле и колку дена, јас си бев по риба, од каде да знам што чешлале и што нашле. Она што јас реагирав беше што државната конрола на МРФ треба да се користи како појачување за концесионерите за фаќање на познати рибокрадци и специфични акции по ревирите низ МК, а не за денска проверка дали рибари имале дозволи или не, тоа со дозволите и уловот треба да си го прави локалниот чувар. Инаку околу дозволи, јас и филип кои дојдовме и ловевме крап 3 дена си извадивме дозволи и тоа може да си го проверите, а кој тоа бил без дозволи појма неам, сигурно не некој кој јас сум го донел со кола. Патем да те потсетам дека треба да имате неделни дозволи, лани кога ти барав немавте, годинава пак немаше во трафиката, а многумина крапџии кога доаѓаат повеќе дена сакаат да си извадат неделни.

2. Спомнуваш дека од оваа година сте вработиле чувар :? Ова како некој плус или што ? Јас како што знам од почеток кога сте земале концесија треба да имате вработено чувар...зар досега немавте :shock: А и од каде да знам кој е Ваш чувар не те разбирам.... кај нас се истоварија 4 души од чамец од Државна контрола на МРФ, од нив двајца лично ги познавам Чарли од Институт и Ласте од Вардар и уште двајца други кои појма неам кои беа, се задржаа 2-3 минути и продолжија.

3. Не навлагам

4. За продавачот од трафиката, апсолутно совесно си ја вршеше работата немам замерка, а зошто би бил изненаден што луѓе од Скопје дошле да ловат 3 дена јас не можам да разберам. Да дошле некој од Норвешка можеби би сватил. Иако во нашево соседство, по Србија, Босна, Словенија има ревири на кои доаѓаат луѓе од цела Европа, слетуваат авиони со риболовци дури и од балтичките земји, па таму никој не е изненаден, зошто таму работат на тоа, си ги имаат средено ревирите, риба со тони, промоции и реклами и доаѓаат луѓе и од странство оставаат убава пара таму. Зошто да не дојдат и од Норвешка на Калиманци еден убав сончев ден и притоа никој да не се чуди. Јас мислам дека треба да гледаме напред нели...

5. За типчето со шаторот мое е да пренесам што слушав, а вие си знаете најубаво, со најдобра намера ви пренесувам, а како што гледам и други потврдуваат дел од приказниве

6. За акциите со заплена на мрежи, убаво е повеќе да ги промовирате, така ќе знаат повеќе луѓе дека имало акција, колку повеќе се прочуе, толку поголем ефект ќе има. Инаку јас, а верувам и многу други би биле посреќни да слушнат како се фатени рибокрадците, како се поднесен пријави и лица со име и презиме се осудени на суд, така ќе има најголем ефект. Инаку мрежи како мрежи, пак ќе ги купат. Јас знам дека и некои кафани им ги купуваат мрежите за да ги снабдуваат со риба, ама ај да не навлагам пак во приказни

7. Околу 20-ките, незнам како да те сватам, сакаш да кажеш дека ги нема или што ?...наместо ти, или луѓе од шаран како концесионери да промовираат овдека на форум дека има 20-ки и дека се вадат изминативе години, јас ве промовирам, а ти се чудиш. Јас не зборувам на памет или рекла казала моабети. Сум гледал и слики од луѓе кои не ме лажат. Тоа е позитивно и треба да си го промовирате, зашто ретко каде во Македонија се вадат 20+ диви крапови...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 05, 2015 8:57 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Idete na youtube i iskucajte jane mojsovski
Imate video od 20+ krap faten i PUSTEN na Kalimanci.-eden od mnogute deni i Robi sto gi fatija i PUSTIJA

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 05, 2015 9:19 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 11, 2015 3:54 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Порибување на Калиманци со крап, убав настан, Горан можеше и 10-тиот коментар да го забележи како претседник на концесионерот и онака од малку респект кон Форумов и риболовците од Македонија да известите за вака убав настан....ама нејсе ќе почекаме на јубилејниот коментар :) , до тогаш еве јас и натаму ќе бидам промотор на Калиманци, нека се множат и големи да растат



Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 11, 2015 9:56 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ubavo i sedkoja cest za poribuvanjeteo,, unazad 100 god ja pravime istata greska i zagtoa nemaat efekt vodi koi ne strucno se poribeni so krap,, kalimanci e voda ebro u makedonija,, ova sekoj da go razbere,,,somot za 10 god poriben veke ima kapitalci od 60- 70 kg i e exspanzija na ovaa voda,, ne sum strucen ne sum exsppert no edno znam,, od ovie lokum krapacinjaa nema da preziivee ni 1% do 15 avgust,, so glava GARTANTIRAM..

NA OVAA VODA RIBA PO,MALA OD 1KG ne treba da se pomisli da se poribi,,no jebiga, bitno e da se poribi i da se zapazi rokot,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 12, 2015 9:58 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jул 18, 2011 11:18 am
МислењаCOLON158
zakonot ne DOZVOLUVAL poribuvanje so golemi primeroci na krap...koj ekspert samo go pisuval zakonot da go e... :head_bang:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО КАЛИМАНЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 12, 2015 10:37 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Браво за порибувањето и за ентузијазмот дефинитвно се има желба Калиманци да биде како што беше некогаш :ok_ok:

Друже Ицо,нема поголеми сомови од „рибарите„ штетници кои маме еба**т на малите крапчиња.Ако се стегне тој обрач може и ке остане нешто од порибените инаку ке ги .... Сомот плус ама ај...

Мала замерка е зошто,не само на Калиманци туку и на други езера не се порибува во некој шашав период кога нема толку рибари,кога е период кога не е активно толку малото крапче,скоро на секое езеро има педери што ги ловат малите крапчиња!

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1011121314»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum