www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 12:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 07, 2011 9:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
КОј каде утре.Мене утре ме водат на Брегалница некаде по малешевијата и пичку си материну и јас не знам каде.Ке одаам со цел да ловам мрена на кожурец(ларва) и на калифорниски црви,а имало и капитални кленови ама дечките шо ме водат не знаеле како да најдат пијавици,па ако најдам јас ке проба, и некој клен да фанам.Инаку мрена на река не сум ловел 12год.Па не е лошо да ми дадете некој совет набрзина,која техника на дно или на возење(или како се вика не знам) и да фрлам ли прихрана и каква.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 07, 2011 10:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
На тапа ,да стрга ларвата по дното,додека вози,или со потешко олово и тапата над вода некоја педа,ама за тоа треба вежба ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 07, 2011 10:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Што значи треба цел ден да ја држам трската во рака.Еба го ежо,у последните 10години не сум даржал трска во рака повеке од 15мин.Како и да е Никола фала.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 07, 2011 10:56 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
е па тогаш нешто сличо како фидер само без хранилицата да наместиш и чекаш
во спротивно немаш друга опција освен трската враце

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 08, 2011 12:51 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ako ja barate mrenata vo brzaci togas malo podvizno olovo gramazata ke si ja odredis spored brzina na vodata bitnoe mamecot da e celo vreme na dno,odvreme navreme go podigas stapot i go spustas nizvodno po nekolku metri ......tapa se stava cisto kolku da vidis kade ti e konecot kako orjentir a udarot se detektira na prst preku konecot,ako e se raboti za prelivi i uednaceni tokovi na vodata klasicen sistem so tapa

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 08, 2011 3:20 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 04, 2010 6:17 pm
МислењаCOLON116
ЛокацијаCOLONGevgelija
i na brzak i na potixo za mrena najdobro e tapa 5 gr. fiksno olovo ( ne podvizno),jadica 8, i sto e najbitno koga lovis na larva olovoto od jadicata da e dignato otprilika 15-17 cm. i da se vleci olovoto po zemja. sto e najbitno i najdobro za ovoj sistem e da go pustis konecot slobodno bez zateganje (ne 3-4 metri pred tapata) tuku otprilika okolu 30cm taka sto tapata ke odi pred mamecot . ovoj sistem e majka koga lovis na treva i larva. ,,BISTRO".

_________________
ako nema za mostot go ,,P A P A S " od crnecot[/i]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 08, 2011 5:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Димитар
А да ставиш ти мушичка и да фаќаш пастрмки :lol:
Ова со мренава малку е мутно. :shock:
Се шалам.
Како што можеш да видиш постојат повеќе системи и секој од колегите имал различни искуства со нив.мислам дека е добро да пробаш на повеќето и сам ќе заклучиш.Она што е унифицирано за мрената е следново: секогаш ја зема храната од дно или малку над дно,има добар вид но сепак го користи и мирисот за да го најде мамецот,прихрана мислам дека не ти е толку голем фактор затоа што не можеш да ја "надразниш",и пробај да ја бркаш и на други мамци претежно ларви,црни црви,мраморци како и леб.
Јас не сум некој искусен за мрена ама мислам дека вардарци се најдобри во оваа дисциплина посебно луѓе од 40+
Па ако има некој,а сигурно има,може повеќе да каже.Од мене БИСТРО

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 08, 2011 5:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Уште само една работа.Која риба ја викате мрена.Државава иако мала, не е синхронизирана во рибарскиот речник така да мрена за оние од Крива Паланка е едно,Скопје друго ...Охриѓани исто така.Јас кога бев во Беровско ме викнаа на мрена и на крај фаќавме кркушки. :oops:
Без навреда спрема никој.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 08, 2011 9:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
okolu vidovite na ribi ima balkanska mrena ili onaa sto ja znaeme od vardar po kumanovski vardarka,ima i potocna mrena ili crna mrena sto skopjanite ja vikaat krkuska mada po mene krkuska e sosema druga riba imaat isti sari ali oblikot na teloto ne e bas ist,a na bregalnica mislam deka ke lovat potocna mrena,koja po mene najdobro se lovi na podvizno olovo i detekcija na prst......kako i da e dimitar vece e vraten od ribolov pa ke si kaze sto lovel i kako

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 08.09.2011
ТемаИспратеноCOLONЧет Сеп 08, 2011 10:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Денеска бев на МРЕНА на Брегалница помегу селата Тработивиште и Разловци(беровско)ловив на калифорниски црви,бидејки ларви немаше и ловев на тапа 2гр со две фиксни олова дигнати 20см над јадичката.Ловев како што кажа Никола,мамецот да леши на дното.Фанав 12 мрени од по 15-20см и еден клен околу 300гр. што е за мене голем успех бидејки риба на река немам фатено 10год. и плус другите докажани речни рибари фатија вкупно 8 риби (6клена и две мрени :D ).

Таа риба што ја факавме беше мрена,бидејки факавме и кркушки и тие се многу поразлични од мрената,како прво не растат толкави и второ обликот на телото е многу различен кога ке ги споредиш(кркушката има многу поголема глава во размер со телото).Ако ми го спасат телофонот,бидејки го удавив ке ставам и слики па сами ке споредите што е мрена,а што кркушка.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum