www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 3:10 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Дек 05, 2011 5:07 pm
МислењаCOLON23
VladoMKD НапишиCOLON
Ok znaci voska ja narekuvate larvata od Vilino Konjce, ama mene me interesira toj drugiot mamec od kogo nemam ni slika videno, sto vika Ico po Veleski - Vlarovo konjce. Toa cudoto sto dvajca go sobiraat od pod kamenja so mrezicka vo brza voda i sto ne pagja od jadica :)
Isto taka pokraj onie "voski" imam loveno na ovie larvi od pod kamenjata vo brzacite i se dosta efikasni, i mislam deka za ovie prasuvas.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 3:26 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Незнам, мислам дека не е тоа. Ова не стои на каменот откако ке го подигнеш, барем по тоа Ицо што го кажа.
И поголемо е и пожилаво. Ке кажат поискусниве колеги. :)

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 3:39 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
Vladimirpp НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
Ok znaci voska ja narekuvate larvata od Vilino Konjce, ama mene me interesira toj drugiot mamec od kogo nemam ni slika videno, sto vika Ico po Veleski - Vlarovo konjce. Toa cudoto sto dvajca go sobiraat od pod kamenja so mrezicka vo brza voda i sto ne pagja od jadica :)
Isto taka pokraj onie "voski" imam loveno na ovie larvi od pod kamenjata vo brzacite i se dosta efikasni, i mislam deka za ovie prasuvas.
[ img ]
Ova e Mramorec.

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 3:39 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Дек 05, 2011 5:07 pm
МислењаCOLON23
VladoMKD НапишиCOLON
Незнам, мислам дека не е тоа. Ова не стои на каменот откако ке го подигнеш, барем по тоа Ицо што го кажа.
И поголемо е и пожилаво. Ке кажат поискусниве колеги. :)
Aha, mislam deka znam za koe zboruvas. Ima nesto kako stipalka od zadnata strana golema, ako go najdam na net ke ja prikacam, a inaku probaj na voska i nema da zgresis(se najduva vo kalta pokraj obala, megutoa treba da ima treva i lisja vo kalta, tamu se krijat. koga ke ja izvleces kalta pocekaj nekolku sekundi i sami pocnuvaat da mrdaat i ti kazuvaat kade se.)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 3:58 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Дек 05, 2011 5:07 pm
МислењаCOLON23
Vladimirpp НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
Незнам, мислам дека не е тоа. Ова не стои на каменот откако ке го подигнеш, барем по тоа Ицо што го кажа.
И поголемо е и пожилаво. Ке кажат поискусниве колеги. :)
Aha, mislam deka znam za koe zboruvas. Ima nesto kako stipalka od zadnata strana golema, ako go najdam na net ke ja prikacam, a inaku probaj na voska i nema da zgresis(se najduva vo kalta pokraj obala, megutoa treba da ima treva i lisja vo kalta, tamu se krijat. koga ke ja izvleces kalta pocekaj nekolku sekundi i sami pocnuvaat da mrdaat i ti kazuvaat kade se.)

Mislam deka e nesto kako ova, ame neka ne mi zameruvaat poiskusnite. Na strana 13 od ovoj pdf dokument : "larva na voden molec"
http://www.mes.org.mk/PDFs/Popular%20is ... vo%205.pdf


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 24, 2012 5:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Од регион до регион различно ги викаат па јас некои бубачки слики имам да ви дадам

[ img ]

[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 7:11 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Kaskaval pred da se rasipi ..kockicki i tepaj..mozit i da pocni da se rasipuva ..uste poarno...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: prihrana za mrena
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 7:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Дек 11, 2011 8:08 pm
МислењаCOLON115
Баџо НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Prv pat slusam deka nekoj koristi prihrana za mrena.Kaj mene koristat tri mamci prv i najdobar e ''voska'' nekoj insekt sto lie 1-2 cm, crn po boja sto go ima vo voda pokraj obala ,obicno vo korenjeto... vtor mamec konjostip nego najcesto na dubinski i tret crn crv..ama da hranat ne sum cul.A lovat i toa kako :?: pisuvam za mrena vo reka ...
Да бидам искрен и јас како помлад мрената ја ловев само на коњоштип/штипикурец-на Битолски :lol: и исто така на црн црв. А за ВОШКАТА научив од колега прилепчанец-не се сеќавам како се викаше и од тогаш па наваму тој мамец ми е прв на листата за речен риболов, без разлика дали бркаш мрена или клен. Закон е ВОШКАТА :lol:
ova go potvrduvam so voskata oti licno imam vadeno ama vazi za na crna reka od rapeski most do cebrenski most ;) so stariot lani mu odrzavme i to kakva lekcija samo mi e maka so ne nosev soodvetna oprema za slikanje a za na drugite reki nemam probano a i potesko se berat voskite bidejki se poretki treba da gi baras gi ima da recam podlaboko vo tinjata pokraj obalata na rekata pozz


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 7:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Дек 11, 2011 8:08 pm
МислењаCOLON115
volcko nekev da te citiram bidejki ojde cela strana :D nesto slicno na tie sliki sto gi imas ama ne se takvi ke imam prilika ke slikam i ke vi kazam ama ima 2 tipa na ovie voski dvete se isti samo od polovina nadolu teloto im e na ednata mazno na drugata rapavo znaci jade samo na taa so rapavo telo drugata neke da ja pomirisa licno provereno


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Прихрана и мамци за мрена
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 01, 2012 8:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Знам за кои зборуваш :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum