www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 10, 2020 4:01 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 09, 2018 4:17 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
Јас ловев минатата недела на француско лепче и фанав некое кило, кило и пол риба, имаше некој костреж и некоја црвеноперка и нормално неговото величество америчкиот сом, али добри прачиња, по 300-400 грама парче. Е сега со оглед на тоа што сум тазе рибар и сум бил на риба 6-7 пати и тоа сам, и се што знам е што сум научил сам и од форумов, добро поминав. За припрема го послушав советот на ljupce (неколку поста погоре) со тоа што наместо во крпа го ставив во папирни убриси. А за местење нема ништо полесно, буквално лебот е како партал, еластичен што не се кине. Неколку риби дури и после вадењето на јадицата лебот се уште стоеше на јадицата.

Ке пробам баш деновиве во домашен пекач да направам сам ако можам бидејки самиот пекач кога го купив добив и книга со рецепти и во неа имаше неколку вида на франциски леп како се прави, па може некое и ке успее. Не дека и да го купам е скап ама некако по кеф ми е сам да си го направам. Па ке пишам тука резултати што сум добил.

Иначе за сите тие риби што ги уловив дали потрошив 1/4 од лепчето, другото го флрив на крај, не верувам дека ке може пак да се употреби.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 09, 2018 11:16 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON 297
blagojkk НапишиCOLON
Јас ловев минатата недела на француско лепче и фанав некое кило, кило и пол риба, имаше некој костреж и некоја црвеноперка и нормално неговото величество америчкиот сом, али добри прачиња, по 300-400 грама парче. Е сега со оглед на тоа што сум тазе рибар и сум бил на риба 6-7 пати и тоа сам, и се што знам е што сум научил сам и од форумов, добро поминав. За припрема го послушав советот на ljupce (неколку поста погоре) со тоа што наместо во крпа го ставив во папирни убриси. А за местење нема ништо полесно, буквално лебот е како партал, еластичен што не се кине. Неколку риби дури и после вадењето на јадицата лебот се уште стоеше на јадицата.

Ке пробам баш деновиве во домашен пекач да направам сам ако можам бидејки самиот пекач кога го купив добив и книга со рецепти и во неа имаше неколку вида на франциски леп како се прави, па може некое и ке успее. Не дека и да го купам е скап ама некако по кеф ми е сам да си го направам. Па ке пишам тука резултати што сум добил.

Иначе за сите тие риби што ги уловив дали потрошив 1/4 од лепчето, другото го флрив на крај, не верувам дека ке може пак да се употреби.
Не си требал да го фрлаш, само остави го на суво место или сонце да се осуши и пак ќе го употребиш. Се разбира, следен пат пресечи од лебот приближно доволна количина за употреба.
Моето најдобро искуство со овој леб , е производ на некоја босанска компанија.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 10, 2018 6:47 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
Jebi ga ne sum znael, ali za nareden pat ke znam. Fala na sovet!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 13, 2018 6:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
Koga kje sechesh krishki od francuski leb sekogash sechigi so debel konec odozgora prema nadolo butkaj so konecot faten v dvete race i zategnat samo taka najubavo i najprecizno kje isechesh krishka kolkava ti treba bez da go unishtuvash ili puka i sechesh nekakvi nikakvi na izgled parchinja a ne krishki,bistro !

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 16, 2018 8:42 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
да да, се поебав еднаш со нож да го сечам, резултати катастрофа, и тоа нож со запци. :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 17, 2018 12:05 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
Na ribarski konec mislev da ne se razbereme pogreshno :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 17, 2018 9:03 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
да да, тачно
akiribar НапишиCOLON
Na ribarski konec mislev da ne se razbereme pogreshno :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 17, 2018 11:55 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON 275
blagojkk НапишиCOLON
Јас ловев минатата недела на француско лепче и фанав некое кило, кило и пол риба, имаше некој костреж и некоја црвеноперка и нормално неговото величество америчкиот сом, али добри прачиња, по 300-400 грама парче.
Здраво колега...да те прашам каде фана костреж на француско лепче ? .... и американец од 300-400 грама ?

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 17, 2018 2:11 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
младост, велешко езеро

слика од еден од сомчињата https://ibb.co/nvyFwy

кострежите беа мали, колку една дланка, ги пуштив нормално. еве и едно од крапчињата што ги фативме, нормално и тие се пуштени https://ibb.co/coTC9J

нареден пат кога ке одам ако сакаш навистина да знаеш што има и што реално уловувам ке ти сликам повеке не е проблем.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 18, 2018 9:09 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON 275
blagojkk НапишиCOLON
младост, велешко езеро

слика од еден од сомчињата https://ibb.co/nvyFwy

кострежите беа мали, колку една дланка, ги пуштив нормално. еве и едно од крапчињата што ги фативме, нормално и тие се пуштени https://ibb.co/coTC9J

нареден пат кога ке одам ако сакаш навистина да знаеш што има и што реално уловувам ке ти сликам повеке не е проблем.
Многу години ловам на ова езеро и не сум фатил костреж на лепче (бидејќи кострежот е риба грабливец и леб не му е на менито) - затоа прашав.

Американско сомче од 400 грама изгледа поразлично од ова што си го сликал...

Постов ми е добронамерен...не ми требаат слики или докази, секој си фаќа за себе. Ти оди на вода и уживај. Бистро!

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum