www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Jул 08, 2020 2:33 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 18, 2018 9:49 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
Ова е помало, другите ги изеде црното куче што се мота тука по контењерите. А и реално и јас толку се разбирам, кога ке видиш дека сум со рибарски стаж скоро 1 месец преку сила ништо чудно да грешам ама 99% сум сигурен дека беа кострежи, само мали беа многу, колку една дланка. Ај баш навистина ке одам пак викендов ако ми удри по некоја случајност ке го сликам, не за доказ, туку за моја едукација. Реално првпат кога фанав крап од оние помалите си мислев дека се караши па ми кажа еден рибар што беше тука до мене дека не се туку дека се крапчиња мали. :) Може по некоја случајност и ти да си бил. :)

Живели!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 18, 2018 4:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
Mava na lebche sekoja riba koga mislam na lebche mislam i na francusko lebche. iam ijas fateno i kostresh i amerchko somche na francusko a za krapot da nego meshash so karashot najlesno kje go prepoznaesh i razlikuvash po toa shto krapot ima mustakchinja,brkovi :) bistro !

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 19, 2018 9:10 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
До сега Костреж на лепче не сум уловил и колку знам е месождер. Еднаш помислив дека сум уловил крупен Костреж на леб ама кога ја вадев јадицата видов дека на јадичката се фатила белвичка а неа Кострежот ја лапнал. За мојот 35 годишен риболовен стаж (откако почнав дозволи да вадам) до сега Костреж на леб или други неживотински мамци не сум уловил.
Ако на лепчето му ставаш адетиви со мирис на црви, крв итн, или самото француско лепче мириса така тогаш можно е да се улови ама на чисто лепче само како колетерална штета се фатило ситно рипче па покушавајки кострежот да го изеде самиот се уловил а рипчето киднало.
:fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 26, 2018 9:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
Odi kolega nekoj vikend na ribolov na ezerceto vo park ketise demantira celoto iskustvo za kostresh ahah mala shala ama tamu bukvalno site vidovi ribi kje gi ulovish na lebche :) posebno crvenoperkata,kostreszhot i americhkiot som...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 27, 2018 10:33 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
За се има првпат и за Костреж на лепче, сигурно и тој измутирал или од глад преминал на тоа што му се нуди. Не сум ловел на езерцето во парк, сме пиеле во кафанчето ама трски не сме фрлиле. Пак ке речам до сега Костреж на леб не сум уловил а сум ловел на разни води и на бари преполни со Костреж каде на жив мамец не смееш да пуштиш пошто одма некој ситен се уловува а на леб не сум го уловил до сега.
Ама затоа Крап и друга риба што обично јаде растенија имам уловено на рипче додека сум бркал Костреж.
:fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Чет Aвг 16, 2018 8:58 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
ме интересира дали разликата помегу обичен леб и францусково лепче и само тоа што француското е полесно за местење на јадицата и не пага толку често или има и нешто друго?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Чет Aвг 16, 2018 9:20 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Во голем број случаеви подобри резултати дава домашен тазе леб отколку француското лепче ама затоа на француското можеш дополнително да му додаваш мирис и адидиви при спремање, плус многу зависи и од кое француско лепче ке купиш сите се различни на свој начин. Се си има свое за и против, твое е да пробаш и да видиш што ти одговара повеке. Најголема преднос на француското лепче е што стално си го носиш во ранец и можеш кога сакаш да го искористиш а тазе леб нема секогаш.
:fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Чет Aвг 16, 2018 3:10 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Јан 03, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 159
Prednosta na francuskoto lepce e podobro ,,bockanje ,, na ribata t.e podobro ja zakacuvas,pokraj ostanatoto(tesko pagja, sekogas mozes da go imas so sebe itn).
Prednosta na obicniot ili ,,taze,, leb e sto so samoto fakjanje go krmis mestoto na koe fakjas,osobeno ako brkas mrena,a sekako se odnesuva i za ostanatite ribi.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Чет Сеп 06, 2018 3:46 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Чет Jул 05, 2018 12:50 pm
МислењаCOLON 35
некој рецепт за француско лепче да има погодено? прашам бидејки најдов јас 2 рецепти и денеска конечно ми донесоа од тоа брашно што мора да се користи баш при припрема на тие рецепти па после да се приберам ке пробам еден од нив па ке кажам резултати во сабота бидејки тогаш ке одам на риба. освен ако има некој начин како да го тестирам дома? и да, ке го споделам точниот рецепт ако е успешен.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: francusko lepce
ТемаИспратеноCOLON Саб Сеп 08, 2018 5:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
Francusko sekogash si imam u pribor i toa po nekoja krishka povekje da se najde...
Go chuvam u plastichni kockasti kutii so kapak za da go zashtitam pri transport deka e osetlivo na krshenje i ronenje...
Najchesto koristam i najubavo mise pokazhale golemite krishki odkolku malite kockasti koi se prodavaat cel leb a golemive samo na krishka odat...
Na bistra voda poubavo mi jadelo na francusko odkolku na obichno...
Imalo denovi na vardar koga mnogu povekje jadelo na obichnoto lebche odkolku na francuskoto,toa sum go voochil na brana fakjame tapa do tapa i kolegata koj lovi na obichno fakja 4 jas 1 i cel den taka i na polno navrati sum ja imal taa situacija koga povekje jade na obichniot leb...
Francuskiot vo zimno vreme podobro mi davalo rezultat od obichniot od nekoe iskustvo sum uvidel i toa...
Za mrena sekogash e podobar i poloven obichniot...
Mislam deka skoro sekogash obichniot bel leb ke bide poloven bidejki koga ke dojde ribata donego ispushta sitni chestichki i zgolemuva atraktivnosta za da ja predizvika da go lapne dodeka drugiov stoi kako guma i doagja kako veshtachki leb so sekoe frlanje sve povekje se plakne i ja gubi aromata i atraktivnosta,go gubi tragot...
Nekogash so pola krishka francusko sum fakal po 15kg bojnici,dovolno bilo samo parchence malo da se stavi na jadicata i cel den se vadelo,znachi lovno e nesomneno ama sekogash treba da se probaat i dvete varijanti pa na koja jade na taa da se forsira...
Velam dvete bidejki ako jade ubavo na francuskoto da nema potreba od cel den zamaranje i na sekoja raka stavanje poftorno tuku znaesh deka sigurno imash mamec i terash vozhnjata vo reka sonego dodeka so obichnoto mozhe pri samo frlanje odma da padne i vo prazno da vozish tapata...
Za zimno vreme koga e ladno i racete smrznati ako jade na francusko nepomisluvam da se zamaram na obichno shto i vo praksa vo zima skoro sekogash mi jadelo na francusko i koga e bistra vodata...
Malite kockasti krishki od toj koj cel leb se prodava e pobel od toj na krishki ama pak nemozhesh da vadish taka ubavi partali kako od golemata krishka maliot e podobar ako mestish kako crvchinja forma na jadica...
Delovite koga kje dojde nakaj korkata skoro nikogash nemi dava riba na tie delovi vekje kade fakja kafeava boja od korkata i toj del go frlam...
Ete taka nekoe moe skromno iskustvo i sekogash pripremata e vazhna da se izvadi maksimumot od lebcheto i da bide pravilno kako treba za upotreba,bistro !

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum