www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 07, 2020 4:48 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 6 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 03, 2010 10:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Може ли некој да ми каже,освен на пазарчето блиску до стара автобуска кадешто чаирскиот црв се продава по цена од 4-5 денари,дали некој друг собира и продава поевтино?Не мора да е на пазарот.
Прашувам за поголема бројка ,на пример кога би порачал 200+ црви.... ;)
Истото прашање и за пијавици???


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 04, 2010 10:55 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Шо не си ги собереш сам, или те мрзи? :)

Јас на такви ловам на Дрим и Глобочица, ама пред да одам за Ох му се јавувам на “дедо ми“ и ми собира он 50-60 црва од двор, секогаш ги има во тоа земјата :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 04, 2010 5:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Филип НапишиCOLON
Шо не си ги собереш сам, или те мрзи? :)

Јас на такви ловам на Дрим и Глобочица, ама пред да одам за Ох му се јавувам на “дедо ми“ и ми собира он 50-60 црва од двор, секогаш ги има во тоа земјата :)
Не се собираат тие со копање,тие се собираат после дожд од самата трева,ако е за дебел ископан црв ,лесна е ;) но тие се други.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 04, 2010 8:21 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Епа чаирските што ги продаваат во Скопје се ископани дебели црви :) Истите што ми ги копаат во Охрид, обично под стари лисја, на помокри места и сл. Некои ги викаат “струшки“ црви, али вршат работа :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 04, 2010 8:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Филип НапишиCOLON
Епа Чаирските што ги продаваат во Скопје се ископани дебели црви :) Истите што ми ги копаат во Охрид, обично под стари лисја, на помокри места и сл. Некои ги викаат “струшки“ црви, али вршат работа :)
Сум купувал од Сузе од пазарот и црви кои ги викаат Струшки ;) други се и поскапи се од Чаирските.Чаирски си собирав во Софија додека студирав и си ги носев за Струмица оти тука ги немаше.Се случување после дожд пред студентскиот блок,да излезат и на цементот ,имаше примероци подолги од 20 цм. ;) А во тревата вриеше.
Јасно е дека живеат под земја,но после дожд ти влегуваат во кофата сами :mrgreen: Само што кај нас ги нема.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 11, 2010 3:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON 184
Абе џабе не се вика Чаирски црв...значи треба да е од Ск т.е од Чаир...тие црви се набилдани и кога ке ги ставеш на јадица треба да пазеш рацете да им се слободни зашо им удираат боксови на рибите и тие сами испливуваат на површина,а твое е само со кепчето да ги собереш :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 11, 2010 10:24 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 02, 2010 1:26 am
МислењаCOLON 170
ЛокацијаCOLON н.ИЛИНДЕН
ima vo avtokomanda vo krugot na studenski dom vrie samo koga vrne ili e vlazno samo navecer izleguvaat so baterija se sobiraat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 14, 2011 4:25 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Вто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON 1683
Koj ima dvor ili vo blizina struja da ne se maci da kopa neka go napravi slednovo; 1 golem strafciger, kabel za struja so dve zici. Ednata zica se mota okolu zelezniot del na stravcigerot a drugata se izolira. Taa sto se namotuva na stravcigerot mora da e Fazata (+) a zemjata bi bila masa. Uklucete go kabelot vo struja i potoa zabodete go stravcigerot vo vlaznata zemja. Za 1 min ke vidite vo radius okolu vas od 1m ke pocne da se trese, ima crvi da izlagaat nasekade okolu vas lesno i ednostavno da ne se macite da kopate da se nervirate i barate. Glisti od 2 sm pa so 20 sm izlagaat kakvi vi dusa saka pozz :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 18, 2011 12:49 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 02, 2010 1:26 am
МислењаCOLON 170
ЛокацијаCOLON н.ИЛИНДЕН
koj saka cairski crvi i pijavici moze da nabavime


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чаирски црв и пијавици
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 18, 2011 9:17 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Mislam deka pravi Cairski crvi ima samo vo krugot na zelezarnica i istite se uvezeni za podobro razgraduvanje na otpadot. Dodeka tatko mi rabotese vo zelezara pred da se penzionira, nosese od tamu crvi debeli kako palec a dolgi i po 50sm. Izgledot i bojata im bese poinakva za razlika od dozdovnite crvi koi isto se golemi do 20sm. Imaa sivkasto-kremasta nijansa i bea mnogu tvrdi. Gi koristevme isklucivo za Som posto za druga riba se pregolemi i neiteresni.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 6 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum