www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 13, 2011 9:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
plaskite na nikoj nacin nemozes da gi izbegnes ti pravat problem i na pcenka a ne na pcenica,nego ako uspees da ja primamis pokrupnata riba plaskata ke nemoze da dojde na red

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 02, 2011 1:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
За да ја одстранеш плашката единствен начин е да не фрлаш леб или друга прашкаста прихрана.Јас сум ловел црвеноперка и бојник на бел црв или на скрос преварена пченица,и за прихрана користам само пченица и тоа на почетокот фрлам две шаки кога почнувам со риболово,а после фрлам помалку од пола рака на секои 15-20мин.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 09, 2012 3:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
filip030682 НапишиCOLON
Млад Риболовец НапишиCOLON
luge nikoj li ne znae da kaze nesto? ? ?
Abe sekoj znae ama bidi malku po uporen so prasanjeto a i poaktiven.Ne e dovolno samo da otvoris tema i si zavrsil rabota,na sekoj nas odgovor ti ke postavis 3 prasanja za da gi potiknes site na odgovor.Ti kolku znaeme si relativno mlad uste maloleten,taka da i finansiski najverojatno si slab,taka da kupovnite prihrani ne ti vredat ako nemas pari da gi kupis,ali ako gi imas eve ti edna konbinacija koja ako ja kupis sigurno ke ti dade rezultati
Van den Eynde mix
2 kg Gold Pro Bream
1 kg World Champion
2 kg Terre de Riviere (teška rečna zemja)
2 kg Terre de Somme (lesna posna zemja,glina)

vaka stoi mix-ot vo orginalna verzija,zemjata ja ima da se kupi ali i ne vo MK,ali i ne bitna moze i od niva ali treba da znaes koja sto efekt nudi.naprimer crnata zemja e poteska i se korist za spustanje na dnoto moze i vo mix-ot i pcenica 1kg da se dodade na toj naci ja reduciras plaskata(ali na nieden nacin nemozes da ja otsranis).Lesnata zemja e ustvari glina ili onaa zemja od koja se pravat cigli ako ima nekoja ciglana u blizina slobono zemi.So ovaa zemja postignuvas oblak od zemjata koj ja zadrzuva ribata na edno mesto,so glinata obicno se mesaat belite crvi ali ako na ezeroto dominira plaska podobra e prvata kombinacija.Da nedolzam mnogu,ti negde napisa kolku god imas,ali kolku i da citas i da prasuvas dzabe ti e se,moras da najdes nekoj poiskusen,a od nego ne da ucis nego da krades znaenje,jas koga pocnav da idam po riba so mojot segasen priatel na nekoi 24god togas vidov do kade sum i svatv deka nisto nezam,e sega posle 5god mozam da kazam deka napreduvam ali pak ne sum podobar od nego,toj sekogas odbira podobro mesto od mene ili podobar sistem vo odredena situacija,ali mi treba sat vreme da se prilagodam i togas mladosta so dodja na svoe,zatoa komsija za raka ako treba i so pivo ke go primamis so avto ke go vozis,ke molis ke kudis ali takov moras da najdes.Od tuka natamu sto i da prasas da pise dzabe ke ti e ,i so najdobra primama ako ne se prilagodis na mestoto,vodata,vremeto dzabe ti e.Jas nepoznavam takov sto sam naucil da lovi riba
Se e dobro so receptava samo ne sekogas se dostapni ovie hrani zemja vo Makedonija
moze i
SENSAS - Gross Gardons Noire 3kg.
SENSAS - Lake - Etang 2 kg.
+ 1 kesa Gardonix 200 gr.
i zemja so temna boja isusena i proseana mesto terre de somme
moze i varen ili melen konop da se dodade od 200 - 400 gr.
isto taka wako nemaat moznost da ja kupat ovaa hrana ribolovcite
najdobra prihrana e so varena pcenica bez miris i vkus , izmesana zaedno so konop varen
soodnos 100gr. konop 300 gr.pcenica bez aromi i zasladuvaci
a za plasicata ic da ne se sekiraat bidejki plasicata e najdobar indikator kakva hrana imame
ako dojde pogolema riba okolu hranata , neka bidat sigurni deka plasicata ke ja snema za moment
pozz CUCUL

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONПон Jул 09, 2012 5:11 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Maр 29, 2011 7:59 pm
МислењаCOLON24
ЛокацијаCOLONSkopje
samo pcenica i toa ne po mnogu zrna ... na sekoj 10 minuti po 20-30 zrna ... kolku da se laze i na saat vreme po pola raka shekerac ... posleden pat bev pred 3 nedeli od 16h do 19h okolu 10 kg samo crvenoperka fativme ama nemora da znaci deka e do sistemov ama ete se pogodi taka ... taa e jatna riba koga ja ima ja ima :))) poz


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 15, 2012 12:48 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Oкт 11, 2012 5:44 pm
МислењаCOLON25
ako sakas samo za crveno perka prihrana ke zemes suv leb ke go natopis i ke go napravis na mn mn sitni paricnja posle toa ke mu ja stavis hranata koja ja koristis jas na primer ja koristam MATCH WIN i ke stavis 1 tretina od hranata pota ke ja izmesas i ke stavis lebni troski (prezla) ke gledas topkite da bidat golemi i teski za da odat odma na dno da ne se sobira sitna riba a isto taka na ovaa hrana dobr raboti i karasot a ke pecas na beli crvi ili leb zavisi kako ke bide raspolozena ovaa naj mn dava rezultatti krajot na maj i krajjot na avgust pa se do krajot na odktovri a preku dr periot samo pcenica !!! eve edno moze iskustvo moze nekoj ke se slozi nekoj ne :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 16, 2012 4:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Se e dobro so receptava samo ne sekogas se dostapni ovie hrani zemja vo Makedonija
moze i

Ovaa izjava moram da ja demantiram bidejki se odnesuva na VDE hrani koji gi nosime sekoja godina vo kolicina ,vo koja sekogas ima i GOLD PRO BREAM/vo site boi/ i WORLD CHAMPION...znaci dostapni se ...

Inaku hranite VDE se najdobro pogodeni za ph vrednosta na nasite vodi...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 16, 2012 4:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Da Zoki zamo gold pro breme ne funkcionira na toj nacin , taa recepta e poveke za deverika lovenje nekade vo srbija vo sreden del od vodniot stolb , a ako izmesash gold pro breme so bilo koja zemja dobivas nisto ???
A deka se najpogodeni VDE na nas teren toa e tocno , samo mesanjeto i kopmbinaciite mozat mnogu da napravat rabotite da otidat vo pogresen smer

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 16, 2012 6:24 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 2:34 pm
МислењаCOLON403
ЛокацијаCOLONKavadarci -Skopje-Kavadarci
Jas doagam do zaklucok deka prihranata za crvenoperkata zavisi i od vodata kade lovis. Gledam deka na Dojransko uspehot go imaat so prihrana od pcenica i ne gledam nekoj da se zali od plaskite. Na Tikvesko jas sekogas hranam so pcenica i plaskite nikogas ne mi smetale, mnogu retko znaat da dosaduvaat na belata pcenica. E sega mozebi na Paljurci plaskata odi na se``pa ke te poludi.

INaku drugo prasanje mi se vrti vo glava, a toa e kolku e efikasna pcenicata kako prihrana. Mozebi e najtradicionalno koristena i sekako najeftina rabota, pa zatoa poveketo od nas najednostavno im e nea da ja koristat, no cesto mi se slucuva i da se vratam so slab ulov.
INaku od prijateli na Tikvesko koi praktikuvaat i ribolov so stek, prezadovolni se od gotovite prihrani na sen sans i van der eyde (ako vaka se pisat :hit_head: ). Na pocetok fralat po 2-3 golemi pocvrsti topki i posle toa konstantno prihranuvaat so mali topcinja i posuva hrana, pa celta im e da predizvikaat oblak. Retko koj od niv se pozalil od plaskata, karasot im e redoven pridruznik na crvenite a cesto i toa mnogu cesto i krapot gi iznenaduva.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 16, 2012 9:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
rade za sekoi period i mesto razlicna krma d a bideme jasni..na ista voda....da kazeme tikvesko

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: krma za crvenoperka
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 16, 2012 11:17 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
:$^: Крмев со пченица и имав удар чат пат за цел ден дали извадив 10 парчиња не помали од 100 грама не поголеми од 200 караши.После некое време набавив куповна прихрана со чат пат фрлање на една топка и што имав покрупни и повеќе на број караши и што е најважно за многу пократок период ги фатив.Спрема мене куповните се подобри барем за карашот.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum