www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Maј 05, 2024 11:03 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS9»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 16, 2011 1:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
пченката сам си ја спремам, не верувам многу многу на тие конзервите :) иако сум користел и од нив доста, највеќе од cukk

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 3:17 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Pretezno jas ja varam,3-4 dena pred da idam i toa staro seme sto ja vikaat (belata),neznam zosto no najpoveke fakam na nejze(navika),ja ostavam da se oladi so vodata sto se varela,i ja sobiram vo alu kancinja od 100-150g so del od vodata sto se varela, aromi nekogas stavam nekogas ne, i gi cuvam vo zamrzivac,za krmenje od obala ako idam negde vo blizina,ili vo mini friziderce za podaleku,nezavisno reka ili ezero a drug del go ostavm da skisne da dobie kiselkast miris(3-4)dena vo kese vrzano(znae da dade dobri rezultati) podkrmuvam i so nejze a fakam i so ednata i drugata.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 21, 2011 3:16 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
Sepak zosto samo belata pcenka? pomeka e ili taa si nasol?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 22, 2011 12:14 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Belata pcenka ili postarite ribari sto ja vikaat osmoredac(ima 8 reda zrna)e povkusna i za ludzeto ima pojak vkus i miris koga varam takva cela kuca mirisa na pcenka,toa ne e slucaj so hibridnata zolta

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 22, 2011 1:03 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
NATURALE НапишиCOLON
Sepak zosto samo belata pcenka? pomeka e ili taa si nasol?
Napisav deka od sekogas sum fakal na nea(navika),pomeka-zavisi kolku ja varis,no pomesnata e od konzerviranata, pokrupno e zrnoto,po aromaticna e i se trudam samo nejze da ja najdam, sto ne znaci cat pat deka ne fakam i na druga,mozebi odgovorot lezi vo pojasnuvanjeto sto go dade Filip ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 23, 2011 1:11 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ubavinata na pcenkata e sto koga termicki ja obrabotime,svarime , e uste ''pobogata-pohranliva'' e sega uste da i pomognete da fermentira do nekoj stepen... kraj i nema ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 23, 2011 2:43 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Keltan НапишиCOLON
Ubavinata na pcenkata e sto koga termicki ja obrabotime,svarime , e uste ''pobogata-pohranliva'' e sega uste da i pomognete da fermentira do nekoj stepen... kraj i nema ;)
Taka e Keltane!!! :) da fermentira i znae da dade odlicni rezultati,mnogu dobro sum prosol na fermentirana (da se oseka kiselkast jak miris) Tasmaruliste,Dabovjane,Drim,Smilkovsko(do 97god)posleden pat bev Smilkovo,mnogu,mnogu saran davase,Vardar,Slatinsko,Slatinsko nekako povise mi dava na zoltata,a zasto neznam? mozebi e krmena cesto so zolta,Tikvesko.A od riba saran,klen,mrena,crvenoperka,karas,i mnogu cesto mi se slucuvalo da brkam klen, a dobivam saran(kompir varam,meso vadam)E sega bela ili zolta? Pozelno e da se ima od dvete,da nene jade janza iako ja forsiram povise belata. ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 23, 2011 3:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ako nekoj imal prilika da posmatra kako nekoe zivotno,konj ,magare, ovca jade da receme padnati krusi,jabolka se ce mu bide jasno.Nikogas ne gi zemaat onie zdravite :D tuku onie podskapanite ..kaj koji pocnal proces na raspaganje.....taka i crapot saka,polesno ja vari i povejce hranlivi materii zema ;) ziv pivski kvasec e odlicen za toa :D I ne samo za pcenka istoto vazi za boilite hehe a koj nema takov kvasec ..neka pluka u testoto,sto povejce,cak neka vika drustvo napomos za plukanje :lol: pa neka go ostavi testoto da receme edno pola saat neka odstoi ..da pocne procesot....(zavitkano vo najlonska kesa da ne susi) pa potoa neka pravi boili i neka mi javi rezultatot :P
Ete, da ne se luti NATURALE ,edna finta ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 23, 2011 4:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
keltan zakon si ..posle ova mi dade volja da vi kazam najdobar recept za varenje pcenka :D :D :D :D neka fakaat braka..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 23, 2011 4:28 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
NACIN NA SPREMANJE ..PCENKA..CAREVKA..MMURSKA..KUKURZ :D :D :D

1. pr. 10 kg ja ostavas u voda da otkisne barem 24 casa
2.zimas prazni tegli od 1l gi polnis so pcenka tocno do pola, a drugata polovina do vrv so voda
3..kapacinja za teglite obavezno novi, gi ztvaras sekoe da dihtiva perfektno..
4. predhodno e preporaclivo da se stavi barem 2 lazici seker pred da gi zatvoris..
5.zimas golema serpa ..za ajvar..i gi redis teglite so pcenka u nea, polivas voda u serpata dodeka ne gi pokrie barem 3 prsta.
6.gi stavas na ..pr.jas na kumbe za ajvar pravenje.......i ostavas da se varat..
7. za da vidis koga e stasana pcenkata u teglite, treba cela voda da bide ispiena i pcenkata da bide na vrv do kapaceto.
8.gi trgas od ogin i gi ostavas da se izladat dobro...ponatamu stavajte so sakate od hemija..
ovoj nacin na sprtemanje im go prezentirav na exjucarp pred 1 god i ostavi golem vpecatok vo srbija i hrvatska..

9.. ne e pozelno da se stava hemija vo tegloto od start , procesot na varenje e dolg i se gubi efektot.. jas samo betain stavam pred da ja zatvoram nisto drugo...probajte i bidete strplivi ne e lesno, a od koga ke ja svarite ke recete barem edno fala, oti takva pcenka prvpat ke vidite..tie sto neznaat normalno... :D :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum