www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:57 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 28, 2011 10:29 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
***ajde poliz kazi ovde nekoja montaza za kostrez na ribicka
***jas ednas imam loveno uste na pocetokot na ribolovnata kariera i si fativ tri ubavi parcinja ama montazata mi ja pravese drug ribar i ne se sekavam na nea
***ako go navedov poliz kako iskusen za ova ne znaci deka drugite treba da si molcat ajde itno e za utre mi treba


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 29, 2011 10:25 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Млади,ваглер од 5-6-7 грама(за да не може мамецот да ти го потонува под вода нон стоп)јадица со долг врат и рибата можеш да ја закачиш под грбната перка,или преку двете усни.Барај го насекаде (пробај на 1 метар,2 метри под површината,пробај и на 5-6 метри под површината а може да пробаш и на самото дно)Кострежот е јатна риба и каде ќе го најдеш може да направиш убава серија.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 29, 2011 7:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
kasno palis :) go jadev denes od crnecot :( ama aj za utre ke flezam so camec i on i celata familija ke go jadat od mene :D :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 29, 2011 10:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Maр 26, 2011 4:03 pm
МислењаCOLON850
ЛокацијаCOLONbitola
Млад Риболовец НапишиCOLON
kasno palis :) go jadev denes od crnecot :( ama aj za utre ke flezam so camec i on i celata familija ke go jadat od mene :D :D
ne znaev deka crnecot e pedofil :o pocnal da giba maloletni :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 30, 2011 1:07 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Bidejci imav malo iskustvo so kostrezot pa moze da spodelim nesto,i mene me uceja postari majstori na vobler go nemam loveno no na ziv mamec e dosta aktiven bidejci kako sto kazavte kostrezot napaga krvolocno od zaseda i pretezno se naoga vo korenja i travki pa tesko moze da se stigne so vobler ili blinker do nego,zatoa e naj efikasno so ripce ne e bitno dali e zivo ili utepano bidejci treba da se probode so igla od ustata do opasot se protnuva konecot i na nego se stava trokuka nekade na polovinata na ripceto samo udnata kuka da bide zabodena vo ripceto i bitno e da se stavi malce crven konec na trokukata za da izgleda kako da e zajadeno ripceto odnosno da izgleda krvavo i na kraj da se stavi potesko olovce na ustata na ripceto za da moze odma da propadne i se lovi na malku seckanje-i ako mozes pred da go stvis olovoto stavi malo krukce napraveno od plastika (jas pretezno go pravev od plasticni sisinja) i koga ce seckas podigaj okolu 10do 15 cm.Pozz i BISTRO


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 15, 2011 11:53 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Poliz НапишиCOLON
Млади,ваглер од 5-6-7 грама(за да не може мамецот да ти го потонува под вода нон стоп)јадица со долг врат и рибата можеш да ја закачиш под грбната перка,или преку двете усни.Барај го насекаде (пробај на 1 метар,2 метри под површината,пробај и на 5-6 метри под површината а може да пробаш и на самото дно)Кострежот е јатна риба и каде ќе го најдеш може да направиш убава серија.
Se zavisi od dlabocinata na mestoto kade sto faka pogolemite primeroci obicno se vo podlabokite mesta na dnoto ili vo blizina na dnoto da tocno e deka ribata odi vo jato ali pogolemite primeroci sto se fakaat na ribce obicno se volci samotnici sto znaci odat vo par 2-3 ili 1.
Vremeto e isto taka golem faktor ali kako vo poveketo slucai brkaj ja vo po dlabokoto barem jas taka znam od licno iskustvo :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 15, 2011 11:58 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Deka gomelite kostrezi se samotnici potpolno si vo pravo. Toa mi go ukazuva i moeto iskustvo.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 16, 2011 9:52 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Tehnikata sto ti ja kaza miki.dj e mnogu dobra koga lovis ispod vrv na trska a znaes deka kostrezot e aktiven vo dupki od treva ili okolu koreni i grebeni. Istata montaza mozes da ja iskoristis i za prebaruvanje na pogolemi delovi od vodata koga dnoto e cisto i nema zakacki.
Mene najefikasen sistem mi e so ziv mamec vo dolzina od 3-5sm na tapa obicna ili vagler zavisno od teren. Ako ribite za mamec golemi a nemam pomali togas parce od riba, na prvo mesto bi ja stavil opaskata pa posle glavata i perkite, na prolet oko od riba na 12 jadica. Jadica 8, 6, 4 pa nekogas i 2 zavisi od mamec.
Ako lovis vo dupki od treva ili pokraj korenja na tapa pozelno e da frlis krma.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 3:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Uste eden sovet sto moze mnogu golema razlika da napravi koga ja stavaite ribickata gledajte sto poveke krv da i pustite iseci ja nekako uste koga e ziva da protece krv samiot miriz od krvta vo vodata ke privlece i drugi grablivci

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ziva ribicka za kostrez
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 18, 2011 3:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Volcko НапишиCOLON
Uste eden sovet sto moze mnogu golema razlika da napravi koga ja stavaite ribickata gledajte sto poveke krv da i pustite iseci ja nekako uste koga e ziva da protece krv samiot miriz od krvta vo vodata ke privlece i drugi grablivci
Чекај сега малку,зборуваме за жива рибичка за костреж ;) така ли?Штом ни треба жив мамец за костреж,тоа не е треба да е поголема риба од 7-8 см (максимум,колку една средна плашка)најдобри се од мое искуство риби по 4-5 см.Ако на таа мала рипка пробаш да и пуштиш крв ;) ја умртвуваш за 1 секунда.Ако ја умреш, шансата за костреж ти е далеку далеку помала него ако му е жива на јадицата.Ако ловиш костреж,заеби други грабливки(за нив си има друг марифет)Не може ти на ист мамец да чекаш и костреж и сом.
Затоа никакво пуштање крв-само да му е жива и секако да му ја собира у уста(сигурно нема да чекаш костреж на раскрвавена црвеноперка)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum