www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jун 05, 2020 11:09 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 4:49 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
Keltan НапишиCOLON
Na site se razbira,Nego , dali e OK dolzinata kazete mi

Sto da razgledam podobro Spirka ?
непотребно си комлицираш , кога можиш да си ставиш сајла - со колкава сакаш должина
и нее некоја пара 15.денари се
ти поке за жица ке потрошиш , а башка и поке тежина ке носиш --- во ранецот ;)

единствено овака има логика --- каде е каменито дното , да не ги запнуваш кашиките ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 4:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Келтан

јас мислам дека има голем улог и начинот на кој штуката ке ја земе мамката
имам видено скршени јадицина пола ( квалитетни јадици не некои чкљ ) имам видено и како на обична 2ка е фатена штука и извадена без никаков проблем , ама пустата незгодно се закачила и неможе да го прегризе конецот .
монтажата не е лоша , мислам дека таа должина одговара ... јас имам ловено штука само со сајла :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 4:52 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Ne te razbrav bas Spaiwa . .. dolu e virbla i toa ne bilo kakva..5 minuti vrti kasikata vo mesto .Zosto mi treba i gore? 15cm e dovolno dolgo ? Imajte na um deka imam refleksi kako talicni tom tesko deka ce stigne tolku da golta..ce ostane bez zabi :D
Spire,salja ne ,imam dosta modeli,te vakvi te takvi i ni edna ne mi e po kev..sto mana gledas ako e zica?
TafTabiT .ovie trokiku so cekan nema da gi skrsis.od taa strana nemam problem . .. dolzinata dali e dobra od ete 15cm ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 5:03 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
За да првиот со плетеницата ти биде флексибилен.
Ке ги влече жицата и кашиката во сооднос и полесно ке биде при мотање.

Еве како е поставен системот на сајлата од едниот и другиот крај.
Добро е жицата да се врти правопропоционално со кашиката, и сето тоа да се
одвива на спојот кај плетеницата со вирблата.

не е грешка ни така и доле осмица, само мислам дека е добро и при удар доколку не се дочепа до жицата
за да горниот дел е флексибилен и тамо падне теретот. Штуката се врти ко луда.

Во секој случај горе обавезно 8.

Ме сфати?

[ img ]

[ img ]

Инаку топ тие замената, абе прилепчани се тата-мата, ги знам јас.. 8-)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 5:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
Keltan НапишиCOLON
Spire,salja ne ,imam dosta modeli,te vakvi te takvi i ni edna ne mi e po kev..sto mana gledas ako e zica?
јас никогаш не би ставил -- а ти ке пробаш и ке пренесиш шо предности и шо мани има сајлата наспрема ова со жицата

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 5:07 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Keltan НапишиCOLON
TafTabiT .ovie trokiku so cekan nema da gi skrsis.od taa strana nemam problem . .. dolzinata dali e dobra od ete 15cm ?

10-15 цм е сосема доволно не ти треба ништо поголемо ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 5:11 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Abe som ce lovam ne stuka,stukata ako dojde po greska..zatoa ne sakam salji , nesto posigurno mi treba .. :D
A za stuka eve saljice sto jas sum go pravel ,a i voblerce :D vecer i ce vi pokazam kako e najdobro da gi napravite,za tie koi sami gi pravat se razbira :D

[ img ]

PS.Spaiwa te razbrav ovaj pat.Samo da znaes kasikata ne se vrti kako spinerot .. . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 8:02 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Keltan НапишиCOLON
PS.Spaiwa te razbrav ovaj pat.Samo da znaes kasikata ne se vrti kako spinerot .. . .
Точно, баш заради тоа и ти кажував. За да добиеш повеќе вибрација... :)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 8:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Келтан, каква сајла користиш за тие што сам ги правиш?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: montazi za stuka
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 19, 2012 8:15 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Marka ne znam.meka e kako konec i so prozirna obloga kako najlon . .. donesena mi e od australija od prijatel . ..

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum