www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 3:23 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS22»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 1:33 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Atanasovski НапишиCOLON
Ja znam za slicen nacin na fakanje ako ne i ist ovde vo Svedska. Se koristi na rekata Lagan u kombinacija so musici vrzani na cevce.
Spaga pod spin metod i se koristi za lov na losos, rekata e kvotirana, znaci 1 riba na den i ne ispod 50cm.
Znaci tuka negde i lezi problematika, koj kolku izvadil i odnel doma. Kolkavi bile tie ribi itd.. Mislam deka prvo ovie raboti treba da se resat da bi mozele da pocneme da resavame drugi problematiki.
toa e tirolsko drvce kolega istoto sto go komentirame vo temava i bas me izraduva so komentarov deka i tamu se faka na ovoj nacin

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 1:44 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Edinstvenata prednost sto eden tiroldjija ja ima vo sporedba so mene e dalecinata na zafrlanje. Denes postajat super toneci lideri koj na ist nacin ja nosat musicata na dno.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 1:46 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Malku cudno sto temava zapocna so napaganje na luge a ne so obrazlozenija zasto sum za ili protiv :?
Zvuci kao "pusti go , toj e peder, ja lovam na pcenka a on na bojla",bez pritoa da se objasni zasto. Dobiv vpecatok kako ovie sto lovat na tirol kao da se u ista kosnica so dinamidjii i mrezari :shock:

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Последна промена од 1 на Atanasovski, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 1:50 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 03, 2011 12:48 am
МислењаCOLON312
Ili da kazea sho tehnika e ( ze onie koi ne znaat), pa posle da si kaze sekoj mislenje za tehnikata - etichka e ili ne.

_________________
PRAV PECAROS NE BIRA RIBI
Debeli-Slabi, Stari-Mladi
Bitno da ima TURI (FRLI) - VADI


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 2:53 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
ova e tirolsko drvce
[ img ]
se koristi za spustanje na musicite(nimfi) vo dolnite sloevi na vodata,sistemot na zakacuvanje i cvorovite se isti kako za vaser kugla samo sto tirolot e na dnoto.prednosti ima mnogu megu koi gi izdvojuvam lesno se frla,nema mesto kade sto nemozes da go plasiras,mozes da fakas so poveke nimfi odednas... ima i mani cvorovite za nifite na osnovniot konec nosat pomalce od fabricki testiraniot cvor na konecot,lesno zakacuva na dnoto kade sto nemame nikakva vizuelnost i kontrola sto se slucuva.preporacliva oprema za fakanje e spin trska minimalna dolna akcija da bide 20g no ne poveke od 40g dolna akcija dolzina okolu 2.70m vo zavisnost od trenot i masinka 3ka ili 4ka jas koristev 22-25 konec za pastrmka.toj sto misli da faka na vakov nacin neka si spremi edno kupce nimfi :lol: :lol: :lol: :lol: lovnosta vo zavisnost od periodot varira kako i kaj site drugi nacinii na ribolov si ima svoja sezona i ne e tolku lovno kako sto raskazuvaat.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 10:25 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве што е дозволено:
ЦитатCOLON
за пастрмка во риболовен ревир - една риболовна трска и еден блинкер кој може
да има една јадица (трокрака, двокрака или еднокрака), еден воблер кој може да има две јадици
(трокраки, двокраки или еднокраки) или три мушички кои можат да имаат
еднокраки јадици
Ова се однесува на ревири каде што има концесионер.

Атанасовски, знаеш зошто викам дека изловува? Илија ќе отиде со мушичарката, ќе мафта цел ден, и еден ден во годината ќе фати 2-3 пастрмки (во забрана), а од останатите денови во годината уште вкупно 2-3-4-5 парчиња.

Кога се лови со тиролското, се ставаат повеќе нимфи и се спуштаат до самото дно, каде што најчесто напаѓаат поголемите примероци на пастрмката. Колку што успеав да видам од сликите на луѓето кои ловат таму, и те како се успешни, имаат примероци од многу 1, 2, 3, па и повеќе килограмски пастрмки, нормално сликани во домашни услови... Што повеќе да ти кажам?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 11:30 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Problemot go gledam vo slikanite ribi vo domasni uslovi.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 11:39 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Atanasovski НапишиCOLON
Problemot go gledam vo slikanite ribi vo domasni uslovi.
Па да, ама тоа се поврзува со тиролското, ако сакаат да ловат спортски пастрмка и да не носат све дома, што ќе им е тиролско, нема кеиф во тоа како во мушичарка или воблер.

Ако утре се реши дека не смее да се зема пастрмката, никој нема да лови со тиролско, сите ќе се надмудруваат со мушичарки, со воблери, со блинкери...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 10, 2012 11:43 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
Jas sum lovel na tirolsko ( mada togs i ne znaev deka taka se vika) pred 17-18 godini na Radika, i poveketo ribari sto gi srekavav tamu go koristea istiot sistem. Triolskoto sam go pravev od crevo za infuzija, a kalap za olovoto mi bese moliv so tablica za mnozenje :D . Prednosta na ovoj sistem e preciznoto plasiranje i odlicnata prezentacija na nimfitei vo pobrza i pogolema voda, sto sekako dava pogolema prednost na ribarot a pomala sansa na ribata, zaradi sto e i zabraneto na mnogu pastrmski vodi vo regionov i Evropa.

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 11, 2012 9:52 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Да се надоврзам и јас на темева.
пример
На Дрим, воблер да речеме Фишермен 2, кленчиња напаѓаат како луди, фаќам, преку 30 парчиња скоро сите под мерка си ги земам. Воблерот е убиец на клен
На Вардар, тапа и бело црвче, попадичиња цело јато сите ко упаљач, 50-60 парчиња во кило, си ги земам, ги убив
На Треска, лето,пред стемнување, мушица некоја сува, кленчиња и пастрмчиња секоја рака, мушицава е убица.
На Треска, тиролско дрвце+нимфи, пастрмки 2+, тиролов е убица.
На Радика, васер кугла+5-6 мушици, растур систем, не ми дојдоа чуварите све зи земав, васер куглава е убица.
Ајде да забраниме се од овде со што се направило масакар. Неможе, се се ова дозволени средства за риболов, не убиваат тие сами по себе, крајниот изршител е тој кој одлучува, ако човекот кој ги користи овие средства не пресече на колку улов треба да застане кога веќе се одлучил на еден ваков начин на риболов тогаш се што ќе се каже е залудно. Се додека не се смени начинот на размислување на самите риболовци во однос на својот плен, количина и сл. ништо не се прави. Се надевам дека нема да бидам погрешно разбран

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS22»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum