www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 01, 2020 6:04 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 30, 2012 1:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
ЈАс користам Балзер(на него пишува нешто Фидер...не знам точно) 0,25 и Трабуко(исто фидер...)0,18.Ке видам вечер и ке пишам кој точно.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 30, 2012 3:13 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Нема потреба од плетеница, еве според мене нешто што ке заврши работа.
Јас користев од тубертини нешто друго, но за feeder има уште боље опција...

[ img ] - [ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 30, 2012 5:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
Spaiva ovoi tubertini konec e veke von od upotreba ..toa e mnogu stara etiketa a ovoi na trabuko e konusen ali zatoa e golema laga ..dosta e podebel iako pisuva 0d 0.2..do 0.33...
Tuberini go isfrlil toi konec pod taa etiketa i ima nova etiketa bidejki ima sega i za feeder ETNIC koi nie go donesovme i si otide vednas i ova mu bese prva probna godina i vo IT

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Последна промена од 1 на Zoki rib.prikazni, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 30, 2012 5:34 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
Spaiva ovoi tybertini konec e veke von od upotreba ..toa e mnogu stara etiketa a ovoi na trabuko e konusen ali zatoa e golema laga ..dosta e podebel iako pisuva 0d 0.2..do 0.33...
Tuberini go isfrlil toi konec bidejki ima sega zafeeder ETNIC koi nie go donesovme i si otide vednas i ova mu bese prva probna godina i vo IT
Дај пиши што имаш од тубертини конци, јас користев тубертини 2-3 сезони од горилата...што имаш крапски и за feeder?
Во саботата бев до кај тебе, ама затворено беше до 15ч си работел.
Како и да е пиши што имаш од тубертинито да дојдам да земам.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 30, 2012 5:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
tubertini krapski ima 350m/035..0.40 isto taka gorila brown

za tapa od surf do lake & river do gorila green,kosmos,gorila brown....
Site feeder konci se prodadeni ..ke dojdat koga ke treba..
Ima i DRAGON ...asortirano no se ceka nova nabavka ...
ke najdeme ,eve jas sum od 14 h i 3o na rabota Povelete

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 10, 2012 2:40 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Саб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON 1249
ЛокацијаCOLON Богданци
Тенок стап, тенок конец
Фидер стапот е дубинка,но кога ќе се одлучиме да го купиме мораме да престанеме со избегнување на тенкиот конец.
Обиколувајќи ги риболовните ревири низ Македонија можеме да видиме дека користат предебели конци и за мали риби како црвеноперка,караш користат конец 0.30мм или како што тие најчесто кажуваат џабе ти е добра трска и добра машинка ако конецот ти е слаб.Без обзир на тоа што во риболовната пракса се има покажано дека на потенок конец рибите помалку осеќаат опасност и потезите се почести.
За фидер стапот можеме да кажеме дека е фина дубинка,што значи дека кога ќе го купиме мораме да почнеме да користиме тенки конци.
Туку ај да не паламудам многу,а и ме мрзи да пишувам накратко еве ви една табела,според која треба да се водиме.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 11, 2012 8:17 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 719
ЛокацијаCOLON Skopje
Тоа Мали конечно некој паметно да напише во оваа тема а не конци 0,30 на фидер како да ловиш со параболик а не со фидер, се гледа дека си се усовршил.
Па на крај и да ти скине не е поентата секоја риба да ја уловиш туку да пробаш да се намудруваш со неа.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 11, 2012 10:47 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Na nekoj feeder stapovi od povisoka klasa navedena e maximalna debelina na konec koja treba da se koristi.....spored mene max 0,22

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 11, 2012 6:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Чет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON 2782
filip ke te ispravam za brza voda i da kazam dokolku lovis mrena vo najgolemi brzaci ..Tubertini preporacuva 0.25mm,znaci 150 gr akcija,3,9m trska i 60 gr hranilica e prema ovoi konec a MR ubavo dal specifikacija koja jas samo bi ja korigiral prema debelina na konec.....Npr. frli 20 gr so 0.14 ke pukne konecot 100%..jas bi taa merka kacil na 0.16-0.18 za 20gr ..ne znam sto kazuvaat drugi...?!

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KONEC ZA FEEDER RIBOLOV-MONOFIL ILI PLETEN ?
ТемаИспратеноCOLON Нед Maр 11, 2012 6:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Саб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON 1249
ЛокацијаCOLON Богданци
Зоки си слушнал за шок лидер,јас на фидер имам ловено со 0.16 и вистина први две фрлања скинав,и потоа ми светна си намотав десетина метри 25 и фрлав без проблем.Риболовот со фидер си има многу разлики со крапскиот риболов,но има и доста сличности ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum