www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Jун 04, 2020 4:35 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 52 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 03, 2011 10:06 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Bidejki imase nekolku prasanja, postaviv tema.
Cesto naracuvam od internet i Ebay pa zatoa mozam da dadam relevantni odgovori.
Prvo da razjasnime, ne e tolku crno i pratkite ne gi snemuva kako sto nekoj mislat ( pogotovo ne vo nasite posti ).
Vo osnova kolku ke platis za transportot tolkava i sigurnost ke imas za pratkata.Pa mozes najcesto da biras pomegu neolku nacini na shiping.
Normalna pratka ( air mail ) koja kosta okolu 5 USD kade nemas osiguruvanje na pratkata nitu tracking number ( brojce so koe mozes da ja pratis pratkata kade se naoga vo momentot ) istive znaat da se zagubat no i toa e retko. Retko podlezat na carinska kontrola.
Osigurana preporacana pratka kade imas tracking number i e osigurana do suma na 50-60 USD pa dokolku ne ja dobies, prodavacot ke ti gi vrati parite, ovaa kosta okolu 10 USD.
EMS kade e veke sto % sigurno i podlezat na carinska kontrola i kosta od 15 do 20 USD.
DHL, UPS, TNT tuka veke e super sigurno no i skapo 25 do 50 USD.
Treba da se pripazi pri naracuvanjeto bidejki carina od 15 % i ddv od 18 % se plaka na sekoja pratka so vrednost nad 45 Evra ili 60-tina USD. Nekoj od prodavacite se spremni da napisat i pomala vrednost na kupenoto pa i ova moze da se resi no treba prvo da se razgovara so niv za ova ili da gi zamolis vo ,, remarks ,, da ti napisat pomala vrednost.
Kupuvanjeto se vrsi najcesto so kartica ( nkoj no retko prifkaat i bankarska doznaka ).
Nie sme povtorno tuka hendikepirani bidejki nasava ni drzava seuste nema potpisano dogovor za Paypal plakanja ( ne mozes da se registriras bidejki Makedonija ja nema ) kade sto plakanjeto i pratkata e 100 % sigurna i dokolku ne ja dobies pratkata Paypal ti gi vraka parite. Ovoj nacin so Paypal plakanje e najzastapen na Ebay i funkcionira odlicno.
E sega jas imam vakva moznost bidejki kaj Paypal se imam registrirano na adresa od eden prijatel od edna nasa bivsa republika a na Ebay na mojata makedonska adresa, pa pratite mi doagaat doma. Mozete da se registrirate na bugarska, hrvatska, slovenska ,...... adresa. Nesto se zbori deka Tutunska ke izdavala nekoj kartici so koj e mozelo da se izvrsuva i Paypal plakanje no nemam poveke informacii.
Inaku Ebay e nesto neverojatno, najgolema ,,prodavnica,, vo koja se naoga sto ti dusa saka.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 03, 2011 10:12 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Повелете преземен туториал за плаќање преку PayPal од Македонија:

PayPal преку НЛБ Тутунска Банка

1. Појдете во НТБ Тутунска Банка и земете си Visa Electron дебитна картичка (ако немате сметка ќе треба да отворите, малолетни може да извадат дополнителна картичка за +200 денари трошок, месечен трошок е 10 денари по транзакциска сметка).
2. Откако ќе ја земете и активирате, појдете на PayPal страната и регистрирајте се како Personal account.
3. За земја на регистрација, одберете ја Словенија, а сите други информации внесете ги точни (Македонска адреса на живеење, телефон...).
4. Откако ќе го направите вашиот акаунт, одете во делот „Add Credit or Debit Card„.
5. Внесете ги сите информации барани од вас (Card Verification Number е на задната страна од картичката).
6. Кликнете „Add Card„.
7. Од вашата сметка ќе бидат одземени 93 денари (1.5 евра) како потврда, а подоцна вратени на вашиот PаyPal акаунт.
8. Сега појдете на овој линк од НЛБ Тутунска Банка, направете си профил (менито од лево) и автоматски ќе ви ја поврзат картичката со профилот.
9. Потоа ќе се логирате, и ќе ја одберете Visa Electron од листата. Ќе видите дека како резервирани средства имате 93 денари (ако не и повеќе од други трансакции). Ќе чекате се додека тие не се намалат на 1 или 0 денари.
10. Тогаш ќе појдете на овој линк, ќе кликнете на „Побарај„ копчето и ќе ги видите вашите трансакции. Најпоследнaта треба да е таа од PayPal. Во описот ќе стои нешто слично на ова:
Цитат:
XXXXXXXXXXX YYYYПАЅПАЛ*ЕЏПУСЕ
11. Ќе ги запазите бројките овде назначени со Y. Тоа ќе се 4 бројки.
12. Логирајте се сега на PayPal и одете „Verify„ од „My Accout„ страната.
13. Ќе ви биде побаран тој четроцифрен број. Внесете го.

Сега сте потврдени и на вашата PayPal сметка ќе бидат вратени тие 1.5 евра што ви беа земени од картичката, во рок од 24 часа.
Исто така можете да го направите вашиот акаунт од Personal во Premier за да ги дигнете вашите лимити, а колку што видов, се прави бесплатно.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Чет Maр 03, 2011 10:23 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11612
ЛокацијаCOLON Скопје
Да додадам, во случај НЛБ Тутунска да не издава ВИСА (знаат повремено да прекинат), извадете ВИСА (дебитна) од ТТК Банка, и таа проаѓа по истото упатство :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Пет Maр 04, 2011 7:55 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON 166
ЛокацијаCOLON Битола
супер тема......баш мене ме интересираше......Филип благодарам за информациите......добро е да се порача......затоа што кај нас нема 70% од работите што се нудат само на Ebay да не зборувам во специјализираните продавници.......разгеле

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 01, 2012 6:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON 2806
ЛокацијаCOLON skopje
Ako nekoj naracuva nesto od Amerika bi mu bil blagodaren da me planira so nekoe voblerce...nema da gi kinam vise,ke si gi cuvam doma a narednava godina ke si lovam na tapa i glisti... ;)

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 01, 2012 6:53 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Ajde i jas da se vklucam kako dolgogodishen kupuvac i na ebay i po site evropski prodavnici.Prvo nikogas ne e 100% sigurna pratkata.

Saso si nemal primer eve jas ke vi kazam osiguruvanjeto na pratkata kaj site brzi posti UPS,DHL,TNT,FEDEX e 20% od fakturnata vrednost.ZNaci ako ja namalite fakturata ke vi se namali i osiguruvanjeto.Stignale i centuri trski skrseni so dhl i e isplateno 20 % koga se bunev tamu mnogu ubavo so mali bukvi pishuva 20%.Znaci toa paga u voda.
So airmail samo dvapati se izgubila pratka i toa poshto ima i airmail tracking number se naoga kaj e izgubena i prodavacot ke vi prati nova roba(zboram za renomirani prodavnici).Dvata pati se izgubi vo Madjarska.
Dokolku cenata e nad 45 evra ne se samo carina i ddv.Dokolku e po brza poshta od gore navedenite imate aerodromski troshoci(do sedum dena) 1500 den.spediterska usluga 1500-3000 den plus seto ostanato.Pa vie izracunajte kolku vkupno ke vi dojde pratka od 65 evra plus seto ostanato.Dokolu se najde nekoj carinik znae i na pomala vrednost od 45 evra da ve carini i povtorno gi imate istite troshoci.
Dokolku e so air mail preku poshta troshocite se carina ddv i 300 en spediterski troshoci.


Racunajte deka imam vo 5 zemji preku 10000 evra naracano roba za 6-7 godini.Preku 250 naracki

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 01, 2012 7:09 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
JaneMK НапишиCOLON
Ajde i jas da se vklucam kako dolgogodishen kupuvac i na ebay i po site evropski prodavnici.Prvo nikogas ne e 100% sigurna pratkata.

Saso si nemal primer eve jas ke vi kazam osiguruvanjeto na pratkata kaj site brzi posti UPS,DHL,TNT,FEDEX e 20% od fakturnata vrednost.ZNaci ako ja namalite fakturata ke vi se namali i osiguruvanjeto.Stignale i centuri trski skrseni so dhl i e isplateno 20 % koga se bunev tamu mnogu ubavo so mali bukvi pishuva 20%.Znaci toa paga u voda.
So airmail samo dvapati se izgubila pratka i toa poshto ima i airmail tracking number se naoga kaj e izgubena i prodavacot ke vi prati nova roba(zboram za renomirani prodavnici).Dvata pati se izgubi vo Madjarska.
Dokolku cenata e nad 45 evra ne se samo carina i ddv.Dokolku e po brza poshta od gore navedenite imate aerodromski troshoci(do sedum dena) 1500 den.spediterska usluga 1500-3000 den plus seto ostanato.Pa vie izracunajte kolku vkupno ke vi dojde pratka od 65 evra plus seto ostanato.Dokolu se najde nekoj carinik znae i na pomala vrednost od 45 evra da ve carini i povtorno gi imate istite troshoci.
Dokolku e so air mail preku poshta troshocite se carina ddv i 300 en spediterski troshoci.


Racunajte deka imam vo 5 zemji preku 10000 evra naracano roba za 6-7 godini.Preku 250 naracki


Ах Јане Јане :roll:

не те оспорувам за крапџија ама овде си на мој терен 8-) :lol: :lol: :lol:
како прво секоја пратка е осигурана по автоматизам и ти се исплаќа 20% од вредноста доколку нешто се случи со пратката .... но , во секое време можеш да си побараш осигурување на пратката кое ке те чини 1% од вредноста на пратката а штетата ке ти биде надоместена 100 % од фактурата која ја прати робата .
Пример :arrow: ако си нарачал трски од 500 УСД и си ги осигурал на 500УСД со тоа што си доплатил само 1% од тие 500 УСД , доколку трските се оштетат или се изгубат тебе ке ти бидат рефундирани сите 500 УСД + транспортните трошоци кои си ги платил за транспорт на пратката .

што се однесува за царинските процедури ... да , секоја пратка над 45 ЕУР подлежи на царинење . Шпедитерската услуга зависи од самата шпедиција ... Ние уведовме цена за физички лица од 1000 ден. за да ги намалиме трошоците на лугето што нарачуваат но аеродром ти наплаќа лежарина која почетна е 1088 ден и расте за поголема килажа . За тоа дека пратките не ги снемува и во македонски пошти :roll:
ке правиме муабет кога ке се видиме ... не е за на форум ;)

рачунај дека ова го работам последниве 16 години и планирам така и да остане 8-) 8-) ;)

за ДХЛ нема да коментирам затоа што не ме интересира како работат , ова што го пишувам важи строго за УПС .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Последна промена од 1 на ТафТабиТ, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 01, 2012 7:12 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON 583
ЛокацијаCOLON Скопје
[quote="JaneMK"]Ajde i jas da se vklucam kako dolgogodishen kupuvac i na ebay i po site evropski prodavnici.Prvo nikogas ne e 100% sigurna pratkata.

Saso si nemal primer eve jas ke vi kazam osiguruvanjeto na pratkata kaj site brzi posti UPS,DHL,TNT,FEDEX e 20% od fakturnata vrednost.ZNaci ako ja namalite fakturata ke vi se namali i osiguruvanjeto.Stignale i centuri trski skrseni so dhl i e isplateno 20 % koga se bunev tamu mnogu ubavo so mali bukvi pishuva 20%.Znaci toa paga u voda.
So airmail samo dvapati se izgubila pratka i toa poshto ima i airmail tracking number se naoga kaj e izgubena i prodavacot ke vi prati nova roba(zboram za renomirani prodavnici).Dvata pati se izgubi vo Madjarska.
Dokolku cenata e nad 45 evra ne se samo carina i ddv.Dokolku e po brza poshta od gore navedenite imate aerodromski troshoci(do sedum dena) 1500 den.spediterska usluga 1500-3000 den plus seto ostanato.Pa vie izracunajte kolku vkupno ke vi dojde pratka od 65 evra plus seto ostanato.Dokolu se najde nekoj carinik znae i na pomala vrednost od 45 evra da ve carini i povtorno gi imate istite troshoci.
Dokolku e so air mail preku poshta troshocite se carina ddv i 300 en spediterski troshoci.

Јане не е баш така како што пишуваш,мошеби си имал лошо искуство меѓутоа не е толку црно...пред два месеци нарачав оптички нишан за пушка што кошта 1200 евра го испратија со ДПД (мислам дека е Германска компанија) гарантираа дека пратката е 100 % осигурана и дека доколку се случи нешто ќе ми ги вратат парите...дури и ми го одбија данокот бидејќи за земја надвор од ЕУ се враќа данокот...имав мали проблеми на царина ама сепак се среди
Единствено беше заебано што оптиката патуваше низ неколку земји и тоа по недефиниран правец (ја следев на тракинг) на пример дојде до Словенија па во Франција па Белгија па пак назад кон Хрватска..

меѓутоа дојде до мои раце...

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 01, 2012 8:45 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
free shipping имаш само кај кинезите за меќународен сообраќај , а кај американците free shipping ти е само за на територија на УСА ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Shoping od internet prodavnici ili Ebay
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 01, 2012 9:05 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON 583
ЛокацијаCOLON Скопје
ТафТабиТ НапишиCOLON
free shipping имаш само кај кинезите за меќународен сообраќај , а кај американците free shipping ти е само за на територија на УСА ;)
Ова не ми е баш јасно..
зар ова не е free shipping ? и тоа за Македонија ?

http://www.ebay.com/itm/Shimano-BB-X-Mg ... 27c92ceb6f

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 52 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum