www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 8:31 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 10:12 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Јас едно време си правев екскурзија на мозокот со отварање веб-шоп..И кога направив математика се откажав одма..Стапив во контакт со Гарднер и за да бидеш нивни увозник директен-ексклузивен директно од Англија имаше некој минимум кој мислам дека беше околу 7-8000 еу(од прилика) комплет царина+транспорт и давачки..Тоа беше минимум за некои блистери само со ситни акцесоари,без конци,ролери и слично што имат Гарднер.Значи во старт само од еден бренд одат 10-15000еу,ако сакаш нормално да имаш скоро од се и да имаш количини од истото.
Потоа контактирав и со Нутрабаитс и таму беше од прилика исто мораше некоја минимална количина за почеток и после со можност да си нарачувам колку имам потреба без ограничување но прво ми бараа доказ дека сум фирма па да ми дадат официален ценовник и кој артикал колку кошта и што морам да купам за старт,ама од прилика Бил ми кажа колку е минимум.
Значи и во Нутра како втор бренд ти одат плус 5-6000еу па направете математика колку Ви требаат за старт и тоа само со два бренда,а со два бренда не можеш да бидеш озбилна фирма и да ги покриеш барањата на повеќето риболовци(крапџии) во Македонија.

Ова е минимум само роба,пресметајте колку би коштало веб-шоп кој ке функционира како што треба кој ке биде поврзан со сметката на фирмата за да може да се плака преку нет и се тоа како еден систем кошта многу плус околу 1000-2000 еу зборувам за озбилен веб-шоп кој ке личи на нешто не веб-шоп од некој средношколец кој ке го направи за едно „фала’’ и нема да личи на ништо. После имате фирмарина,комуналии,струја,вода,придонеси,радиодифузна такса :D и еден куп заебанции..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 10:45 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
toa go zborime Dimitar.ti ke otdes so 7000 eur min. a nekoj ke otide so 70000 eur i za nego od start uste 30-40 % e cenata podole.realno nie sme za takvi sumi premnogu mali potrosuvaci

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 12:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Jane edinstvena sansa ja gledam nekoj koj ima kontakti so glavniot uvoznik za odreden region da stane diler na negovata roba za MK.Carpologija taa roba sto ja zima sto vikas za 1 milion ne ja prodava sam nego za nego rabotat dileri niz cela Srbija.
Znaci eve ti tebe dobra prilika :D zosto da naracuvame roba preku tebe od Carpologija Srbija koga moze da ja imame tuka vo MK.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 12:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
JaneMK НапишиCOLON
toa go zborime Dimitar.ti ke otdes so 7000 eur min. a nekoj ke otide so 70000 eur i za nego od start uste 30-40 % e cenata podole.realno nie sme za takvi sumi premnogu mali potrosuvaci
Да и тоа заборавив да напишам,не дека Гарднер или Нутрабаитс нема да дадат роба и за помала сума,но еве Гарднер ти дава дилерски ценовник со препорачливи цени и ми викат ако минимум нарачаш тоа и тоа од тие цени имаш -27% попуст ако нарачуваш 20%(мислам беше) повеке од минимумот тогаш добиваш плус -5 до -10%,ако порачаш под минимумот тогаш имаш некој -10% или 15% не се секавам..Зборот ми е дека за да отвориш веб-шоп како таклебокс и слични ти треба 10-20 различни бренда и стави ај по 5000еу тоа е веке многу голема сума..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 3:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Dimitar НапишиCOLON
Зборот ми е дека за да отвориш веб-шоп како таклебокс и слични ти треба 10-20 различни бренда и стави ај по 5000еу тоа е веке многу голема сума..
Не е така , нема веб-шоп со залиха на роба !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 3:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Skoro site vebshopovi sto gi nam voedno imaat i malo prodazba ili sorabotuvaat so istata.Zboram za Srbija.Vo MK nema takvi maloprodazbi taka da mora da imas zaliha..

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 3:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
За почеток мора да се нарача минимум количина за да се добие одреден попуст со кој може да работиш.После ке си нарачуваш колку ке имаш потреба..Како и да е после подобро е да имаш залиха од некој артикал кој се бара и продава брзо бидејки не е добро да се остават клиентите да чекаат нешто од увоз кое може ке треба да стигне и со доцнење до еден месец.

И чичко Васил,во цитираното не велам дека мора да се има залихи туку дека треба разна роба од повеке брендови,не може да отвориш продавница или веб-шоп и да продаваш само Гарднер и Нутра..Има луѓе што сакаат и пролоџик,корда,солар,меинлајн итн..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 4:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Така е Димитар, треба да се има разновидна роба но ако немаш други увозници кои би потпомогнале со другата роба негледам како би го направил тоа освен со многу пари !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 4:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ете тука е проблемот кај нас - што на прсти се бројат брендовите кои ги има по нашите продавници и 90% од тие брендови секој ги увезува како знае и умее
значи многу ретко ке најдеш добрамарка(бренд) во две риболовни продавници
- има исти брендови не велам не ама тие се оние како 5 за 100ка чорапи ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 12, 2014 4:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Така значи доагаме до заклучок дека ти требаат многу пари за да се отвори една квалитетна продавница и добро снабдена за да ги задржиш клиентите,бидејки ако пример ти бараат нешто од Корда,а ти го немаш одма ке се бара на друго место и покрај тој артикал во другата продавница ке купат и други работи кои можеби и ти ги имаш и така се губат клиенти и автоматски пропагаш..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS8»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum