www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 14, 2020 11:58 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 3 4 5 6 7 8 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 01, 2017 1:08 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ne se raboti tuka za Ribocentar.
Se raboti za potrebata na ribolovcite vo Makedonija za pokvalitetna ribolovna oprema za koja sto dosega nemale sluh ili samo nekoj imal sluh za taa potreba.
Potreba na ribolovcite da se vleze vo dobro opremena ubava i golema prodavnica, da se ima kade da se vidat i prodrmaat poskapite artikli, dobro izbran asortiman, da mozes da vlezes i da te zagolica zelbata pa iako nemas dovolno pari da si otides doma i da soberes i da znaes deka za 20 dena ke go ima toa sto go sakas da go kupis, da vidis trska od 400 eur i da ja sanjas dodeka gi sobiras parite za da ja kupis, da ne moljakas prijateli i da prasuvas da ne odi nekoj za Belgrad ili Sofija ...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 01, 2017 1:12 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
saso НапишиCOLON
Ne se raboti tuka za Ribocentar.
Se raboti za potrebata na ribolovcite vo Makedonija za pokvalitetna ribolovna oprema za koja sto dosega nemale sluh ili samo nekoj imal sluh za taa potreba.
Potreba na ribolovcite da se vleze vo dobro opremena ubava i golema prodavnica, da se ima kade da se vidat i prodrmaat poskapite artikli, dobro izbran asortiman, da mozes da vlezes i da te zagolica zelbata pa iako nemas dovolno pari da si otides doma i da soberes i da znaes deka za 20 dena ke go ima toa sto go sakas da go kupis, da vidis trska od 400 eur i da ja sanjas dodeka gi sobiras parite za da ja kupis, da ne moljakas prijateli i da prasuvas da ne odi nekoj za Belgrad ili Sofija ...
Од 30.000 регистрирани риболовци, дали 1000 имаат потреба од поскапи артикли...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 01, 2017 1:16 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Засега е радост во рибарската фела дека има нешто доста поразлично и мислам дека како за почеток добро проаѓа.

Се друго е класичен бизнис план. Се зависи од тоа.

1. Секоа Бранд има flagship артикал и на истиот го прави обртот и за другите артикли од истиот бренд кој се споро движечки во трговијата. Потребата да имаш целсона програма е начелно маркетинг од типот....Абе, во Рибоцентар имаш се од PROLOGIC!

2. Мора да се цели кон потрошните работи кој исто така сочинуваат солиден дел од обртот се со цел да имаш константен cash flow.

3. Секој тип на риболов има своја таргет група. Треба микро планирање и добра анализа на пазарот. Пр. Колку риболовци се Крапџии, Спинерџии, Пливкари, мушичари итн. Потоа кој се најголеми потрошувачи од истите...1. Крапџии, 2. Спинерџии, 3 Пливкари, 4. Мушичари итн.
Сите риболовци поделни под вакви категории имаат потрошувака моќ. Тоа лесно се прави со аналитика!

4. Ако се подели по категории, исто така може да се дојде до успешен бизнис план. Пр. Трски, Машинки, потрошен материјал, прихрана, аксесоари итн.

Не сакам да се правам паметен, ама сето ова мора да биде добро изанализирано. Не ми се допаѓа изговорот - тоа ни пратија! Јок, мора според потребите на пазарот да имаш право да донесеш што истиот тој пазар бара. Во спротивно Филип е во право - Ќе остане непродадено како кај Пројан!

Паретово правило, 20% од производите, го прават 80% од прометот. ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 01, 2017 1:20 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Јас фрлив 500€ на машинки кој ги немав видео.

Нема крапџија во МК кој серизоно ужива во истото да на годишно ниво не потроши минимум 500€ на опрема, прихрана, камп опрема или аксесоари.

Замисли да имав можност да уживам во процесот да можам да ги провртам, па да си донесам мислење сам а не да вртам телефони надвор или да читам мислења по форуми да прашувам какви се или сл.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 01, 2017 6:55 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ako sakate da bideme realni, ona sto vo momentov kaj nas sto se prodava ( cest na isklucoci ) ne nitu sredna klasa na kvalitet.
Da se razbira deka najgolemiot del od ribolovcite saka da pomine sto e mozno poeftino no zosto se togas onie setanja po Sofii i Belgradi i onie kupuvanja od internet.
Ima eden kup na ribolovci koj sto gi poznavam koj svojot riboloven pribor ne go kupuvaat od tuka i ne zalat pari za kvalitet.
Za riboloven pribor se dava i posledniot denar.
Zatoa onie muabeti, vo kriza sme, ne se ima pari i ne drzat voda.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 01, 2017 8:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Реално гледано од аспект на спин риболовот,сем два-три бренда на воблери,кашики и останато во државава нема што и каде да се купи...Компир пред некој ден пиша дали некој продава ујка бели денсер...сака да купи,а ја нема нигде кај нас...Во Рибоцентар донесоа и ги рсспродадоа одма...Уште еден куп такви случаи каде колеги сакаат да купат опрема,и тоа скапа,професионална а неможат да ја најдат кај нас...
Едно е јасно,ризикот носи успех...пример е Рибоцентар,успеа да ни ја доближи Србија,Бугарија...

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 03, 2017 12:22 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Лимун, Ујка не е скапа опрема. Нешто под средина е ;)

Сале, има луѓе што трошат пари, ама како што кажав тоа се 1000 од 30000.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 03, 2017 12:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Stavi gi tie na strana.
Neka ne se 30.000 neka se 20.000.
Trosat li tie vo prosek po 3000 godisno za trska, masinka, konec, tapa, jadicka ................................................
Ete ti 1.000.000 EUR

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 03, 2017 12:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Филип НапишиCOLON
Лимун, Ујка не е скапа опрема. Нешто под средина е ;)

Сале, има луѓе што трошат пари, ама како што кажав тоа се 1000 од 30000.
Не ме свати што сакав да кажам,а не ни очекувам да сватиш... :D нема ни ујка да купиш,а камо ли други поскапи воблери,кашики,мамци...

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: biznis so ribolovna oprema
ТемаИспратеноCOLON Саб Jун 03, 2017 5:36 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
saso НапишиCOLON
Stavi gi tie na strana.
Neka ne se 30.000 neka se 20.000.
Trosat li tie vo prosek po 3000 godisno za trska, masinka, konec, tapa, jadicka ................................................
Ete ti 1.000.000 EUR
Не си видел многу работи. Пола од нив ни 500 годишно не трошат...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 3 4 5 6 7 8 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum