www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Aпр 24, 2024 4:27 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 5:22 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Во Неделата на 9-ти бењ решен да одам три дена на риболов , но не било пишано. Во Саботата кога се отвори небото , па еден дож кој продолжи и цел ден во Неделата. Ако на тоа придодадам дека температурата од 26степени падна на 4-ри може да си ја замислите целата ситуавија.
Значи патувањето се одложи и гледајќи ја временската прогноза решив да тргнам во Среда. Боилите уште од Саботата беа на балкон , разни аромати та доле се собраа сите мачки и кучиња од цело маало.
Го дочекањ и мојот ден Д и рано сабајле пијам кафе , слушам прогноза за времето кога во еден крај од Бугарија земјотрес а и воздушниот притисок низок у ПМ. Ту си викам па зарем е возможно да сум толку баксуз, ама нема назад , припремите одавна се готови и почнува товарењето на приборот.
Малку за носењето на приборот: значи на типот кој го измислил лифтот ако Шведите не му доделиле Нобелова награда ќе си носат грев на душата цел живот. Мислам дека тоа е најголемиот пронајдок на сите времиња.
Е кога се беше натоварено тргнав кон езерцето на околу 80км. од Софија кон едно мало место Костенец. Меѓу крапџиите е познато под името Суки Лејк , многу пријатно место за одмор и отпуштање од секојдневниот хаос во големите градови. Како патував се јавив на консесионерот да го запрашам за совет која позиција ќе ми ја препорача за ова годишно време. Не дека не сум ловел таму но и не толку често па така секој совет кој ќе допринесеше риболовот да е интересен беше добре дојден.
По краток договор решивме да ловам на позиција 1 тоа е до самата брана во длабокиот дел од езерото. Ниските температури допринесоа водата да е доста ладна па претпоставувамвме дака и рибата е повлечена во подлабокиот дел.
Пристигам на езерото се пријавувам кај чуварот и со колата се упатувам кон моето место. До мене на 2-ра позиција имаше двајца колеги а на 4-та еден колега ловеше сам. Кратко запознавање , малку муабет околу тоа активна ли е рибата или не и Јас земав да се приготвувам. Прво го отворив шаторот ( си викам какво е времево ајде да не седам во кола цел ден ) потоа новиот род под кој за првпат го тестирав на овој риболов , па трски и се друго.
Уште од дома си бев подготвил малку прихрана , боили искршрни , околу кило пченка исто толку пелети и околу половина килограм коноп. Решив да не форсирам многу со ситна прихрана , само неколку ракети а остокот од прихранувањето си беше само боили
Првиот ден ми се насмеа среќата со еден шарко од околу 10кг. (рибите одавна не ги мерам, ми се чини бесмислено,не да немам со што) па ако на некој му се види мојата проценка преголема , прифаќам корекција. После него дојдоа уште две бебиња та веќе и расположението си беше на ниво.
Во Четвртокот сабајле дојде Пламен конценсипонерот на езерото та тој ден ловевме заедно . Ова ловевме читајте го во наводници, цело време си го отседовме ете така во муабет, времето де сончево , де ветер , де дожд. Ме чуди како и снег не заврна. Некаде после пладне поново риба кај мене и уште едно бебе.
Почна да се смрачува па Пламен бидејќи си имаше други обврски си тргна и Јас останав сам на целото езеро. И другите колеги некаде околу пладне си беа тргнале.
Сигурно од бебе не сум си легнувал во 18 а станувал во 8 наутро . Е тука тоа ми се случи и двете ноќи. Всушност втората станував бидејќи рибата за моја радост беше решила да јаде. Е се ќе беше супер ако цела ноќ не врнеше , па и покрај топлата облека не е многу пријатно во никое време да вадиш крапови а врне ли врне. Ама тоа си е. До утрото имав четири риби во карп саковите му телефонираф на Пламен дали ќе доаѓа да ѓи снима. Бидејќи беше зафатен го замолив чуварот да ми направи неколку снимки од овој риболове излет.
Што користев за мамци : ловев на боили Тути Фрути по мој рецепт и на Meteor од CC MOORE. Вториот ден ловеве на двете трски на снежен човек и се покажа поуспешно од презентација на боилата на самото дно. Ловев на околу 70м. од брег , за тридена потрошив околу 12кг. боили. Останаа доста ама следната недела ќе се потрошат.
Ајде доста сум пишувал еве и малку снимки

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Се одморив одлично , имаше и по некоја рибка , во целост 5+
ПС.рибите веќе се покриени со слуз па поради лизгавоста многу е тешко да се направат и убави фотографии


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 5:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Kratko,jasno i epten precizno...Odlicno..Majstore spremen si vojnicki,se pod konec,se na se ubavo si pominal i ventilite si gi izduval......

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 6:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
bravo Vasil....dali ezeroto e komercialno ili slobodno ezero za ribolov.....kako i da e toa sigurno nema da go namali tvojot uspeh vo ribolovot....12kg boili :shock: :shock: mozam da zamislam kolku samo vreme treba za toa se da se prigotvi,a za finansiskiot del da ne ni zboram....toa e samo potvrda deka ljubovta kon sportot nema granici

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 6:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
bravo Vasil
mnogu dobra reportaza.Da te pofalam deka si so mnogu mlad duh.Koja ja citam reportazava kako da ja pisuva nekoj od 25 god a ne nekoj od 45(kolku sto pretpostavuvam deka imas).
steta sto si krapdjija :lol: :lol:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 6:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Филипе тоа веќе на езерата за слободен риболов и не остана риба. Добро е што има вакви консенсионери кои се корекни па можеме малку слободното време да го поминеме на рибилов.
За боилите, па Филипе јас две третини вратив , беше доста ладно и намаше смисла да ги потрошам. Иначе ретко се случува да останат ;)
Илија благодарам за комплиментот по однос на годините, Јас сум на 57 .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 6:20 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
vasil НапишиCOLON
Илија благодарам за комплиментот по однос на годините, Јас сум на 57 .
Dobro de so toa 45 sakav da ti laskam :lol: :lol: Pretpostavuvav deka si 50+ ama ne i deka si 57.
Kako i da e komentarot e uste tuka.BRAVO ZA DUHOT.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 6:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Браво за убавата репортажа,и покрај лошото време многу убаво си поминал ,топ риболов :D

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 7:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
На форумот почнавме да се грижиме да не те навеал некој Бугарски снег негде :mrgreen: :mrgreen: Сега претпоставувам си нов човек :mrgreen: и ќе држат батериите 5-6 дена...и после пак на риби :D Браво за излетот ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 7:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
dobri ribi :)
a na 57 godini nema da se lutis ako ti vikam dedo vasil neli? :?:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Одам по риба и точка
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 14, 2011 7:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Нема , па јас сум дедо веќе 12 години на две прекрасни девојчиња моите анѓелчиња. ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 26 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum