www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 23, 2024 3:25 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 11:09 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 09, 2010 2:10 pm
МислењаCOLON441
Јас мислам дека секој вид на риболов ќе биде морален ако таму има чувар и секоја уловена риба ќе се враќа назад!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 11:19 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Kremenadla НапишиCOLON
A што има неморално во риболовот со тиролско не разбирам!!! Јас баш сакав да пробам ме интересира како иде!!!
Колку што јас знам, во сите нормални земји тиролското дрвце е забрането (дури и во балканските земји). Со тиролско ја изловија (читај уништија) пастрмката во Радика. Со тиролското нема лезет кога ловиш како со мушица/воблери, тоа се користи за изловување. На него не се става една мушичка, туку 3-4-5, или некои ставаат живи мамци...

Реките како Треска, Радика и сл, насекаде се заштитуваат, се одредуваат делови само за мушичарење, делови за спин и сл, а живите мамци се забрануваат (не ги спомнувајте Франција/Германија за живи мамци - таму се почитуваат законите и рибата не се изловува)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 5:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ni sme makedonija pa zatoa vo dozvolite nikade ne e precizirano deka e zabraneto lov na tirolsko ili pak na zivi mamci,vo zakonot za sportski ribolov pisuva deka pod sportski ribolov se podrazbira lov so jadica i trska na max tri stapa,se drugo e krivolv.Se secate li 2007 koga pocna naglo da se lovi so mrezicinja vrzani na konec i stap,prisustvuvav na sudenje na eden komsija koj go fatija kako lovi so mrezice,i sudikata kaza nemozam da go kaznam covekot poradi toa sto vo zapisnikot ste napisale deka bil faten so lov na stap i mrezice vo zakonot stoi deka bilo kakov ribolov so pomos na stap e dozvolen,ponatamu kaza jas znam deka od moralna strana e kriv ali od zakonska strana e ispraven.Ali kako bese onaa narodna svraka od kol na kol na eden ke se nadene, posle godina dena alfite go fatija na lice mesto kako vlece mreza od 15metri i lani mu presudija kazna od 65000den

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 7:07 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 09, 2010 2:10 pm
МислењаCOLON441
Јас сум ловел мрена на некој сличен начин и некако Филип не се сложувам со тебе дека нема лезет или дека е криволов, сеуште мислам дека проблемот е во враќањето на рибата назад. Еве уште еден факт, првиот пат кога одтидов на матка со двајца мои пријатели да ловиме пастрмка едниот фаќаше на тиролско, а другиот на мепс, првиот имаше една пастрмка, а додека другиот пет. ???????? Во што е проблемот. А сум видел и на мушичара како ставаат две до три мушици. Не разбирам, мислам дека време е да ги разграничиме спортскиот риболов од криволовот. Јас таа пастрмка и да ја фатев на тиролско пак ќе ја врате назад, и немаше никаква штета да направам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 9:50 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Филип НапишиCOLON
Kremenadla НапишиCOLON
A што има неморално во риболовот со тиролско не разбирам!!! Јас баш сакав да пробам ме интересира како иде!!!
Колку што јас знам, во сите нормални земји тиролското дрвце е забрането (дури и во балканските земји). Со тиролско ја изловија (читај уништија) пастрмката во Радика. Со тиролското нема лезет кога ловиш како со мушица/воблери, тоа се користи за изловување. На него не се става една мушичка, туку 3-4-5, или некои ставаат живи мамци...

Реките како Треска, Радика и сл, насекаде се заштитуваат, се одредуваат делови само за мушичарење, делови за спин и сл, а живите мамци се забрануваат (не ги спомнувајте Франција/Германија за живи мамци - таму се почитуваат законите и рибата не се изловува)
moralno e tiroskoto drvce i toa kako,samo nekoi nacini na lov so tirolsko ne se moralni i nesakam da gi kazuvam,nacinot na koj se faka kaj nas e moralen i najiskreno jas uzivam vo lovot odnosno mi pricinuva ogromno zadovolstvo,i toa deka so tirolsko se izlovuvala ribata e apsolutno netocno zatoa sto procentot na izvadeni ribi e okolu 50-60%,sto znaci deka ima mnogu udari i otkacuvanja i toa go pravi interesen ribolovot,kako i toa deka e mnogu lovno e isto taka netocno zatoa sto nekolku pati lovev bukvalno od izgrejsonce do zajdisonce bez nikakov udar i toa na provereni i neislapani mesta kaj sto znam (a mnogu znam deka) ima ribi.Kako i da e sezonata na lovnosta na tirolot mu zavrsuva i nema da bide kojznae kolku aktivno od sega pa do kasna esen,sega spemajte suvi misicki i na povrsina so pastrmkata tango ke igrame :lol: :lol: i pamet vo glava za treska ima mnogu mali pastrmcinja od 100-200gr da se vrakaat vo voda i so pogolemite poselektivno nemora da se zemat site doma pa i niedna nemora.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 9:55 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Kremenadla НапишиCOLON
А кое време одиш најчесто да знам деновиве да се погодиме!!!!
ke se cueme i odime jas neodam kojznee kolku po saat dva si praam kejf utre odam kaj sisevo ako imam vreme posle sisevski most ke pretresuvam do prikolki okolu 10-11saat

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 9:59 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Филип НапишиCOLON
jontra_man НапишиCOLON
И јас денес бев на Матка чисто на прошетка.Цело Скопје мислам дека беше собрано.Рибари колку сакаш.Имаше што фрлаа на васер,блинкер и воблер.Што е нај трагично само јас видов тројца што ловеа на тиролско.Па нели е неморално да се лови на тоа (барем според мене).Не ми се направи ќејф да видам некој на мушица да лови.

Џонтра, за мушичари ќе си дојдеш порано, сабајлечки, и ќе ги видиш ;)
Инаку, цело Ѓорче лови на Треска, и 90% се со тиролско...

Инаку, мило ми е што Кременадла реши да пише ;)
Поздрав друже, до следниот пат кога ќе закачиш риба и ќе ни пишеш пак ;)

[ img ]
filipe da ne imas nesto protiv nas gorcevcite :evil: :evil: :evil: sto lovime na tirol :lol: :lol: :lol: a ovoj musicarov poznat mi e nesto a na mestoto kaj sto stoi tirolecot e fatena taa od 2800g zatoa stoi toj misli deka ke fati ista takva, cela nedela frla toj tamu :lol: :lol: :lol:

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 11:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
UTRE NAPAGJAM I JAS OKOLU 9H NA MUSICARKA(STROGO).
NE OCEKUVAM NISTO SPEKTAKULARNO KAKO STO NE OCEKUVAV I PROSLIOT PAT I PREDPROSLIOT I PREDPREDPROSLIOT I PRET....
NO TEMATA E PROSETKA DO MATKA ZAR NE?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 28, 2011 11:23 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
ilija НапишиCOLON
UTRE NAPAGJAM I JAS OKOLU 9H NA MUSICARKA(STROGO).
NE OCEKUVAM NISTO SPEKTAKULARNO KAKO STO NE OCEKUVAV I PROSLIOT PAT I PREDPROSLIOT I PREDPREDPROSLIOT I PRET....
NO TEMATA E PROSETKA DO MATKA ZAR NE?
obavezno zemi BWO(blue winged olive),faznov opas ili nimfa martovka crvena kako i emerdzer svetli boi od bela do svetla kafena na pomali jadici od 10 pozzz bistro

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Мала прошетка до Матка!!!
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 29, 2011 7:45 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ilija НапишиCOLON
UTRE NAPAGJAM I JAS OKOLU 9H NA MUSICARKA(STROGO).
NE OCEKUVAM NISTO SPEKTAKULARNO KAKO STO NE OCEKUVAV I PROSLIOT PAT I PREDPROSLIOT I PREDPREDPROSLIOT I PRET....
NO TEMATA E PROSETKA DO MATKA ZAR NE?
Во неделата, со сонцето беше перфектно на Матка :) А Перун спиеше... :lol:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum