www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 20, 2024 1:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 12:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Епа драги пријатели риболовци по подолго време следење и читање на вашите новосоздадени теми со доста мака се обидов и јас да создадам една.Станува збор за риболов и дружење на прекрасното езеро Козјак кое подолго време го посетувам за рекреативен риболов и ладење на главата од секојдневните проблеми :). Така и овој пат, го посетив во петокот на 03 јуни, стигнавме рано сабајлето на брана (кај шо ги пуштаме чамците) а тамо немаше игла каде да падне.МИТИНГ !!!Сакавме само да се изрелаксираме. Разочарани се пробивавме меѓу рибарите и се сместивме на една карпа абе...... ко диви кози.Ништооо.... нема тука лезет парталите и назад ! Право дома и одма нов договор. Дефинитивно мора да се иде со чамец. 2-3 телефони и екипата беше спремна за дводневен риболов во саботата.05ч и тргаме.Стигнавме на брана а тамо иста песна.Чекаш пола саат за да си го пуштиш чамецот у вода, божем за млеко и леб се чека :) Дојдоа и нашите 5минути и кинисавме.Тргнавме на улив, наводно тамо јадело.По пат се изнагледавме убавини иако времето за почеток некако ни се мрштеше.
[ img ]
[ img ]
Беше бајаги ладничко а дуваше и некое ветерче абе смрзнавме !!!
[ img ]
[ img ]
Кога конечно се договоривме каде ке се сместиме и го врзавме чамецот, ги фрливме дубинските малку поднакрмивме и седнавме да згрееме душа.Нормално за аирлија векје се беше наместено и требаше да се направи дезинфекција на грлото :D
[ img ]
Водата беше мутна и освен некоја плашка ништо друго несакаше да мрдне добри 3-4 саати!У меѓу време моравме да ја таманиме жутата зашто почна да се топли :D Сменивме мамец, стаивме џигер и оп.... почна ! Ајде аирлија излезе првото кленче околу 300грама. По него и второ трето..... све ко у калап праени ! Ама ние несакавме да ловиме клен! Чекавме крап и караш....ама резултат немаше. Шо да праиме, се спакувавме и се преместивме друго чаре немаше. отидовме едно 2км погоре во едно заливче пуно гранки. Фрливме две раце шекерац и една- две топки крма и по 2 минути излезе првиот караш. Убав бабачко 400-500 грама и право у чуварка! И почна серија јадеше за мерак се докај 19ч. И тогаш ко отров да му фрли некој.Престана и нејкеше да чуе. Накрмивме добро и пошто више се стемни стаивме ампули, преместивме дубински, нафрлавме стара пченка и ни остана да чекаме.Луѓе верувајте цела ноќ НЕ ПИПНА НИШТО ! ! ! Дуваше силен ветер и цело ѓубре го донесе у заливот! Немаше фајде си легнавме! Сабајлето има што да видиш..... 5 кубика гранки околу чамецот :o И следуваше чистење!
[ img ]
Таман очистивме средивме и почнавме пак да си вадиме караш без пречки,нежно засвире шпунглата на една дубинка.Почна врвот да се витка и таман помисливме дека е некој покрупен караш, самата контра го покажа спротивното.Животињата тргна накај гранките. Држ недај, влечи пуштај, за кратко време овој убавец се најде во нашето кепче :D
[ img ]
[ img ]
И таман помисливме дека малерот е скршен, со прекрасен улов на клен и караш и на крај овој убавец, на тапа на лежење со мамец ЦУК медовина, и 4ка јадица имав прекрасен удар.Удрив една душманска контра, и го задржав........но само 10тина секунди :x .20-ка конец пукна ко петарда :shock: и со се тапа одгњури у дубина. Више не ја видов тапата!За 5 минути ме укаса оса ми потече раката! На следното ставање караш у чуварка уште еден шок :shock: Чуварката скината на дното. Поситниот караш нигде го нема! Нервоза, пцуење колку сакаш!Почна да врне, се спакувавме и си тргнавме. ова беше лично мојот улов за тие два дена.
[ img ]
По пат уште поголеми малери, од невремето што не фати додека си одевме неможевме да ги гледаме трупците по вода што пловат и двапати лупавме у нив и ни се кинеше кајла на моторот, па мењање зафрканции колку сакаш! Битно стигнавме живи и здрави очистивме рибата ја насоливме и за ден два требаше да се дегустира :D
http://img15.imageshack.us/img15/6204/img1420rx.jpg
http://img847.imageshack.us/img847/8750/img1423g.jpg
Така заврши мојот риболовно малерско среќен викенд :D
До следното видување на терен со рибарски поздрав БИСТРО ги поздравувам сите риболовци.
ПС: ОГРОМНА БЛАГОДАРНОСТ ДО КИРЕ што ми помогна околу изготвивањево на мојот излет ! ПОЗДРАВ

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 1:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
ЦЦЦЦЦЦЦЦ,аииии после јас не сум се јавувал :lol: :lol:
Шала се разбира :D ,Даре одлично сте поминале супер.Инаку имаше утакмицава и второ полувреме ама пусти батерии од апаратите празни.Инаку карашите беа како локум.
Здраје боже ке направиме еден заеднички риболов,на Козјак има колку сакаш вода нема потреба од пожарни :lol: :lol:
Ете што значи амблемче одма репортажа,не за џабе викаат фрли рипче фати крапче :lol: :lol:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 1:26 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Супер репортажа, ама јас никогаш не би се откажал од клен за караш ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 1:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
^^^ Moj covek...isto mislenje...Vo sekoj slucaj odlicno druzenje i reportaza samo prodolzete...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 2:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Филип НапишиCOLON
Супер репортажа, ама јас никогаш не би се откажал од клен за караш ;)
se slagam ama ti objasniv klenovite bea sitni se gleda i od slikite na masa osven tie dva tri pokrupni a vodata bese mutna mnogu i morase da se preorientirame ama ne bese za dzabe ovoj pat :D
kompir99 НапишиCOLON
^^^ Moj covek...isto mislenje...Vo sekoj slucaj odlicno druzenje i reportaza samo prodolzete...
Abe druzbata si bese top, samo sto ja neznam so maler me utepa, koj li komsija me vide sabajleto koa idev, maler mu e*am ko da me zamoca :D :D :D
vo sekoj slucaj fala za pozitivnoto mislenje
kire НапишиCOLON
ЦЦЦЦЦЦЦЦ,аииии после јас не сум се јавувал :lol: :lol:
Шала се разбира :D ,Даре одлично сте поминале супер.Инаку имаше утакмицава и второ полувреме ама пусти батерии од апаратите празни.Инаку карашите беа како локум.
Здраје боже ке направиме еден заеднички риболов,на Козјак има колку сакаш вода нема потреба од пожарни :lol: :lol:
Ете што значи амблемче одма репортажа,не за џабе викаат фрли рипче фати крапче :lol: :lol:
Абе ти си мој брат, поддршката и дружбата со позитивни луѓе неможе да донесе лош помин на риболов, едино малер да не те запука, ама и тогаш ако не јаде рибата, тоа не е никаква пречка да не јадеме ние :D :D

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 2:45 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Maј 18, 2011 11:08 pm
МислењаCOLON181
ЛокацијаCOLONСкопје
Браво Даре одличен улов ! ;)

_________________
Eee Бах, Бах.. еден ебах и тај умре..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 2:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Crucial НапишиCOLON
Браво Даре одличен улов ! ;)
Фала брат да си жив и здрав да ти даде господ најмалку дупло од мојот улов да фатиш :D
Битно да се направи мерак !!!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 3:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Браво за уловот брат,инаку добро си го зграпчил крапот требало и опашката да му ја пресечеш...за секој случај да не избега :!: ....шала брат :)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 3:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... супер улов и интересна репортажа, браво ;) Ко Фото-Модели ти имет позирано, од двете страни ги имаш сликано, само плашките по еднаш, ама ај ко ќе пораснет и нив :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 08, 2011 3:40 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Интересна репортажа, ме бендисува раскажувањето, со два три збора си раскажал доста случувања, само напред


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 22 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum