www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 25, 2024 1:54 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 11:27 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 10, 2011 1:16 pm
МислењаCOLON108
Letovo na odmor vo Hrvatska-Rovinj. Setas 2 dena okolu i konstatiras deka mestata kaj sto lokalcite lovat e na 2 min od smestaj..... LE PO TA! :D
Odma tuka od desna strana na slikava sto sledi.

[ img ]

Hrvati pecaaat na mrtvi srdeli, ama neli jas ne sum po cekanjeto, pa posle konsultacija so eden mlad lokalen decko (koj bese edinstven spiner), trk u prodavnica i kupuvanje, kako sto on vika 'THE mamecot'! za Strelka. Nikogas nemav loveno strelki i od toa sto go vidov se popaliv uste tolku. Lavrak tuka, kao nemalo vekje nekoe vreme. Strelkata go potisnala :D
So mene si bese vernoto drugarce Daiwa Exceller - djiger-che 8-35, so Red Arc-cheto, pletenica Robinson(zutata)0.15 i podvez fluor karbon 0.25

'The mamecot!'
Savage Gear - Psycho Sprat
metalna 35g

[ img ]

So ova teskichko zelezo, vlecenje extremno brzo....ruka zdobolue. So brzo vlecenje odi odma pod povrsina i cesto izletuva od voda, pri sto strasno jako shlapa koga povtorno kje dopre voda.
Na ova cudo uste prvoto popladne 3-4 ribi na stap i mozebi uste tolku promasuvanja sto gi gledas, posto se' se odviva na sama povrsina. Koga gi gledav tie usti, opaski, slapanja na povrsina, poluduvav verujte! Ludo agresivna riba...masinkata zui na sekoe moe pojako privlekuvanje koga ja imav na stap (red arcot ne e dovolno jaka za morence!), a ribata e beter od najbesnata pastrmka! Izletue od voda barem edno 5-6 pati dur ja privlekuvas i toa po pola metar nad voda, pa kje trgne nadole kao torpedo...cudo! Rezultatot - FRUSTRACIJA, SITE RIBI OTKACENI, nitu edna na suvo...a koa kje ja vidam tuka blisku kolkava e, se mocav u gakji! Na kraj si ostanav bez Psyho-to, poslednata bese mega i ako drugive se otkacuvaa, ovaa imase pregolema usta i podvezot go skina kao puter! Si ja zamishljav...cim go pregriza, znaci cel mamec (80mm) go g'tnala, posto obicno od pozadi udara...ne e kako LAvrache (direkt u'glavu) :)
Utredenta si vikam, aj poso brzo se vlece ova cudo, mozebi zatoa ne se zakacuvaat ko so treba, pa si go zemav drugarceto so si go nosev so mene, a nikogas ne mi donelo uspeh

DUO - Pencil...bas ovaa boja

[ img ]

Se pokaza PERFEKTEN!
ZOKI - ribarski prikazni, nemas od niv vise! A i od drugi sto treba da ima, nema :) Mala kritika ne e na odmet. Nejse.
I na nego ista prikazna se slucuvase.
Se vodi so neprestano tvichanje na vrvot na stapot i namotuvanje vo isto vreme. Raboti TOP! Rezultatot ist, promasuvanja, zakacuvanja...trae borba minut-dva i op, ja nema! Frustracija ponovo! I taka celo poladne. Tuka vekje mi pukna filmot! Si palam cigarceto i si razmishljam sto bi bilo ako probam dole...djigche - moja omilena zanimacija. Stavam 12g glava 9sm shad i posle 2roto zafrluvanje, eve go rezultatot

[ img ]

Treba li da pisuem, deka pak sum FRUSTRIRAN...duri i sekoj zub bese ocrtan, vednas zad jadicata :evil:

Kako i da e, na kraj uspeav da izvadam edna i toa na DUO-to :)...ama najmalata so ja osetiv na stap! Okolu 500gr. Verojatno zatoa i ja izvadiv :D :D :D Nemam slika od lice mesto, imam video, ama nemozam da go uploadiram :(
Mozebi od kako kje mi kaze nekoj kaj da go zakacam :D

[ img ]

Se na se, super iskustvo i dovolno za da svatam deka morskata riba e moja sledna igrachka!
Eve uste nekoja slika od ambientot i kolegata sto go snimav i slikav so edna golema lepotica :D

[ img ]


[ img ]


Posle sve ova letovo, sledi reportazata na Saso...i op, mene crvot u g's pocna da mi raboti. Si mislam na Grchka ceeeelo vreme...i dojde denot za trganje.

Inace, golema blagodarnost do Saso, koj nesebichno ni otkriva lokacii, mamci i nacini za dobar ulov i sekogas interesen sogovornik...nase e da udrime na praksa!

Se trgna okolu 3.30 na pladne, tamu bevme na samrak, dovolno za da izvidime teren i situacija.
Vecerta od 20.00h pa do 02.00h frlav djigovi vo site varijanti na gramazi i boi, vlecenje so cupkanje, kontinuirano, vaka taka...dzbe. Lavrak ni za lek! A tuka e, gledas cela vecer kako moreto vrie, ama...negde ja greseeev. Toa e, ne sum Saso :D :D :D
Pocna da razdenuva i pa se resiv da se prefrlam na vobleri - povrsinci i plitkoronci...tuka pocna igrata! Strelki! Ja ocekuvam da brkam Lavrak, ono prvata riba strelka. E sega si vikam, nema da go jadam kako letoska. Menjanje trokuki na site vobleri! Staviv pomali...da moze da ja g'tne malce, ne samo na usna da se zakacuva :D
Zavrsivme so pecanje okolu 9.30. Vkupno 4 saati lovenje od razdenuvanje.Nokjta ja zaboravam 8-)

Od tekst tolku, sega nekolku slikichki za ambientot i ulovot.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Pozdrav i BISTRO!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 11:29 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Секоја чест Кокан :NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy:

одлична репортажа и преубави риби :~~ :~~ :~~

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 11:34 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
:eatdrink: :saso:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 11:35 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 10, 2011 1:16 pm
МислењаCOLON108
Ehhhhhhh ja utnav rabotata...GLAVNATA SLIKA NE JA STAIV :)

Zena mi mozda neznae da snima, koa ja vadam ribata pola ja ima pola ja nema, ama slika mi napraila, TOP!
Eve ja 8-)

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 11:36 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Znaes ti da uzivas.
Super.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 11:39 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Абе на телефон кога ги гледав, поголеми ми изгледаа :D Фала за репортажата што ја сподели со нас :lepi: :~~

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 12:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
kokan НапишиCOLON
Ehhhhhhh ja utnav rabotata...GLAVNATA SLIKA NE JA STAIV :)

Zena mi mozda neznae da snima, koa ja vadam ribata pola ja ima pola ja nema, ama slika mi napraila, TOP!
Eve ja 8-)

[ img ]
Slikava e top stvarno.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 1:03 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aвг 22, 2011 9:47 pm
МислењаCOLON130
Auuuuu :NotWorthy:
Si gi potepal,sekoja cest,golemo uzivanje e ova,
Sega pametot ti e non stop na more :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 5:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
se e kako treba....

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Morski dozivuvanja
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 04, 2016 5:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Си им го нашол штабот :D Секоја чест мајсторе,стрелката е риба која треба да се осети на трска :lepi:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum