www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 2:17 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 08, 2016 10:41 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Есен. Крај на Октомври месец, 22 до 25. Езеро Козјак. Со другарми Трајче пецаме за крај на сезона 2016. Првиот ден бираме локација и се улогоруваме. Местото е накрмено и стаповите зафрлени. Никојпат првиот ден не очекувам некаква активност на риба, но и вториот помина без активност. Дури третиот ден се јави рибата. Од 8 до 9 излезе еден крап и два клена од кои едниот околу 1,5kg а другиот околу 1kg. До крајот на ден излезе уште едно крапче и еден клен под кило. 5 риби. Одлично. Четвртиот ден излезе најубав. Од рано утро сонце и мирно, но активност покажаа само две крапчиња од 9 до 10.

[ img ] [ img ]

По мене одличен резултат за крај на сезона. Барем така си мислев до вторник 29 октомври кога ми се јави другарми Саше. Незнам дали му беа потребни повеќе од 3 збора да ме кандиса за повторно одење на Козјак. За 5 минути се беше договорено. Одиме од петок до недела.

Петок рано сабајле едвај ја утоваривме и мојата опрема во колата на Саше. Правац Козјак, кај Сасој со кого прдходните денови договоривме да пецаме заедно кај него карши рибникот.

Сасој не пречека со кафе и ракиче. Муабет додека го испивме кафето и веднаш со сонарот во чамец. За разлика од август, кога на таа локација пецав на трипати, водата сега е многу пониска. Одиме прво да одбереме локација и да накрмиме.

[ img ]

Разочарување. Местото за ова ниво на водата е премногу плитко. Овдека нема риболов. Што сега да работиме. Пријателот со чамец од Близанско е во Скопје и доаѓа дури попладне. А и Сасој поради обврски на рибникот неможе да не дружи. Каде да одиме и што да работиме? Со тоа прашање се поздравивме со Сасој и полека појдовме кон Близанско.

Погледни овде, погледни онде и застанавме на место каде околу средина на отомври пецав. Местото ветуваше и решивме да останеме тука.

[ img ]

Теренот ми е познат и не ни трба сондирање. Во 13:00 се беше готово. Наместен логор, накрмено и зафрлено. Покрај брег на некои 5-6 метри рипа риба. Бојник. Веќе две години носам исклучиво крапска опрема и малце се покајав што не го носам телескопот со мене. Онака да утепам време.

[ img ]

При крај е и вторит ден а удар на крап нема. Предходниот ден имавме барем титкање на ситна риба на хранилиште а сега ни тоа го нема цел ден. Моралот ни се крена со стемнување. Почна да рипа крупен крап. Плауууу од лево. Плаууу од десно. Пред нас на сред езеро. На хранилиште. Но денот заврши без музика од сигнализаторите.

[ img ]

Го испивме и второто утринско кафе и полека ја пакуваме опремата која треба некои 200 метри узбрдо да ја изнесеме на пат, кај колата. Одеднаш без било каква најава пишти сигнализатор. Контра и имам риба. Ова е мој прв крап во Ноември. Полека со мерак го влечам кон брегот и по кусо време заврши во кепчето.

[ img ]

Околу пладне веќе се што ни беше непотребо беше пренесено и утоварено во колата. Седиме и одмараме уз бла бла бла муабет и повторно ран. Додека станав и стигнав до полпат до стапот, а бев на некои 2m од нив, се стивна. Свингерот си стои во горна положба како ништо да не се случило. Што да работам. Да контрирам или не. Ранот беше голем за ситна риба, а пак да не се закачи??? Сепак одлучив да оставам и ништо да не чепкам. И бев во право. За 10-15 минути повторно ран на истиот стап. Контра и тука е. Набргу и второто крапче оп у кепче. Толку за 2016.


Осврт на сезона 2016
    • Годината ја започнав со купување на нов сет на параболици, Barklay B2 XLR 13"/3.6lb.

      Парите планирани за нови машинки Shimano XTA LC завршија во буџетот за свадба на поголемиот син.

      Заминав во пензија, а од отпремнината, благодарение на Аки Рибар успејав да си купам нов шатор Daiwa Infinity Ground Hugger.

      Се преселив во нов стан, додуша привремено додека не се изгради мојот.

      До крајот на Јуни успеав да заминам само дваипол пати на риболов (ова пола беше крадење време додека носев покани за свадба кај братучедми во Криволак). Но затоа од Август наваму ме заборавија дома. Се риболови од 4-5 ноќи. Ретко 3. Ме заборавија дома.

      И да. Го пуштив во употреба новото бродче хранилка. АРКА – Т5.

      [ img ]

      [ img ]

      [ img ]

      [ img ]

      [ img ]

      [ img ]

      [ img ]

      [ img ]

      [ img ]

На крај сакам да ги поздравам и им се заблагодарам за дружба на сите што оваа година пецаа со мене: Сашо (Раец), Трајче, Сашо (Сасој), Мики, Сашо (Паланка), Љупче, Панде (Зденко), Јоцо (Фиксна), Бојан, Стамбол (Горан), Зелен, Цана . . . (се извинувам ако некого сум го изоставил, не е намерно и плаќам пенали).


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2016 10:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Да ти се множат вакви моменти мајсторе...преубаво :fishing: :NotWorthy:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2016 10:14 am 
Отсутен
Wannabe Модератор

РегистриранCOLONСаб Ное 12, 2011 4:15 pm
МислењаCOLON327
ЛокацијаCOLONSkopje
Одлично.
Догодина поуспешно, со поголеми риби и повеќе заеднички дружби :!:

_________________
Независен кандидат за модератор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2016 11:54 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Добра година Боби. Догодина уште подобро. :lepi:

Репортажава е хронолошки одлична.
Секоја чест да континиутетот на репортажи оваа есен. :ok_ok:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2016 1:50 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 12, 2013 5:17 pm
МислењаCOLON222
ЛокацијаCOLONСкопје
Bravo Majstore.Ubavi se vakvi momenti za gledanje,a sekako i vie ste uzivale zaedno so site lugje.Narednata godina da ti bide uste poberiketna od ovaa i sekako Cestitki za svadbata na sinot,pa dogodina da ne iznenadis i so sliki od vnuci.Bistro


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2016 4:29 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Одлично заокружување на сезоната и добра ретроспектива, секоја чест :lepi:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 09, 2016 6:49 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
idejata za retrospektiva e odlicna bobi,treba da se ima edna takva tema :~~ :~~ :~~

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 10, 2016 10:06 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Oд година повторно почнувам да водам детален дневник со сите податоци
(географски, хидрометеоролошки, солунарни, мамци . . . . . фото/видео)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 10, 2016 11:45 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Една заборавена фотка (13.10.2016)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пецање за крај на СЕЗОНА 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 14, 2016 2:59 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Феб 05, 2013 11:17 am
МислењаCOLON421
Bobi care :fishing:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum